Kalendārs
Kalendārs
Foto: Picasa

Svarīgākais, kas jāzina ikvienam strādājošajam, par darba dienas pārcelšanu no 5.maija 15

Katru gadu, lai strādājošie labāk varētu plānot savu darba un atpūtas laiku, darba dienas, kas iekrīt starp svētkiem un pēc tiem esošajām atpūtas dienām, tiek pārceltas uz citu dienu. Lielākoties tā ir cita tā paša mēneša sestdiena. Arī šonedēļ ir pārceltā darbdiena – 5.maijs. Uz “kurieni” to pārceļ, un kas mums par to jāzina?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Tā arī pērnā gada jūnijā tika izdots Ministru kabineta rīkojums Nr.443 “Par darba dienas pārcelšanu 2023. gadā”. Tajā noteikts, ka, pamatojoties uz Darba likuma 133. panta ceturto daļu, no valsts budžeta finansējamās institūcijās, kurās noteikta piecu dienu darba nedēļa no pirmdienas līdz piektdienai, pārcelt darba dienu no piektdienas, 2023. gada 5. maija, uz sestdienu, 2023. gada 20. maiju. To ieteikts ievērot visām pašvaldībām, komersantiem un organizācijām.

Darba dienas pārcelšana mēdz radīt jautājumus ne tikai grāmatvežiem, bet arī darbiniekiem. Kas notiek ar atvaļinājumiem? Un kas vēl par to jāzina?

CITI ŠOBRĪD LASA

LV portāls norāda, ka Valsts darba inspekcija (VDI) jau iepriekš ir atgādinājusi, ka darba dienu pārcelšana ir realizējama, ievērojot principu, ka darba diena pārceļama ar visām tiesībām un pienākumiem. Proti, izolētā darba diena – šogad tas ir 5. maijs – tiek pārcelta, ņemot vērā to, kādas tiesības darbinieks būtu ieguvis un kādi pienākumi darba devējam attiecībā pret darbinieku būtu jāievēro, ja konkrētā darba diena nebūtu pārcelta uz citu dienu.

Neskaidrības varētu rasties tiem darbiniekiem, kuriem atvaļinājuma periodā ir nedēļa no 1. līdz 7. maijam. Ja darbiniekam šajā nedēļā ir atvaļinājums, ņemot vērā, ka šonedēļ ir divas valsts svētku dienas, viņa atvaļinājums tiek pagarināts par divām dienām, kas tiek pieskaitītas šī atvaļinājuma beidzamajai dienai. Svarīgi arī atcerēties, ka uz 20. maiju pārceltā 5.maija darba diena ir atpūtas diena, un 20.maijā atvaļinājumā esošajam darbiniekam uz darbu jādodas nav.

LV portāls piedāvā arī piemēru: Darbiniekam uz divām kalendāra nedēļām piešķirts ikgadējais atvaļinājums, sākot no 26. aprīļa. Darbinieka atvaļinājuma pēdējā diena būs 12. maijs. Atvaļinājums tiek pagarināts par divām dienām – 11. un 12. maiju, jo atvaļinājuma laikā iekrīt divas svētku dienas. Saskaņā ar Darba likumu darba devējs atvaļinājumā apmaksā tikai darba dienas, proti, tās dienas, kad darbiniekam būtu bijis jāstrādā. Darbiniekam 20. maijā uz darbu nav jānāk, jo 5. maijā viņam bija atvaļinājuma diena.

Šogad pārceltā darba diena – sestdiena, 20. maijs, – būs normāla garuma darba diena, kurā visiem darbiniekiem ir jāstrādā darba līgumā nolīgtais darba laiks.

Kaut arī būs jāstrādā sestdienā, kas ierasti normāla darba laika darbiniekiem ir atpūtas diena, par šo dienu tiks aprēķināta darba samaksa kā par normālu darba dienu. Darba likuma 131. panta pirmā daļa nosaka, ka darbinieka normālais dienas darba laiks nepārsniedz astoņas stundas, savukārt normālais nedēļas darba laiks – 40 stundas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.