Ražas iegūšana mežā 2
Sēņaudzētavu alojietis ierīkojis Korģes upes tuvumā, kas ietek Salacā. Tam ir liela nozīme, jo vasaras karstumā katrs baļķis jāmērcē augšanas stimulēšanai. Inokulētos baļķīšus izvieto slīpi zemā grēdā, lai saglabātu pietiekami daudz mitruma (lietum līstot, micēlijs tiek barots ar ūdeni). Reizi mēnesī baļķīši jāgroza, lai nodrošinātu vienmērīgu mitruma režīmu un koksnē no zemes nenokļūtu nevēlamas sēnes. Pirmos četrus gadus no koku mizas ar asu birsti regulāri jānotīra ķērpji, piepes un citas sēnes.
Ar micēliju inokulētais koks ir gatavs sēņu ražošanai tad, kad micēlijs aizņēmis 80% koksnes. Šajā laikā baļķīšiem mainās mizas struktūra. Taustot ar pirkstiem, tā ir mīksta, it kā poraina, taču atšķirībā no svaigiem kokiem stipri turas pie koksnes, jo to satur izaugušās sēņu hifas. Koksne iegūst raksturīgo šitake sēņu smaržu.
Grauzēji, vāveres, stirnas un gliemeži labprāt ēd šitake sēnes. No šiem kaitniekiem izvairās ar dažādām metodēm, piemēram, peles un gliemjus pabaro ar indi.
Pamēģini pats
Tiem, kuri vēlas savā dārzā vai pat vannasistabā izaudzēt šitake sēnes, pie Imanta var iegādāties sējmateriālu (ar vienu iepakojumu var apstādīt 14–18 koku), kā arī uzpotētus baļķīšus (cena 15 eiro gabalā), kas ražos trīs gadus.