Foto – Shutterstock

Ko darīt, ja tuvinieks neiet pie ārsta, bet slikti jūtas? 4

“Mamma ilgstoši sūdzas par sliktu pašsajūtu, sāpēm kuņģī, bet pie ārsta neiet. Kaimiņiene ieteikusi dziednieci, pie kuras ik pa laikam dodas un saka, ka pēc vizītēm kļūst labāk. Nezinu, kā pārliecināt tomēr doties pie ārsta, jo baidos, ka kāda kaite var tikt pamatīgi ielaista.” AGITA RĒZEKNĒ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

– Vēstulē nav sīkākas informācijas, kāpēc sieviete nevēlas doties pie ārsta, bet pieņemu, ka tas varētu būt saistīts ar negatīvu iepriekšējo pieredzi saskarsmē ar mediķi vai ārstniecības iestādi, – domā gastroenterologs Anatolijs Danilāns. Iespējams, tāpēc cilvēks izdarījis kategoriskus secinājumus un spriedumus par visu medicīnas sistēmu kopumā.

Cilvēkam, kurš izvēlas apmeklēt dziednieku vai ekstrasensu un pēc tam jūtas labāk, jāatceras, ka patiesībā viņš ir pats sev palīdzējis, jo dziednieka darbības pamatā ir placebo efekta izmantošana. Profesors Danilāns savā praksē ir ieviesis iedalījumu, kādu neatradīsiet nekur citur, – gaišais placebo un ļaunais jeb sliktais placebo.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eksistē dziednieki, kuru vienīgais mērķis ir nopelnīt, – viņi izrunājas ar cilvēku, iesaka dažādas tautas metodes, un tiešām uz laiku tiek panākts pozitīvs efekts, jo cilvēks pats ļoti tic, ka būs labi. Tas ir visīstākais placebo efekts. Ja ir tikai funkcionāla saslimšana, tas tiešām var iedarboties. Taču tieši tādu pašu efektu var panākt un arī panāk ārsts, ja pacients viņam uzticas. Placebo noder ikvienas, arī smagas slimības gadījumā. – Tāpēc gan saviem studentiem, gan jau praktizējošiem ārstiem vienmēr saku – runājiet ar saviem pacientiem! – uzsver profesors. Ar medikamentiem un injekcijām vien ārsts ir diezgan nespēcīgs. Vajag strādāt abiem kopā – ārstam un pacientam. Cilvēkam jāstāsta, kāpēc izrakstītas konkrētās zāles, kā tās darbojas, kādus rezultātus kopā sagaidām. Savukārt pacientam jāuzticas ārstam, jāatklāj visas sūdzības, jārunā par bailēm, šaubām, nevis jābaidās, ka lieki apgrūtinās ārstu. Šādu sarunu laikā klāt nāk placebo efekts, kas ļoti nepieciešams atlabšanai.

Runājot par ļauno placebo, pacientam bīstami ir dziednieki, kuri patiešām tic, ka viņiem piemīt pārdabiskas spējas, un nodod šo ticību cilvēkam, kurš atnācis pēc palīdzības. – Viņi ne tikai mēģina ārstēt, neorientēdamies medicīnā, bet arī iesaka nedoties pie ārstiem, jo tie visu sabojās. Ielaista tuberkuloze, vēzis – manā praksē tie nav reti gadījumi. Tāpēc mans ieteikums: ja arī bijis kāds pārpratums vai negatīva pieredze ar ārstu, atrodiet speciālistu, kuram uzticaties, un piesakiet vizīti! Cilvēks pats var daudz ko savā labā izdarīt, bet var sev arī kaitēt. Visnopietnākais veids, kā kaitēt, ir nedoties pie ārsta un neveikt izmeklējumus, – stāsta Anatolijs Danilāns.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.