Kad ievietot 3
Spirāli vislabāk ievadīt pēdējās mēnešreižu dienās, kad dzemdes kakliņš ir mazliet pavēries, it īpaši jaunām un jutīgām sievietēm. Turklāt tad arī būs pilnīgi skaidrs, ka viņa nav stāvoklī.
Nedzemdējušām kontracepcijas līdzekļa ievietošana var būt nepatīkama un mazliet sāpīga, taču dzemdes kaklu iespējams anestezēt. Nereti rodas sajūta, ka tuvojas ģībonis, taču parasti sievietes samaņu tomēr nezaudē. Būs nepatīkami, ja ārstam nejauši gadīsies pieskarties dzemdes sienai.
Pēc dzemdībām spirāli ievada ne agrāk kā pēc sešām nedēļām. To drīkst darīt arī pēc ķeizargrieziena operācijas, lai gan pastāv lielāks risks novirzīties rētām.
Pēc aborta spirāli drīkst likt uzreiz, taču procedūra notiek bez redzes kontroles un, ja dzemde nav pilnībā iztīrīta, ievadot spirāli, var uzliesmot iekaisums. Labāk to ievietot otrajās menstruācijās pēc šīs manipulācijas.
Par laimi, pieviļ reti
Dažkārt sievietes bažījas, vai spirāle nav izslīdējusi no savas vietas, taču tā gadās ļoti reti. Kā novērojusi Ieva Daize, tā mēdz izkrist, ja ielikta pārāk agri pēc dzemdībām, kamēr dzemdes kakls vēl ir plaši pavērts. Reizēm šāda problēma var rasties, ja dzemde ir izteikti vērsta uz mugurpusi un spirāle nav pareizi ievadīta.
Lai spirāle neizkristu, pirmajā mēnesī nedrīkst celt smagumus un jāizvairās no vēdera aizcietējuma. Spirāle var izslīdēt stiprās mēnešreizēs kopā ar lielāku asiņu recekli. Taču, ja tā noturas pirmos divus mēnešus pēc ievadīšanas, diez vai vēlāk izkritīs.
Dzemde, brīnoties par nelūgto viešņu, rada velkošu sajūtu – saraujoties it kā cenšas no svešķermeņa atbrīvoties, tāpēc spirāle var sagriezties šķērsām, izraisot kairinājumu. Ja rodas aizdomas par to, vai ar kontracepcijas līdzekli viss kārtībā, sirdsmieram ieteicams veikt ultrasonogrāfiju.
Metālu saturoša spirāle palielina ārpusdzemdes grūtniecības risku, jo olvadi kustas lēnāk un apaugļotā olšūna var tajos iestrēgt. Ja tomēr iestājusies grūtniecība, var rīkoties dažādi: ja sieviete vēlas dzemdēt, vairākums ārstu iesaka kontracepcijas līdzekli uzmanīgi izņemt. Parasti šī manipulācija auglim nekaitē, tomēr atsevišķos gadījumos var provocēt spontānu abortu. Taču reizēm spirāles ūsiņas ir ieslīdējušas dzemdē, tāpēc to nav iespējams dabūt laukā. Kaut gan ierīce augļa attīstībai netraucē, rodas lielāks iekaisuma, spontāna aborta un priekšlaicīgu dzemdību risks.