Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Valsts Policija

Sutenerisms kļūst par ģimenes rūpalu 0

Latvijā aizvien biežāk tiek konstatēts, ka ar sutenerismu organizēti nodarbojas vairāki vienas ģimenes pārstāvji, šo noziedzīgo nodarījumu veicot īpaši noslēgtā un grūti pieejamā vidē, liecina Iekšlietu ministrijas (IeM) informācija par Latvijas paveikto cilvēku tirdzniecības novēršanas un apkarošanas jomā 2015. gadā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

Lai arī sutenerisms tādēļ ir grūtāk atklājams un pierādāms, IeM atzīmē, ka izmeklēšanas iestāžu darbs tiek orientēts uz to, lai pie kriminālatbildības sauktu ne tikai izpildītājus, bet arī noziedzīgu nodarījumu līdzdalībniekus un organizētājus. 2015. gadā ir izdevies atklāt un saukt pie kriminālatbildības vairākas šādas organizētas grupas.

Valsts policija pērn sākusi trīs kriminālprocesus par cilvēku tirdzniecību un sešus kriminālprocesus par personas nosūtīšanu seksuālai izmantošanai. Iztiesāšanai nosūtītas trīs krimināllietas pret astoņām personām par cilvēku tirdzniecību un četras krimināllietas pret piecām personām par personas nosūtīšanu seksuālai izmantošanai. Kopā par cilvēku tirdzniecību un personas nosūtīšanu seksuālai izmantošanai notiesātas deviņas personas. Pērn identificēti desmit cilvēku tirdzniecības upuri, no tiem trīs nepilngadīgas personas un septiņi pieaugušie.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apkopojumā teikts, ka, veicot pasākumus cīņai pret organizēto noziedzību ar cilvēku tirdzniecību saistītajos noziedzīgajos nodarījumos, novērojama pretdarbība no noziedznieku puses. Grupējumi daudz lielāku uzmanību pievērš noziedzīgo nodarījumu plānošanai, rafinētāku noziedzīgu shēmu izstrādei un iespējami slēptākai noziegumu realizācijai. Tādēļ ar atklātām izmeklēšanas metodēm pierādīt noziedzīga nodarījuma faktu ir sarežģīti un nepieciešams organizēt slēpta rakstura operatīvo pasākumu veikšanu.

Īpaši izteiktas cilvēku tirdzniecības riska grupas Latvijā nepastāv, taču tajā ietilpst abu dzimumu jaunieši, pārsvarā bez pastāvīgas nodarbošanās un zemu izglītības līmeni, kā arī personas bez pozitīvām sociālām saiknēm. Personas, kuras nodarbojas ar prostitūciju, ir riska grupa lietās par personas nosūtīšanu seksuālai izmantošanai.

2015. gadā Latvijā netika konstatēts neviens cilvēku tirdzniecības tranzīta gadījums, tāpat arī uz Latviju. Pārsvarā vervētāji seksuālajai izmantošanai iesaista gadījuma rakstura personas vai paziņas, kuras agrāk ar to nav nodarbojušās vai kurām ir izteikts lūgums sniegt palīdzību un atrast personas Latvijā, kuras būtu gatavas legāli nodarboties ar prostitūciju bordeļos, slēgt fiktīvas laulības.

Vervēšana parasti notiek interneta vietnēs un sociālajos tīklos vai draugu un paziņu lokā. Vervētāji nodrošina ceļošanas izdevumus nokļūšanai mērķa valstī vai paši piedāvā personu pavadīt vai aizvest ar savu transportu. Joprojām ir saglabājusies iezīme, ka aizturētie personu vervētāji pārsvarā ir agrāk nodarbojušies vai arī turpina labprātīgi nodarboties ar prostitūciju ārvalstīs. Šīs personas vervē un nosūta sievietes uz ārvalstīm seksuālai izmantošanai, sākot savu biznesu seksa pakalpojumu sfērā ārzemēs vai arī vēloties iegūt papildu ienākumus atlīdzības veidā no ārvalstu suteneriem par katru savervēto sievieti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.