Foto – Shutterstock

“Sveiki, esmu jūsu olšūna!” Arvien grūtāk nodrošināt donoru anonimitāti 0

Olšūnu un spermas donoriem jāapsver iespēja atteikties no anonimitātes, jo to vairs nav iespējams garantēt, paziņojusi Lielbritānijas Cilvēka apaugļošanas un embrioloģijas pārvalde (CAEP).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Līdz 2005. gadam Apvienotajā Karalistē donori varēja būt anonīmi, bet ar viņu palīdzību pasaulē nākušie bērni arvien biežākatrod savus bioloģiskos vecākus ģenealoģijas vietnēs, raksta CNN.

Spermas donors Endijs Voterss ir bioloģiskais tēvs 110 bērniem, no kuriem vairāki viņu ir atraduši, izmantojot datubāzes, kas izveidotas, balstoties uzDNS testu rezultātiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Donoru anonimitātei ir pienācis gals,” viņš teica.

Donori Lielbritānijā bija anonīmi pirms likuma grozījumiem 2005. gadā, kuri cilvēkam snieguši iespēju piekļūt informācijai par savu izcelsmi, kad viņš sasniedz 18 gadu vecumu.

Tomēr pat tos cilvēkus, kas pirms šīm likuma izmaiņām piegādāja olšūnas un spermu, tagad var viegli atrast, vēsta radiostacija “BBC Radio 5 Live”, atsaucoties uz CAEP.

54 gadus vecais Voterss no Hemelas Hempstedas pilsētas Hertfordšīras grāfistē sāka ziedot savu spermu jau 19 gadu vecumā, būdams students.

Foto – Shutterstock

Divi no viņa bioloģiskajiem bērniem vīrieti atrada pagājušajā gadā, un viņš nesen tikās ar dēlu, kurš viņu uzgāja, izmantojot vietni Ancestry.co.uk.

“Tikai tad, kad manā paša ģimenē piedzima bērni, es sapratu, cik svarīgi maniem pēcnācējiem kontaktēties ar mani.Šo vietņu dēļ vairs nav svarīgi, vai tu kā indivīds izvēlies tām pievienoties. Ja jūsu radinieki to dara, ir iespējams identificēt ģenētiskās sakritības,” pauda Voterss.

Vīrietis nesen iepazīstināja savu bioloģisko dēlu ar diviem audzinātajiem bērniem, aprakstot to kā “dzīvi bagātinošu” un “ārkārtīgi pozitīvu” pieredzi.

Viņš ir ievietojis savu informāciju donoru reģistrā, lai arī citi bioloģiskie bērni viņu varētu atrast.
“Ir pienācis laiks pateikt mūsu bērniem, no kurienes viņi nāk, pirms viņi paši to uzzina un ienīst mūs par [šīs informācijas slēpšanu]. Jo ilgāk mēs vilcināmies, jo lielākas ciešanas un dusmas tas rada,” viņš teica.

Reklāma
Reklāma

“Tas, ka nesen ir pieaugusi DNS testēšanas vietņu izmantošana nolūkā atrast savus senčus, nozīmē, ka arvien vairāk cilvēku var netīšām uzzināt, ka viņi ir ieņemti ar donora spermas vai olšūnas palīdzību,” komentēja CAEP priekšsēdētāja Sallija Češīra.

CAEP informē, ka kopš 2010. gada par 200% pieaudzis to cilvēku skaits, kuri pieprasa informāciju par saviem bioloģiskajiem vecākiem.

Līdz 2016. gadam mājas DNS testus bija izmantojuši trīs miljoni cilvēku, bet tagad tiek uzskatīts, ka pašlaik šis skaits ir aptuveni 30 miljoni.

Līdz 2021. gadam šos testus būs izmantojuši apmēram 100 miljoni cilvēku, liecina labdarības organizācijas “Progress EducationalTrust” (PET) aplēses.

“Šis ir modinātājzvans visiem, kas iesaistīti donoru kustībā;donoru noslēpumu vairs nevar būt. Tas, kas tagad ir nepieciešams, ir atbilstošs un pietiekams atbalsts visiem iesaistītajiem,” pauda PET direktore Sāra Norkrosa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.