1
Kompensācija ir iespējama
Lai pašsajūtu uzlabotu menopauzes sākumā, var izmēģināt dabīgus līdzekļus, kuru sastāvā ir fitoestrogēni – augu vielas ar sieviešu dzimumhormoniem līdzīgu, taču krietni maigāku iedarbību. Citkārt ir piemērotas pat zāļu tējas un vitamīni. Fitoestrogēni ir sojas pupiņās, linsēklās un sarkanajā āboliņā. Dabīgi sedatīvi preparāti palīdz novērst miega traucējumus.
Mokošus menopauzes simptomus var novērst vai būtiski samazināt pat īslaicīgi lietota hormonu aizstājterapija (HAT), ko pēc izmeklēšanas nozīmē ginekologs. Tā palīdz kompensēt olnīcu darbības izsīkumu, samazinādama trauksmi, karstuma viļņus, svīšanu, bezmiegu un citas veģetatīvās nervu sistēmas traucējumu izpausmes. Tiesa gan, sievietei ir jāatmet smēķēšana, nedrīkst būt vēnu un aknu slimības, svarīgi, lai viņai pašai vai tuviniekiem nav bijusi tromboze vai dzimumorgānu audzēji.
Lietojot HAT ilglaicīgi, saglabājas kaulu blīvums, samazinās sirds un asinsvadu slimību, resnās zarnas vēža un Alcheimera slimības risks. Taču tas neizslēdz nepieciešamību papildus uzņemt kalciju un mikroelementus.
Vēl viens viegli koriģējams menopauzes simptoms ir intīmo gļotādu sausums un trauslums un pienskābo baktēriju daudzuma samazināšanās makstī, apgrūtinot nesāpīgu urinēšanu un patīkamu mīlēšanos. Problēma labi pakļaujas lokālo līdzekļu – lubrikantu, speciālo lodīšu, svecīšu, krēmu un mitrinošu intīmās higiēnas kopšanas līdzekļu – iedarbībai. Antibakteriāli mazgāšanās līdzekļi maksts sausumu tikai pastiprina, mazinot noturību pret infekcijām. Tā paša iemesla dēļ nevajadzētu ūdens strūklu vērst tieši pret maksts ieeju – ūdens aizskalo gļotādu dabīgo smērvielu, dodot lielāku iespēju slimības izraisošiem mikroorganismiem.
Viegli pielāgojami uztura bagātinātāji un kopšanas līdzekļi arī sausu, blāvu matu un ādas atdzīvināšanai.
Sievietes pašsajūtu uzlabo regulāras, biežas sabalansēta uztura ēdienreizes ar samazinātu sāls, tauku un kofeīna daudzumu, darba un atpūtas līdzsvars, mērena un regulāra fiziskā aktivitāte svaigā gaisā, smēķēšanas un alkohola patēriņa ierobežošana. Novērots, ka dusmu un stresa izskaušana mazina karstuma viļņu biežumu un intensitāti, bet pilnvērtīgu miegu veicina neliela temperatūras pazemināšana guļamistabā un dabīgu materiālu gultas un apakšveļa.