Kā tu seko līdzi, lai maltītē būtu noteikts daudzums olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku? 0
Sākumā izmantoju galda svarus un uzturvielu tabulas, kur norādīts daudzums katra produkta 100 gramos. Rūpīgi svēru un rēķināju. Tagad vairs tā nedaru, jo esmu piešāvies un zinu, cik daudz un ko katrā ēdienreizē vajag.
Kādas ir tavas attiecības ar alkoholu un cigaretēm?
Nekādas! Vienīgi svētkos reizēm izdzeru glāzi šampanieša vai vīna. Alkohola lietošana ļoti slikti iespaido fizisko formu. Ja vienu vakaru notusējies, nebūtībā aiziet aptuveni nedēļas darbs svaru zālē. Organisms visus enerģijas resursus novirza, lai atindētos, tāpēc cieš muskuļu masa.
Dzirdēts uzskats, ka lielākā daļa bodibilderu lieto steroīdus un bez tiem iespaidīgus muskuļus iegūt nav iespējams.
Tas ir mīts. Ne reizi neesmu lietojis. Daudzi, tiklīdz ierauga vīrieti ar uzpumpētiem muskuļiem, saka: “O, uzbriedis no proteīnu kokteiļiem!” Kas ir proteīni? Tās pašas olbaltumvielas! Proteīnu pulveri lielākoties ir gatavoti no piena sūkalām, olām, sojas un liellopu gaļas. Tā nav nekāda ķīmija, un, tikai dzerot kokteiļus, muskuļi neuzbriest. Lai tas notiktu, intensīvi jātrenējas. Proteīnu kokteiļi ir radīti kā ātrs uzturvielu avots sportistiem, jo organisms tos pārstrādā daudz vieglāk nekā, piemēram, gaļu.
Reizēm, kad aizņemtības dēļ nav iespējams noteiktā laikā ieturēt maltīti, šeikerītī žigli uztaisu proteīnu vai proteīnu un ogļhidrātu kokteili.
Kā garšo šāds kokteilis?
Pēc šokolādes, vaniļas, banāniem, zemenēm vai ķiršiem. Tajos ir gan dabiski, gan mākslīgi aromatizētāji. Ir, piemēram, ar žāvētiem augļu gabaliņiem.
Cik bieži trenējies?
Treniņu režīms atšķiras atkarībā no tā, vai vienkārši trenējies vai gatavojies sacensībām. Ir periods, kad audzēju muskuļu masu. Tad svaru zāli apmeklēju četras reizes nedēļā un vairāk spiežu uz spēka vingrojumiem, proti, cilāju lielus darba svarus, taču atkārtojumu skaits ir samērā neliels. Kad gatavojos sacensībām, vairāk strādāju pie muskuļu reljefa. Šajā periodā, kas ilgst trīs mēnešus, sporta zāli apmeklēju piecreiz nedēļā, strādāju ar mazākiem darba svariem, taču atkārtojumu skaits ir krietni lielāks, treniņš – intensīvāks. Vienu dienu, parasti no rīta pirms darba, papildus veicu kardiotreniņu – lēnu skrējienu. Protams, visi bodibilderi netrenējas vienādi, katram ir savi knifiņi.
Kā apguvi vingrojumus?
Pirmais palīgs bija ikviena dzelžu cienītāja elka Arnolda Švarcenegera enciklopēdija, kur atrodams viss par kultūrismu viegli saprotamā valodā. Ir daudz vingrojumu aprakstu ar attēliem, dažādas programmas gan svara uzņemšanai, gan formas gatavošanai sacensībām. Tā gan ne visiem derēs, jo ir krievu valodā.
Cik smagu svaru stieni vari pacelt?
Guļus varu uzspiest 170 kilogramu, bet no pietupiena paceļu 210 kilogramu. Taču es netiecos uzraut gaisā pēc iespējas smagāku svaru – lai iegūtu labu formu, tas nav galvenais. Labāk celt mazliet mazāk, bet pareizi izpildīt tehniku. Daudzi tikai krāmē virsū svaru, kamēr pārpūles dēļ kaut kas noiet greizi un gūst traumu. Galvenais – ieklausīties savās sajūtās, piemēram, ja ir diskomforts locītavā vai kaut ko dari nepareizi, vai svars par lielu.
Vai tev ir bijusi kāda trauma?
Bija iekaisusi pleca cīpsla, jo nespēja pielāgoties straujajai muskuļu attīstībai. Citu veselības problēmu nav. Ja pirms treniņa iesildās, vienmēr ievēro pareizu tehniku un nesteidzas uzkraut pēc iespējas lielāku svaru, risks tikt pie traumas ir ļoti mazs.