Mg ir nepieciešams vairāk nekā 300 būtisku reakciju norisei, tam ir liela nozīme vielmaiņas procesos, Mg palīdz nodrošināt organismu ar nepieciešamo enerģiju. Lai Mg organismā labāk uzsūktos, nepieciešams B6 vitamīns. Mg palīdz nomierinoši ietekmēt centrālo nervu sistēmu, atslābina asinsvadus. 0
Pazīmes, kas liecina, ka organismā trūkst Mg: apetītes trūkums, miega traucējumi, galvas reiboņi, nogurums.
Mg trūkumam palielinoties, var pievienoties muskuļu vājums, depresija, apātija, psihoze.
Daļa no šiem simptomiem samazinās, lietojot magnija preparātus.
Mg deficīts sirds un asinsvadu sistēmā rada paātrinātu sirdsdarbību, aritmiju, noslieci uz trombozēm. Bieži sastopama parādība ir muskuļu krampji, sāpes vēderā, slikta dūša.
Magnijs ir kviešu graudos, pupiņās, augu zaļajās daļās, ciedru riekstos, mandelēs.
Cinks (Zn) ir svarīgs mikroelements ar antioksidanta īpašībām. Tas normalizē vielu maiņu, veicina brūču dzīšanu. Zn ir viens no nozīmīgākajiem elementiem olbaltumvielu un DNS sintēzē. Cinks nepieciešams organismā vairāk nekā 80 fermentu darbībai un eritrocītu veidošanai. Bērniem cinka deficīts aizkavē augšanu, samazina apetīti.
Zn deficīta simptomi: ēstgribas trūkums, balti plankumi uz nagiem, bērniem hiperaktivitāte, tīklenes patoloģija jau bērnībā. Cinka deficīts kavē pilnvērtīgu dzimumorgānu sistēmas attīstību, vīriešiem pavājina erekciju.
Zn trūkums izraisa priekšlaicīgu matu izkrišanu, uzņēmību pret infekcijām, ādas slimības. Cinka lietošana samazina aterosklerozes attīstību, aktivizē smadzeņu darbību.
Cinka avoti: gaļa, sēnes, austeres, raugs, brūnie rīsi, saulespuķu un ķirbju sēklas, aknas, pupiņas, zirņi.