Vispareizāk būtu skalošanai izmantot vēsu, nevis karstu vai pat vārošu ūdeni, pretējā gadījumā zudīs daļa vitamīnu. Zemenes, ķiršus un citas ogas vajag uz brīdi iegremdēt remdenā ūdenī un pēc tam noskalot. 0
Nereti tirgū par lētāku cenu var iegādāties saspiestus vai nedaudz bojātus augļus un dārzeņus. Ja nomazgā un izgriež puvušās vietas, šķiet labu labais pirkums. “Tā nav, jo nekad nevar zināt, cik dziļi iekļuvis pelējums. Daži pelējuma veidi var izraisīt nopietnas alerģiskas reakcijas, bet ar laiku arī hroniskas elpceļu slimības,” brīdina epidemioloģe. Vajag atcerēties – jo sulīgāks auglis vai dārzenis, jo bīstamāks pelējums. Pelējuma sēnēm patīk siltums un mitrums, tādēļ mīkstajos augļos un dārzeņos tās var iekļūt ļoti dziļi. Piemēram, āboli, ko skāris pelējums, var saturēt mikotoksīnus – indīgas vielas, ko ražo noteikta veida pelējuma sēnes. Parasti pelējuma skartie augļu vai dārzeņu sāni kļūst pūkaini balti, pelēki, brūni vai zaļgani. Tādiem vieta tikai miskastē, nevis ievārījumā vai kompotā.
UZZIŅA
Kā pareizi mazgāt rokas?
* Pārklāt rokas ar ziepēm (vēlams izmantot šķidrās ziepes no slēgta trauka) un saputot.
* Vismaz 10 sekundes enerģiski ziepēt plaukstas, no visām pusēm noberžot pirkstus, ar suku iztīrot nagus.
* Vismaz 10 sekundes skalot rokas zem tekoša ūdens.
* Visdrošāk roku susināšanai izmantot vienreizējas lietošanas papīra dvieli, ar kura palīdzību pēc tam aizgriezt ūdens krānu.