No pirtnieka par meistaru 1
Ļoti svarīga ir praktiskā pēršana – tai veltītas 12 nodarbības. Katrā Pirts skolas filiālē ir savas pirtiņas, kur arī notiek nodarbības. Tie, kas mācās Rīgā, brauc uz Ikšķili pie Naura Zuša. “Mums skolā ir izstrādāts savs skolas pēriens, un skolotāji, regulāri tiekoties, ik pa laikam uzlabo šo pēršanas tehniku, to pilnveidojot, lai katra darbība sasniegtu savu konkrēto mērķi. Piemēram, ja mēs liekam kompreses, tad papildus sildām locītavas, ja sijājam, saprotam, ko vēlamies ar to panākt, ja peram, tad kā mēs to darām, kāda ir enerģētiskā plūsma, ja dzesējam, tad – no kuras ķermeņa vietas sākam,” viņš stāsta.
Topošajam pirtniekam mācību gada laikā jāsakrāj līdz pat 240 prakses stundām. Šo iespēju sniedz Pirts skolas organizētie pasākumi. Katru gadu februāra pirmajā nedāļā Krimuldas novada Brūveros notiek triju dienu seminārs Ziemas slota, kura darba kārtībā ir gan dažādas lekcijas, gan praktiskās nodarbības pirtī, kuru laikā pieredzējušu pirts meistaru vadībā tiek uzlabots topošo pirtnieku darbs un pēršanas prasme. Savukārt vasarā Pirts skolas audzēkņi, vedot līdzi paši savu saliekamo pirti, dodas uz Lietuvu, kur notiek ikgadējais pirts festivāls. Arī tepat Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā jau otro gadu pēc kārtas jūlija sākumā tiek organizēti Latviskie pirts un medus svētki, kuros ikviens var gūt praktisku ieskatu rīta, dienas un vakara pirts rituālos, vērot masieru demonstrējumus un pirtsslotu siešanu.
“Minimālās prasības, kas tiek izvirzītas pirtniekam, skolu beidzot, izpildīt nav grūti. Taču ir skumji vērot, ka pirtnieks apstājas savā izaugsmē un neturpina izglītoties. Aizbraucam pie viņa ciemos, bet viņš mani noper tieši tāpat, kā skolu beidzot. Skolā apgūtais ir tikai pamats, kuru pēc tam nemitīgi vajag pilnveidot,” saka Vilnis Lejnieks.
Tiem pirtniekiem, kas savu profesionālo prasmi vēlas pacelt augstākā līmenī, Pirts skola piedāvā apgūt pirts meistara profesionālo mācību programmu.
“Ja pirtniekiem iemāca, kā darīt, tad pirts meistariem – kāpēc darīt. Pirtnieks pirtī iedod klientam to, ko tas prasa. Pirts meistars, vadoties no savām sajūtām un zināšanām, – to, kas viņam nepieciešams. Pirts meistaram ir padziļinātas zināšanas, kas ļauj pirts rituālā sasniegt konkrētu mērķi. Tā ir profesionalitātes augstākā pakāpe,” atšķirību apraksta skolas direktors.
Lai mācītos par pirts meistaru, vispirms jāiegūst pirtnieka profesionālā izglītība vai arī jākārto iestājeksāmeni. Cilvēkiem ar priekšzināšanām, piemēram, tie, kas pirtnieka arodu apguvuši dažādos kursos pieaugušo neformālās izglītības ietvaros vai izglītības iestādēs, kuras ieguvušas licenci, bet kuru mācību programmas nav akreditētas, ir izvēle, vai pirms tam nokārtot iestājeksāmenus, kas apliecina viņu prasmes un zināšanas, vai arī pirms tam eksternātā Pirts skolā iegūt pirtnieka kvalifikāciju apliecinošus dokumentus. Šogad Pirts skolu beigs jau otrais pirts meistaru kurss – 11 audzēkņu. Pašlaik tiek domāts arī par pirtnieku resertifikāciju, lai skolas audzēkņi pēc noteikta laika varētu apliecināt savu profesionalitāti.
Lai gan pie laba pirtnieka rinda reizēm ir gada garumā, ar šo darbu vien patlaban nopelnīt ir pagrūti, tādēļ pirtnieki un pirts meistari parasti paralēli apgūst vēl kādu ar pirti saistītu arodu, piemēram, masiera, fizioterapeita vai kosmētiķa.
Raksts no žurnāla 36,6°C tematiskā izdevuma “Pirts ceļvedis”