Foto-Ieva Lūka/LETA

Svētki beigušies. Ko var pagatavot no jāņusiera – 5 receptes 1

Kurš gan to nav pieredzējis, ka līgotāji nespēj apēst visu jāņusieru, ko vai nu paši sējuši, vai arī nopirkuši veikalā. Nevar taču laist mantu zudībā! Tāpēc ierosmei dažu viegli pagatavojamu ēdienu receptes, kurās iekļauts jāņusiers.

Reklāma
Reklāma

Prestižs novērtējums

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Jāņusiers ir viena no Latvijas senākajām un mūsdienās noturīgākajām kulinārajām vērtībām. Bez tā nav iedomājami ne Līgosvētku, ne Jāņu dienas svinības, to bieži lietojam arī ikdienas uzturā. Pirms dažiem gadiem jāņusieru iekļāva Eiropas Savienības Garantēto tradicionālo īpatnību reģistrā, kur iepriekš jau tika iekļauti četri mums labi zināmi pārtikas produkti: sklandrausis, salināta rudzu rupjmaize, Carnikavas nēģi un Latvijas lielie pelēkie zirņi.

Kopš jāņusiers ir iekļauts minētajā reģistrā, uzņēmumi, kas šo piena produktu ražo, drīkst izmantot sastāvdaļas noteiktās proporcijās: 28–50 litru vājpiena, 10–13 kg vājpiena biezpiena, 1–1,2 kg 82% sviesta vai 2,5 l 35% saldā krējuma, 0,6–1 kg olu masas, 40–50 g ķimeņu, 100–120 g pārtikas sāls.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis ir diezgan plašs produktu diapazons, kas jebkurā gadījumā katra ražotāja sieram piešķir atšķirīgas garšas un konsistences īpašības. Izdomāt jaunas jāņusiera receptes drīkst tikai tad, ja šo produktu gatavo pašu patēriņam, nevis pārdošanai.

Katrai saimniecei savs

Kaut jāņusiera sastāvdaļas un gatavošanas pamatveids ir viens, ikvienai saimniecei ir savi noslēpumi. Piemēram, siera īpašības atkarīgas no piena un biezpiena tauku satura. No vājpiena un vājpiena biezpiena siers nereti padodas ciets. Tam ir cietāka konsistence arī tad, ja to uzsilda līdz augstākai temperatūrai. Siera konsistenci, garšu un smaržu sevišķi ietekmē papildu produkti: ķimenes, sāls, olas, krējums un sviests. Jo masai pieliek vairāk sviesta, krējuma un olu, jo gardāks un mīkstāks būs siers. Savukārt no olu daudzuma vairāk vai mazāk atkarīga dzeltenā krāsa.

Rīvmaizē panētas jāņusiera standziņas

Salāti ar grauzdiņiem un sieru

Biezzupa no jāņusiera un baltvīna

Cepts jāņusiers ar sēnēm

Jāņusiers ar ķimenēm

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.