Šveicē svētdien notiks 2 referendumi, to starp par parandžu aizliegumu 0
Šveicē svētdien, 23.septembrī, notiks referendums par to, vai pilnībā aizliegt ģenētiski modificētus kultūraugus, un Sanktgallenes kantonā pilsoņi lems par seju aizsedzoša apģērba nēsāšanas aizliegumu sabiedriskā vietā.
Visā valstī svētdien notiks referendums par divām pārtikas iniciatīvām, kas aicina pāriet uz videi draudzīgāku un Šveicē bāzētu pārtikas ražošanu.
Taču sagaidāms, ka šīs iniciatīvas referendumā tiks noraidītas. Kritiķi bažījas, ka tās varētu izraisīt strauju cenu kāpumu un būt pretrunā Šveices starptautiskajām tirdzniecības saistībām.
Viena no iniciatīvām, kuru atbalsta ietekmīgā Šveices lauksaimnieku savienība, aicina pilnībā aizliegt ģenētiski modificētus organismus, kuriem pašreiz noteikts moratorijs, un īstenot virkni citu pasākumu.
Moratorijs tika noteikts 2005.gadā un pēc tam trīs reizes pagarināts.
Aptaujas liecina, ka liela daļa sabiedrības iebilst pret ģenētiski modificētu organismu lietošanu, taču referendumā šī iniciatīva, visticamāk, netiks atbalstīta.
Eksperti uzskata, ka iniciatīvas popularitātei kaitējis tajā iekļautais aicinājums ierobežot importu, ļaujot ievest produktus tikai no ražotājiem, kas atbilst tādām pašām sociālajām un vides normām, kādas ir spēkā Šveicē.
Šveices prezidents Alēns Bersē nesen intervijā laikrakstam “Le Temps” sacīja, ka gadījumā, ja šīs iniciatīvas iegūtu likuma spēku, pārtikas cenas pieaugtu.
Vienlaikus ar šīm iniciatīvām Sanktgallenes kantonā notiks balsojumus par to, vai aizliegt cilvēkiem sabiedriskās vietās nēsāt parandžas un citas galvassegas, kas pilnībā aizsedz seju. Līdzīgs aizliegums pirms diviem gadiem tika ieviests Tičīno kantonā.
Gaidāms, ka šī iniciatīva referendumā tiks atbalstīta.
Pērn Sanktgallenes kantona parlaments pieņēma likumprojektu, kas liedz ikvienai personai sabiedriskā vietā atrasties seju aizsedzošā apģērbā, ja tā apdraud sabiedrisko vai reliģisko mieru, kas tiktu izvērtēts katrā konkrētā gadījumā.
Taču sociālistu, “zaļo” un Zaļo liberāļu jaunatnes organizācijas savāca nepieciešamos parakstus, lai par šo jautājumu tiktu sarīkots referendums.
Pagājušajā gadā Šveices federālais parlaments noraidīja likumprojektu šādu aizliegumu ieviest visā valstī. Tomēr jautājums galu galā nonāks līdz balsojumam federālajā referendumā, jo labējā Šveices Tautas partija ir savākusi referenduma ierosināšanai nepieciešamos 100 000 parakstu.