Superdators pret koronavīrusu. Ar Japānas zinātnieku izstrādāto “Fugaku” meklēs Covid-19 pretlīdzekli 0
Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Tieši pirms Līgo svētkiem Latvijā par pavisam citiem potenciālajiem svētkiem domāja zinātnieki Japānā – viņi gatavojās “Top500” organizācijas, kas divreiz gadā mēra pasaulē ātrāko superdatoru jaudu, paziņojumam par to, kurš jaunākajā testā uzrādījis vislabāko rezultātu.
22. jūnijā kļuva skaidrs, ka zinātniekiem Japānā izdevies ātrākā superdatora godu atņemt ASV kompānijai “IBM”.
Japānas “Fugaku” bijis 2,8 reizes ātrāks par amerikāņu “Summit” superdatoru, kas 1. vietu ieņēma pēdējos četros “Top500” mērījumos.
Tādējādi Japānai izdevies pārtraukt ASV un Ķīnas kompāniju superdatoru dominanci, kas ilga teju desmit gadu. Japānas zinātnieku izstrādātais superdators šobrīd gozējas “Top500” topa 1. vietā pirmo reizi kopš 2011. gada.
Japāņi nesēž rokas klēpī salikuši un jau sākuši izmantot superdatoru,
Kaut gan “Fugaku” vēl nemaz nav pilnībā pabeigts, jau tagad to izmanto elpošanas rezultātā radušos gaisa pilieniņu pārvietošanās pētīšanai Japānā esošajos vilcienos un birojos.
Būtiski, ka pētījumi notiek, pieņemot, ka gan vilcienos, gan birojos logi ir vaļā, kas ļauj notikt gaisa apmaiņai.
Kad “Fugaku” nākamgad būs pilnībā pabeigts, zinātnieki cer, ka neticami jaudīgā mašīna palīdzēs zinātniekiem rast efektīvāko ārstēšanu no šobrīd 2000 gan pārdošanā esošajām zālēm, gan tām, kas pat vēl nav sasniegušas klīniskās izpētes posmu.
Bez palīdzības koronavīrusa pieveikšanā “Fugaku” spēj simulēt arī, piemēram, atomsprādzienus, veikt virtuālu ieroču izmēģināšanu un modelēt klimata sistēmas.
“Fugaku” atrodas Kobes pilsētā. Sešus gadus to izstrādāja Japānas tehnoloģiju kompānija “Fujitsu” sadarbībā ar valdības finansēto “RIKEN” datorzinātņu institūtu. Izstrāde izmaksājusi 1,2 miljardus dolāru.
Kāpēc “Fugaku”?
Izrādās, ka superdatora nosaukums ir faktiski sinonīms Fudzi kalnam.
Superdatora jauda ir apskaužama un parastam cilvēkam – prātam neaptverama. Superdatorā notiek 415,53 kvadriljonu darbību sekundē.
Bez kalkulatora palīdzības ir grūti aprēķināt, cik reižu ātrāk tas ir, salīdzinot ar mūsu ikdienā lietotajiem datoriem.
“Es ceru, ka līdz ar superdatoru attīstītās vadošās informāciju tehnoloģijas mums palīdzēs spert būtiskus soļus Covid-19 radīto sociālo izaicinājumu pārvarēšanai,” norādījis “RIKEN” institūta vadītājs Satošī Marsuoka.