Suns pie kaķa bļodas: vai ļaut ēst kaķa barību? 2
“Man mājās ir suns un kaķis. Sunim vienmēr interesējis ieošņāties, kas ir kaķa bļodiņā, un viņš cenšas to notiesāt. Vai var ļaut ēst kaķa barību?” – jautā Gunta Valmierā.
Iemācīt atturēties no deserta
Veselīgam sunim, visticamāk, nekas nenotiks, ja viņš nedaudz pacienāsies ar kaķa barību, pat, ja tas notiek samērā bieži. Kaķu barība satur vairāk proteīna un tauku, tāpēc sunim var šķist garšīgāka.
Ja sunim veselība nav teicama, labāk neļaut viņam to ēst. Tiesa, kaķu barība ir salīdzinoši dārgāka, un saimniekam arī nav izdevīgi to pirkt vairāk tikai tādēļ, lai mincis būtu paēdis un arī suns panašķojies.
Citādi ir ar kaķiem. Viņiem noteikti nedrīkst ļaut ēst no suņa bļodas. Šīs barības sastāvs kaķa organismam neder. Varbūt kaķi paši ar savām smalkajām maņām to apjauš, jo suņa barības tīkotāju ir maz.
Reizēm pašpārliecināti kaķi nevis tiešām kāro suņa barību, bet vienkārši grib suni pakaitināt. Ir dažādi speciālistu ieteikti un mīluļu saimnieku izmantoti paņēmieni, kā pasargāt kaķa ēdienu, lai suns to regulāri nenotiesātu.
Iemāciet sunim aizliegumu – “nedrīkst!” vai “nē!”. Suņi lieliski spēj saprast, kas ir viņa un kas saimnieka vai kādas citas būtnes īpašums. Cita lieta – sunim var šķist, ka mājokļa iemītnieku hierarhijā viņam ir tiesības kontrolēt to, kas pieder zemākajiem dzīvniekiem.
Tad viņš slepus, kamēr saimnieki neredz, centīsies to turpināt darīt. Būtiski ir divi nosacījumi – ievērot konsekvenci, nepieļaujot nekādus izņēmumus, un aizliegumu pateikt stingrā, pārliecinošā tonī, taču ne kliedzot un rājoties.
Ja kaķa barība stāv brīvi pieejama visas dienas garumā un suns paklusām cenšas kaķa trauciņu izēst, nāksies kaķa barību novietot uz kāda augstāka plaukta, ledusskapja vai palodzes, kur suns netiek klāt.
Saimnieki ir izmēģinājuši kaķa barošanai izmantot lielu kartona kasti, kurā ieliek barības trauciņu. Kastes sānā izgriež caurumu, pa kuru var ielīst tikai kaķis.
Kaķa barību var novietot attālākā telpas vietā, ko iespējams norobežot, saimnieki mēdz izmantot gan smagākas mēbeles, gan maziem bērniem domātas sētiņas. Kaķis šķēršļiem viegli pārrāpsies pāri, bet suns norobežotajā vietā parasti neiet, izņemot ļoti aktīvos.
Suni un kaķi var barot vienlaikus divas reizes dienā, trauciņus novietojot katram savā istabas stūrī. Suņi samērā viegli pieņem šādu saimnieka noteiktu kārtību, bet kaķis gan var protestēt ar skaļiem un uzmācīgiem pieprasījumiem.
Taču šis paņēmiens ir samērā efektīvs un arī pasargā mīluļus no pārēšanās. Suņi gan parasti savu barību ēd ātrāk, ar košļāšanu nenoņemdamies, kamēr kaķis lēnītēm, vairāk apošņādams un izgaršodams katru kumosu, bieži vien sausās barības graudiņus grauž.
Lielākajai daļai kaķu ēšana vispār ir īpašāks un personīgāks process, kurā viņam tīk būt vienatnē un netraucētam. Pēc maltītes abu mīluļu trauki jānovāc, lai suns nekristu kārdināšanā pēc savas barības pameklēt desertu.
Ja kaķa barības čiepējs nav ļoti maza auguma, labi noder kaķu durtiņas – neliela lūka, pa kuru kaķis var ielīst, bet kas sunim ir par šauru.
Ja var atļauties, iespējams iegādāties kaķu barotavu. Interneta veikalos atrodamas gan kaķim pašam mehāniski darbināmas, gan ar īpašiem sensoriem aprīkotas barotavas, pat tādas, kas barību dod tikai tam kaķim, kuram pie kaklasiksnas piestiprināts elektroniski nolasāms čips.