Šobrīd keramiķa Jura Tumulkāna daiļradē ir košo trauku periods – to parāda arī svečturis ar putniņiem. Publicitātes foto

Keramiķis Juris Tumulkāns veido Rīgas podniecības stilu 1

Keramiķis Juris Tumulkāns, VEF Kultūras pils Tautas lietišķās mākslas studijas “Saule” ilggadējais vadītājs, rīdzinieks kopš dzimšanas, kura vecvecāki uz dzīvi Rīgā pēc kara ieradās no Latgales un varbūt līdzi atnesa šo Latgales paaudžu paaudzēs izkopto podnieka gēnu.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

“VEF Kultūras pils pagrabos ir lieli labirinti, kurus pārvarot nonācu keramikas pasaulē – keramikas studijā “Saule”. Iedzīvojos kolektīvā, un keramika mani aizrāva. Apliecināju sevi kā jaunu un neatlaidīgu keramiķi – pēc neilga laika ieguvu Tautas daiļamata meistara goda nosaukumu. Kad iepriekšējais studijas vadītājs Leons Alksnis gāja projām, viņš man uzticēja vadīt studiju, un tā es to daru jau pārdesmit gadu. Man palīdz ģimene, sieva Ilze apvieno trīs vienā – ir mana mūza, kritiķis un labā roka, palīdz arī dēli,” stāsta Juris.

Daiļradē keramiķis ir ļoti radošs – izgatavo daudzveidīgus, sadzīvē izmantojamus traukus: krūzes, bļodas, svečturus, vāzes, arī dekoratīvus darbus un sīkplastiku. Darbi nav snobiski, tie ir dekoratīvi lietišķi. Jura keramika izvēlēta kā dāvana viesiem. Latvijas prezidentūras laikā viņš piedalījās svilpaunieku izgatavošanā, kas bija paredzēti dāvināšanai ārvalstu viesiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jurim sāp sirds par tautas lietišķās mākslas stāvokli un turpmāko attīstību: “Lietišķo mākslu vajadzētu vairāk atbalstīt arī pilsētās, jo tā jau vairāk ir tautas tradīciju uzturēšana nekā bizness, jo lielā mērā palīdz personalizēt valsts un galvaspilsētas seju šajā kosmopolītiskajā pasaulē. Šobrīd vieglāk ir lauku podniekiem, kur ir iespējas piesaistīt Eiropas projektu naudu, tostarp arī tūrisma attīstībai paredzēto. Bet Rīgā dzīvojošiem podniekiem šādu iespēju nav.”

“Šobrīd manā daiļradē ir košo trauku periods. Darba veidošanas process man sagādā lielāku gandarījumu nekā darba iznākums. Reizēm man liekas, ka mana dzīve ir māls un vēlreiz māls! Tādēļ visi mani radošie meklējumi pakļauti vienam mērķim – attīstīt savu unikālo Rīgas podnieka stilu, kas būtu kā Rīgas pilsētas kultūras vērtība. Arī savas mājas lapas nosaukumā izvēlējos “Rīgas” vārdu – www.rigaskeramika.lv,” vēsta podnieks.

No 1. līdz 3. aprīlim Latvijā jau astoto reizi notiks pasākums “Satiec savu meistaru!”. Arī keramiķis Juris Tumulkāns 2. aprīlī no 11.00 līdz 14.00 uzņems ciemiņus savā jaunajā darbnīcā Rīgā, Pīļu ielā 15 (Purvciemā) un parādīs, kā top māla trauki.

VĒRTĒJUMS

Jolanta Leitāne, SIA “Jolvik” valdes locekle: “Domāju, būt amatniekam ir misija – ar savu veikumu priecēt un ļaut sajust cilvēkiem to siltumu, ko sniedz ar mīlestību radītas lietas. Lai godinātu amatnieku darbu, veikals “Elkor Gift Shop” pagājušogad organizēja konkursu “Amata meistars 2015”. Galvenās balvas ieguvēji tika izvēlēti starp trīsdesmit amata meistariem no dažādām amatniecības nozarēm, kurus visatzinīgāk ir novērtējuši tieši veikala klienti. Nominācijā “Keramiskais košums” nepārspēts bija māk­slinieks Juris Tumulkāns, aktīvs sava aroda meistars ar izpratni par praktisko un paliekošo. Viņa krāsainā keramika neatstāj vienaldzīgu nevienu – koši, rakstaini un mākslinieciski māla trauki gan sadzīvei, gan interjeram.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.