Svētie kaķi ar baltajiem “cimdiņiem” 0
Ludmila Naļivaiko strādā valsts pārvaldē, un Svēto Birmas kaķu audzēšana ir viens no viņas daudzajiem hobijiem. Pie Ludmilas dzīvo četras Birmas kaķenes, no kurām divas – Darlīna (vecums 2,5 gadi) un Femida (6 mēneši) ir dzimušas viņas pašas audzētavā “LV*Miauleur Favori” (www.birmancat.lv). Savukārt Nensija (12 gadi) dzimusi Krievijā, bet Kvintesa (8 gadi) – Vācijā. Mazā Femida šobrīd ir jaunu un gādīgu saimnieku meklējumos.
Svētuma zīme
Svētās Birmas kaķu šķirnes (angliski: Sacred Birman vai Sacred Cat of Burma) izcelsme ir Dienvidaustrumu Āzija, senā Birma jeb tagadējā Mjanma. Nosaukums cēlies no senas leģendas, kur kāda dieviete ar safīra krāsas acīm – Tsun Kjan Kse – pašrocīgi piešķīrusi Svētās Birmas kaķiem to svētuma zīmi – zilās acis un baltos cimdiņus.
20. gadsimtā, pateicoties kaķu audzētājiem no Francijas, šķirne izplatījās visā pasaulē. 1925. gadā pirmo reizi standartu pieņēma Kaķu mīļotāju federācija (French Feline Federation).
Latvijā pirmo Birmas kaķi (no Igaunijas) ieveda 2001. gadā. Gadu vēlāk no tās pašas kaimiņvalsts uz “LV*Gentle Tomson” audzētavu (www.birman.lv) atceļoja kaķene Dija.
“Man vienmēr patikuši pūkaini “siāmas” krāsojuma kaķi, taču, kad izstādē pirmo reizi ieraudzīju Svētās Birmas pārstāvi, tā bija mīlestība no pirmā acu skatiena.
Nespēj atstāt vienaldzīgu
Maģiski zilās acis, baltās ķepiņas, izteikta “sejas maska” un aste, ausis, kājas, kas var būt dažādās krāsās – no bēšīgas līdz pat tumši brūnai vai gandrīz melnai; šis izskats nespēj atstāt vienaldzīgu,” ar sajūsmu par šķirnes mīluļiem stāsta Ludmila.
Nensijai, kura pie Ludmilas atceļoja 2008. gadā no Krievijas, un šokolādes krāsas kaķenei Kvintesai, kura ievesta no Vācijas 2011. gadā, vārdi bija doti jau audzētavās, taču pārējām meitenēm tos piešķīra pati saimniece.
Piemēram, Darlīnai paveicies tikt pie vārda atveidojuma no angļu “darling”, kas nozīmē mīļš/mīlulis, un tas ļoti piestāv šai kaķenei. Savukārt Femida (Temīda) nāk no četru māsu metiena, kur vārdi izvēlēti pēc mitoloģijas tēmas. Interesanti, ka Ludmilai ar Kvintesu dzimšanas dienas ir vienā datumā.
Ņurcāmais kaķis
Šīs šķirnes kaķi ir ne tikai vizuāli skaisti, bet arī ar burvīgu raksturu. Ludmila komentē: “Birmas kaķis ir ideāls draugs un ģimenes loceklis. Inteliģents, mīlestības un uzticības pilns.
Arī manam četrgadīgajam dēlam patīk spēlēties ar mūsu mīlulēm, īpaši jaunāko – Femidu, kura ir absolūts ņurcāmais kaķis. Birmas ir mēreni aktīvi, neuzbāzīgi (arī ņaud salīdzinoši klusu), bet labprāt rotaļājas.
Labi sadzīvo ar citiem kaķiem, suņiem, trušiem utt. Inteliģentā rakstura dēļ nenodara postījumus mājai; ātri saprot, ko drīkst un ko nedrīkst.
Tomēr Birmas kaķis nebūs īsti piemērots cilvēkiem, kuri vairākas dienas pēc kārtas mēdz nebūt mājās, arī tiem, kuri vēlas kaķi, kurš tikai pasīvi guļ uz spilvena. Birma ir īsts draugs – orientēts uz cilvēku.
Taču parastā ikdienas režīmā šos kaķus droši var atstāt mājās vienus pašus. Vakaros pēc darba cenšos katrai no kaķenēm veltīt savu laiku – paspēlēties, paglaudīt, paņemt klēpī. Arī naktī guļ blakus, taču vietu gultā izcīna tikai dažas no viņām. Kuras? Tas paliek viņu ziņā!”
Spalva neveļas
Ar visu to, ka Svētās Birmas kaķiem ir salīdzinoši gara spalva, kupla aste un apkakle, viņiem nav daudz pavilnas, tāpēc spalva īpaši neveļas. “Ķemmēju apmēram vienu reizi nedēļā. Pavasarī un rudenī, kad mainās kažoks – biežāk.
Dāmām šis process patīk – vārtās, murrā un prasa vēl. Griežam arī nagus. Pret mazgāšanu, kas parasti notiek pirms izstādēm, gan izturas piesardzīgi, bet pacieš arī to,” stāsta četru kaķu saimniece.
Līdz šim Ludmilai sanācis kaķus vest pie veterinārārsta pārsvarā grūtniecības/dzemdību laikā, vai arī apskatei un potēšanai. Svētā Birma tiek uzskatīta par vienu no veselīgākajām kaķu šķirnēm.
Šie kaķi parasti ēd kvalitatīvu profesionālo sauso barību un konservus. Dažām Ludmilas dāmām īpašs gardums ir gaļa. Vecākā kaķene Nensija izstādēs vairs nepiedalās, jo aizgājusi pensijā, bet pārējās gan varam tur sastapt.
Darlīna pat paspējusi kļūt par 2018. gada Latvijas labāko pieaugušo kaķeni 1. kategorijā (pēc FIFe sistēmas). Toties Femidai piemīt īpaša harisma, arī viņa spēj ļoti labi sevi prezentēt izstādēs, turklāt viņai tas patīk!
Svētās Birmas kaķu svars – no 3,5 kg līdz 6 kg
Hipnotizējoši zilas acis
Labsirdīgi, maigi, inteliģenti, zinātkāri un rotaļīgi; ļoti pieķeras cilvēkiem
Dzīves ilgums – 12 līdz 16 gadi
Šķirnes īpašās pazīmes – balti “cimdiņi” visām četrām ķepām; akromelānisms – ķermenis gaišākā krāsā, bet aste, kājas, ausis un seja tumšākā
Kaķēni piedzimst balti, krāsa sāk parādīties pēc 10 dienām un pilnībā iekrāsojas divu gadu laikā
Cena vidēji 800 eiro