Svešā puķe ķekaru smilacīna: uzzinām vairāk 0
“Kā sauc šo puķi, ko Anglijā redzēju rododendru tuvumā. Augam ir ļoti smaržīgi ziedi. Vai tas pārziemo pie mums?” INDRA RĪGĀ
Sīpolpuķu selekcionārs Juris Egle skaidro, ka fotoattēlos redzamā ziemciete ir ķekaru smilacīna (Maianthemum racemosum syn. Smilacina racemosa). Tas ir pilnīgi ziemcietīgs, pieticīgs, ilgmūžīgs, lēnaudzīgs pudurveida augs ar lapainiem, stāviem stublājiem un blīviem baltu ziedu ķekariem ar noliektām galotnēm 70–80 cm augstu stublāju galos. Ziedkopas ir līdzīgas astilbēm. Lapas ir zaļas, eliptiskas, augs zied maijā un jūnijā smaržīgiem ziediem. Vasaras nogalē veidojas sarkani ogu ķekari. Ziedi noder griešanai un izskatās skaisti kopā ar prīmulām. Savvaļā sastopama ASV rietumu daļā.
Puķu audzētāja Benita Branaburga stāsta, ka ķekaru smilacīnai piemērota mitra, trūdvielām bagāta augsne, viegli noēnota vai pilnīgi ēnaina vieta (stāda koku vainagu paēnā vai krūmu tuvumā). Var augt arī gaišākās vietās, kur necepina karstie saules stari. Pavairo ar ceru dalīšanu. Ar sēklām pavairot ir ļoti sarežģīti, un nespeciālistam tas var pat neizdoties.
Ķekaru smilacīnas stādus pavasarī varēs iegādāties stādaudzētavā “Ozoli” (Jelgavas novada Jaunsvirlaukas pagastā), cena – 3 eiro.
Smilacīnas ģintī ir arī citas sugas. Piemēram, šajā stādaudzētavā vēl audzē divlapiņu žagatiņu (Maianthemum bifolium). Tas ir ēnainu, mežainu vietu augs, kas pieder pie liliju dzimtas. Bieži sastopams arī Latvijā. Zied pavasarī sīkiem, baltiem ziediem. Ziedēšanas laikā augs ir 10–15 cm augsts. Auglis – sarkana oga. Saknenis ir ložņājošs.
Plašāks sugu piedāvājums atrodams ārzemju stādaudzētavās, piemēram, www.rareplants.co.uk. Smilacīnas tur parasti nopērkamas rudenī, kad pārdod citas sīpolpuķes.