Svarīgākie ziemas darbi bišu dravā 0
Patlaban svarīgi apskatīt skrejas un atbrīvot no ziemā kritušajām bitēm. Kādai saimei tās var būt tikai dažas, citai – vesels birums, kas nosprosto skreju.
Iztīra skrejas
Patlaban svarīgi apskatīt skrejas un atbrīvot no ziemā kritušajām bitēm. Kādai saimei tās var būt tikai dažas, citai – vesels birums, kas nosprosto skreju. Tas, cik bišu būs uz grīdiņas, atkarīgs no katras saimes īpatnībām, piemēram, kā tā iegājusi ziemošanā, cik veca māte. Dažās saimēs lielo kritumu veido vecās vasaras bites, kuras nepaguva izlidot.
Skreju tīrīšanai der zariņš vai speciāli saliekta stieple. Bites izvelk lēnām, lai netraucētu bišu kamolu.
Dažkārt kritušās bites nosprosto eju, un sliktās ventilācijas dēļ veidojas kondensāts, skreja pat var aizsalt.
Pēc kritušo bišu skaita vēl nevar spriest par saimes stāvokli.
Pārbauda barību
Februāra otrajā pusē var pārbaudīt barības krājumus. Ja biteniekam pašam šķiet, ka ieziemojot kaut kas nav bijis labi, barība nav iedota pietiekami, jāiet paklaudzināt stropu. Ja skaņa stropā ir zumoša, mierīga, barības pietiek, ja čaukstoša un šņācoša – barības pietrūkst.
Iesācējam šņākšanu no zumēšanas grūti atšķirt, tāpēc drošības labad var atvērt stropu un apskatīties. Ja bites ir augšpusē, kamols pajucis un aizvākoti rāmji nav redzami, jādod papildbarība. Vislabāk, ja jau rudenī ir atliktas rezerves medus kāres. Kāri patur siltā telpā, lai medus atsilst. Tad, žigli rīkojoties, atbīda tukšos rāmjus un blakus kamolam pieliek pilno kāri.
Vienkāršāk ir uzlikt medus kāri vai kandiju uz ligzdas rāmjiem augšpusē. Tā to parasti dara vēlāk pavasarī, kad vēlas pastimulēt bišu saimes attīstību. Ja laiks jauks, sedziņu var noņemt un barību likt uz rāmjiem (apakšā paliek kociņus). Lai saudzētu ligzdas siltumu, sedziņu atloka tikai daļēji (lai būtu brīvi daži rāmju gali) un medus kāri liek virs tās. Šādi tukšās šūnas vēlāk būs vieglāk noņemt, nekā ja tās paliks zem sedziņas, kur bites visu sašuj.
PADOMI
• Ja bitenieks rudenī izdarījis visu pēc priekšrakstiem – pietiekami labi sabarojis bites, veicis pretērču apstrādi, uzsedzis vismaz stropa spilvenu, piesedzis skreju pret vēju un zīlītēm, parasti bites var arī netraucēt līdz pirmajam izlidojumam.
• Taču šogad pilnīgai drošībai labāk pārliecināties par barības daudzumu, jo pagājušais rudens bija ilgs un silts, bites aktīvi dzīvoja un patērēja vairāk barības.