Veselība 14
Cigarešu un tinamās tabakas ražotāji par cigaretēs un tinamajā tabakā esošajām piedevām veiks salīdzinošos pētījumus par katru piedevu, sagatavos ziņojumus un tos iesniegs Eiropas Komisijā un Veselības inspekcijā. To paredz MK noteikumi Nr. 440 „Kārtība, kādā sniedz un apstrādā informāciju par tabakas izstrādājumiem, augu smēķēšanas produktiem, elektroniskajām cigaretēm un to uzpildes flakoniem”.
Lai novērstu HIV infekcijas transmisijas risku no mātes bērnam, no 2017. gada 1. aprīļa valsts nodrošinās piena maisījumus zīdaiņiem līdz viena gada vecumam HIV inficētām mātēm.
Lai uzlabotu ļaundabīgo audzēju sekundāro diagnostiku, noteikta jauna kārtība, kādā nodrošinās precizējošos diagnostiskos izmeklējumus un uzsāks onkoloģisko slimnieku ārstēšanu. Pacientam, kurš ar ģimenes ārsta nosūtījumu paātrinātā kārtā nosūtīts uz onkoloģisko iestādi, būs jāsaņem visi nepieciešamie, precizējošie izmeklējumi un ārstu konsīlijam jāpieņem lēmums par pacienta ārstēšanas taktiku ne vēlāk kā mēneša laikā pēc pirmās speciālista konsultācijas.
Ieslodzījuma vietās nodarbinātajiem ārstiem būs tiesības nosūtīt ieslodzījuma vietās esošās personas uz nepieciešamajiem izmeklējumiem ļaundabīgo audzēju primārai diagnostikai paātrinātā kārtībā.
Ņemot vērā valstī noteiktās minimālās algas celšanu no 370 uz 380 eiro, 2017.gadā palielinās atalgojums (zemākās mēnešalgas apmērs par slodzi) arī veselības aprūpes sektorā strādājošajiem, līdz ar ko tiks pārrēķināti un palielināti veselības aprūpes pakalpojumu apmaksas tarifi. Tāpat palielināsies ģimenes ārstu kapitācijas nauda un apmaksas tarifs vienas veselības aprūpes epizodei.
Ņemot vērā to, ka dzemdību pakalpojuma tarifā valstī noteiktais ārstniecības personu atalgojums nav atbilstošs dzemdību palīdzības sniedzēju ieguldītajam darbam un reālajai situācijai, kā arī to, ka šobrīd atalgojums ambulatorajā sektorā ievērojami atšķiras no atalgojuma stacionārajā sektorā, kā rezultātā slimnīcām ir arvien grūtāk piesaistīt nepieciešamo personālu dzemdību palīdzības nodrošināšanai, tiek veikta dzemdību palīdzības nodrošināšanas organizācijas reforma.
To paredz grozījumi MK noteikumos „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība”.
Vide
paaugstinātas dabas resursu nodokļu likmes:
– akmeņoglēm, koksam un lignītam (brūnoglēm), ja pavaddokumentos ir norādīta siltumspēja (GJ/t), un arī tad, ja pavaddokumentos nav norādīta siltumspēja – par 15 % 2017. gadā, 20 % 2018. gadā, 25 % 2019. gadā
– preču un izstrādājumu iepakojumam un vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem no polistirola par 41 %;
– dekoratīvam (apdares) dolomītam par 25 %;
– saldūdens kaļķiežiem par 25 %;
– šūnakmenim par 25 %;
– krāsu zemei par 29 %;
– sapropelim (organogēns (aļģu un zoogēns-aļģu) un organogēns kaļķis ar pelnainību < 30 % (mitrums – 60 %)) par 27 %;
– pārējam sapropelim (mitrums – 60%) par 29 %;
– visu veidu dziednieciskām dūņām par 27 %;
– ārstnieciskiem minerālūdeņiem vai minerālūdeņiem, kurus izmanto ārstniecībā termālās vai ūdensdziedniecības iestādēs ūdens ieguves teritorijā par 100 %;
– augstas vērtības pazemes ūdeņiem, arī saldūdeņiem, minerālūdeņiem un avotu ūdeņiem, ko realizē tālāk, par 30 %;
– vidējas vērtības pazemes ūdeņiem, arī saldūdeņiem, minerālūdeņiem un avotu ūdeņiem, ko realizē tālāk, par 30 %;
– zemas vērtības pazemes ūdeņiem, arī saldūdeņiem, minerālūdeņiem un avotu ūdeņiem, ko realizē tālāk, par 30 %;
– virszemes ūdeņiem par 44 %;
– zemas vērtības pazemes ūdeņiem, arī saldūdeņiem un avotu ūdeņiem, ko izmanto ūdensapgādē par 43 %;
– vidējas vērtības pazemes ūdeņiem, arī saldūdeņiem un avotu ūdeņiem, ko izmanto ūdensapgādē par 37 %;
– augstas vērtības pazemes ūdeņiem, arī saldūdeņiem un avotu ūdeņiem, ko izmanto ūdensapgādē par 29 %;
– pirmo reizi Latvijā pastāvīgi reģistrētiem transportlīdzekļiem par 38 %;
– visu veidu riepām – divas reizes;
Pakāpeniski paaugstinās dabas resursa nodokļa likmes par atkritumu apglabāšanu poligonos no 2017. līdz 2020. gadam.
Vienlaikus noteiks jaunu dabas resursu nodokļa objektu – par ūdens resursu lietošanu elektroenerģijas ražošanai arī tajās hidroelektrostacijās, kuru hidromezgla kopējā uzstādītā jauda ir lielāka par diviem megavatiem.
Visu iepriekš uzskaitīto paredz grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā.
Uzlabojot sākotnējā ietekmes uz vidi novērtējuma procedūru, likvidē divpakāpju pārbaudi. Turpmāk Valsts vides dienests gan sagatavos izvērtējumu, gan pieņems lēmumu. Tāpat tiks saīsināts lēmuma pieņemšanas laiks (no 40 uz 30 dienām), tādejādi uzlabojot uzņēmējdarbības vidi Latvijā. To paredz grozījumi likumā “Par ietekmes uz vidi novērtējumu”.
Zemkopība
Visiem suņiem, kas sasnieguši sešu mēnešu vecumu, ir jābūt apzīmētiem ar mikroshēmu jeb čipotiem un reģistrētiem Lauksaimniecības datu centra datubāzē. Mājas kaķus un mājas (istabas) seskus to īpašnieki varēs apzīmēt un reģistrēt pēc izvēles. To paredz MK noteikumi “Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība”.