Kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”
Kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”
Publicitātes foto

Šūpuļdziesma – meditācija starp divām pasaulēm 0

Uz garīgās meditācijas skaņražu koncertu “Bahs, Perts un Kančeli” 27. novembrī Rīgas Domā aicina Latvijas Radio koris Kaspara Putniņa vadībā, kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” un ērģelniece Ilze Reine. Koncertā līdzās Baha motetēm un korāļiem skanēs Arvo Perta, Gijas Kančeli, Valentīna Silvestrova un Heinca Holigera mūzika.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Baidījāmies piestāt pat benzīntankā!” Latviešu ģimene piedzīvojusi trillera cienīgu bēgšanu no Zviedrijas, lai glābtu savu bērnu
Mājas
Kam patiesībā paredzēti veļas mašīnas atvilktnes 3 nodalījumi, zina vien retais
Kokteilis
Te būs! 1 maz zināms fakts par katru zodiaka zīmi, piemēram, Auns ir bērnišķīgs
Lasīt citas ziņas

Radio kora diriģents Kaspars Putniņš stāsta, ka šajā reizē koncerta pamatmotīvs ir šūpuļdziesma. “Koncerts ir veidots Adventes, gaidīšanas laika noskaņās,” atklāj diriģents. Šūpuļdziesma par koncerta vadmotīvu izraudzīta tāpēc, ka tā līdzīgi kā Ziemassvētku gaidīšanas laiks “savieno pasaules”.

“Dzīvības ienākšana pasaulē atver vārtus starp dzīvi un nāvi,” saka K. Putniņš. “Arī katra aizmigšana un pamošanās ir zināmā mērā pārvietošanās starp šīm divām pasaulēm. Mēs gaidām lielus notikumus, brīnumus, bet nemanām, ka tie ar mums notiek katru dienu. Katra piedzimšana ir brīnums. Arī katra pamošanās ir brīnums. Ir būtiski veicināt sevis kā arvien pilnīgākas būtnes pamošanos. Par to ir šī programma.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Koncertā dzirdēsim garīgās mūzikas lielmeistara Johana Sebastiāna Baha motetes un korāļus no Mateja un Jāņa pasijām. Izskanēs divas daļas no ukraiņu dzīvā klasiķa Valentīna Silvestrova “Klusās mūzikas”. Silvestrovs, saukts par pēcskaņas meistaru, ir viens no savdabīgākajiem un introvertākajiem mūsdienu komponistiem, kam raksturīga īpaša interese par pēcskaņu – skaņas turpināšanos, kad tā jau it kā izskanējusi. 27. novembra vakarā klausītāji dzirdēs pirmo un trešo daļu no Silvestrova skaņdarba stīgu orķestrim.

Pasaulslavenais gruzīnu komponists Gija Kančeli ir viens no mūsdienu pasaules garīgās mūzikas līderiem. Viņš ir klusuma mūzikas, žūstošu asaru lāšu un garīgās meditācijas skaņradis, kura daiļrade spēcīgi sakņojas nacionālajā savdabībā. “Šūpuļdziesmā saulei”, kuru slavenais komponists 2008. gadā rakstīja korim “Kamēr”, vārds “saule” jāizdzied 27 valodās.

Arvo Perts izveidojis savu skanisko paradigmu “tintinnabuli”, kas balstās uz zvaniņu sasaukšanos dažādās kombinācijās. Koncertā Doma baznīcā skanēs Perta reliģiskais dziedājums “Nunc Dimittis”, kam pamatā ir Sīmeana lūgšanas vārdi “Kungs, lai nu Tavs kalps aiziet mierā…”. Sīmeanam bija pareģots, ka viņš nemirs, līdz nebūs redzējis Mesiju. Sīmeans, ieraudzījis jaundzimušo Jēzu, pateicas Dievam par izpildīto solījumu.

Programmas izkārtojumā būtiska nozīme arī ekspresīvo modernistu Heinca Holligera un Knuta Nīsteda darbiem. Knuts Nīsteds ir 20. gadsimta norvēģu klasiķis, jaunās un senās mūzikas apvienotājs, ievērojams sakrālās kormūzikas autors. Viņš uzaudzis kristiešu vidē, kur mūzikai un garīgajiem dziedājumiem bija liela nozīme. Koncertā Nīstedu pārstāvēs viņa slavenākais darbs “Immortal Bach” (“Nemirstīgais Bahs”), kura pamatā ir Johana Sebastiana Baha korālis “Komm, süsser Tod” (“Nāc, saldā nāve”).

Varbūt noder

Koncerts 27. XI 20.00 Rīgas Domā

Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 10

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.