Kas bijis pirtī, pirtī paliek: par drošību un ētiku 1
Ļoti svarīgs mācību priekšmets ir darba drošība pirtī. Pirtniekam jābūt pārliecinātam, ka pirtī nebūs nekā tāda, kas varētu traumēt klientu vai viņu pašu. Runa ir ne tikai par drošu apkuri vai elektrības vadiem, bet arī atbilstošiem apaviem, pirts aprīkojumu. Darba drošības nodarbībās tiek runāts arī par pirts ētiku, proti, pirtniekiem ir savs ētikas kodekss, kas jāievēro. Piemēram, starp pirtnieku un viņa klientu jāvalda stingri profesionālām attiecībām, jānovelk stingras robežas, kuras nedrīkst pārkāpt. Ētikas kodekss arī nosaka: tam, kas noticis pirtī, tur arī jāpaliek. Tas nozīmē, ka pirtniekam tāpat kā psihoterapeitam jāglabā savu klientu noslēpumi. Ja vaļsirdības brīdī klients pirtniekam izstāstījis personīgās dzīves noslēpumus, slotas meistaram tie jāpatur pie sevis, par to nestāstot pat saviem tuviniekiem.
Pirtī jāvalkā arī speciāls pirts apģērbs: pirtniekiem pirtssvārki, bet pirtniecēm pirtskleitas.
Apģērbam jābūt ne tikai estētiskam, bet arī ērtam, lai, nemulsinot klientus, tajā varētu justies komfortabli gan pirtī, gan starplaikos starp procedūrām. Daudzām pirtniecēm ir pat 5–6 pirtskleitas, jo nav veselīgi pēc pirts procedūras staigāt apkārt slapjā tērpā. Nauris Zutis atklāj, ka arī pašam esot trīs īpaši darināti pirtssvārki.
Sertificēta psiholoģe audzēkņiem sniedz ieskatu cilvēku psiholoģijā, māca saskarsmi un komunikāciju ar klientiem, lai viņi spētu taktiski iztaujāt klientu par viņa veselības stāvokli, piemēram, par iespējamām alerģiskām reakcijām, hroniskām slimībām, noskaidrot pirts procedūras mērķi, kā arī prognozēt viņu uzvedību pirms un pēc pirts procedūras.
Liela vērība mācību laikā tiek pievērsta ārstniecības augu pazīšanai un to lietošanai pirts procedūrās. Audzēkņi apgūst gan prasmi sagatavot, uzglabāt un kombinēt ārstniecības augus, arī zināšanas un praktiskās iemaņas pirtsslotu siešanā un uzglabāšanā.
“Slotu siešanā pats galvenais ir izpratne par augiem. Tāpat kā katram mūzikas instrumentam orķestrī ir savs uzdevums, tāpat arī dažādiem augiem pirtī lietojums mēdz būt atšķirīgs. Pirmajā gadā audzēkņi pilnībā uzticas skolotājam – šī slotiņa paredzēta tam, bet tā – citam. Atliek tikai paņemt vajadzīgo slotiņu un strādāt. Praktizējot katram pirtniekam rodas savas sajūtas, nedaudz atšķirīgs slotiņu lietojums. Arī klienti uz lāvas taču ir dažādi, ne jau visiem der viens un tas pats,” teic Vilnis Lejnieks, kurš topošajiem pirtniekiem stāsta un rāda, kā pareizi sienamas slotiņas.