Šuplinska: Cilvēki bieži vien atturējās no dalības konferencē, jo Rēzekne un Latgale atrodas tuvu Krievijas robežai 0
Latgale ir viens no Latvijas reģioniem, kas pēdējo gadu laikā ir nonācis īpašā uzmanības centrā. Ar savu ģeogrāfisko novietojumu pie Krievijas robežas, šis reģions ir piedzīvojis gan ekonomiskus, gan sociālus izaicinājumus. Latgales iedzīvotājiem ir izveidojusies unikāla identitāte, kas ir saistīta ne tikai ar vietējo kultūru, bet arī ar ģeopolitiskajiem un ekonomiskajiem apstākļiem, kas ietekmē viņu ikdienas dzīvi. Par šo jautājumu diskutēja arī TV24 raidījumā “Preses klubs”, kur viedokli sniedza Ilga Šuplinska, literatūrzinātniece un bijusī Izglītības un zinātnes ministre (2019–2021).
Ilga Šuplinska norāda, ka viņas pieredze, organizējot starptautiskas konferences un piedaloties izglītības un kultūras attīstībā, ir skaidri parādījusi ģeopolitikas ietekmi uz Latgali. “Vēl pirms Covid-19, kad piedalījos vairākās starptautiskās konferencēs, cilvēki bieži vien atturējās no dalības, jo Rēzekne un Latgale atrodas tuvu Krievijas robežai,” skaidroja Šuplinska. Viņa uzsvēra, ka pat akadēmiskajās aprindās Krievijas tuvums bieži radījis bažas un nevēlēšanos apmeklēt pasākumus šajā reģionā.
piebilda Šuplinska. Tā ir problēma, kuru izjūt gan vietējie iedzīvotāji, gan ārvalstu viesi, kas mēģina veidot sadarbību ar šo reģionu.
Piemēram, Ilga Šuplinska minēja, ka nesen viņa ir bijusi 14 Latgales pagastos, tostarp Krāslavas novadā, un ir saskārusies ar vietējo iedzīvotāju teikto: “Ja man jautā, kur es dzīvoju, es saku – man ir 2 adreses: patrioti vai idioti.” Tas atspoguļo dubulto attieksmi, kas pastāv Latgales iedzīvotāju vidū – mīlestība pret dzimto zemi un tajā pašā laikā nopietno izaicinājumu apzināšanās, ko rada ģeopolitiskā situācija.
“Viņi mīl savu zemi un nevar iedomāties aizbraukt no šīs vietas. Bet saviem bērniem viņi novēl labāku nākotni,” norādīja Šuplinska. Šāda nostāja nav vienkārša – tā ir dziļa emocionāla saistība ar dzimto zemi, kas tomēr tiek apvienota ar pragmatisku skatījumu uz nākotni. Latgalē ir daudz tukšas platības un pamestas mājas, un tas liek cilvēkiem apzināties, ka viņi var paļauties tikai uz sevi.
Viens no svarīgākajiem aspektiem, ko uzsvēra Ilga Šuplinska, ir Latgales iedzīvotāju sajūta par savu identitāti. “Latgalieši bieži vien nerunā par to, ka viņi pieder šai vietai, bet viņu pieredze ir sāpīga,” atzina bijusī ministre. Tas liecina par dziļu emocionālo saistību ar vietu, kas, diemžēl, ne vienmēr tiek novērtēta ārpus reģiona robežām. “Viņi dzīvo ar atstātības sajūtu, bet viņi zina, ka var paļauties tikai uz sevi,” piebilda Šuplinska.
Latgale ir reģions, kas, neskatoties uz ģeopolitiskajiem izaicinājumiem, ir saglabājis savu unikālo identitāti. Tomēr šī identitāte ir saistīta ar sāpīgu pieredzi un vajadzību risināt daudzus praktiskus jautājumus – no ekonomikas līdz ģeopolitiskajai drošībai.