Suns pastaigās vienmēr izvārtās. Cik bieži drīkst vannot mīluli? 0
“Mans suns pastaigas laikā gandrīz vienmēr iemanās kaut kur izvārtīties. Cik bieži drīkst viņu mazgāt?” ZANDA Valkā
Runājot par suņa kopšanu, jāteic: ja dzīvnieks ir vesels un āda nav iekaisusi, nav nepieciešams mazgāt biežāk kā reizi mēnesī. Regularitāte, protams, atkarīga arī no šķirnes un dzīvesveida. Vieni nodzīvo vairākus gadus, vannu neredzējuši, bet citi tiek mazgāti pat reizi nedēļā. Ietekmē arī dzīvnieka vielmaiņa, jo dažiem āda sataukojas ātri, citiem – ļoti lēni. – Ja suns pēc pastaigas ir netīrs, reizēm pilnīgi pietiek ar siltu ūdeni noskalot dzīvnieka ķepas un vēderu, – iesaka veterinārārste Santa Zirnīte. – Nav nepieciešams katru reizi izmantot šampūnu, jo tas nomazgā ādas dabisko tauku slānīti, kas aizsargā pret baktērijām. Bieži lietojot šampūnu, āda tiek ļoti sausināta, savukārt ar tīru, siltu ūdeni suni var mazgāt kaut vai katru nedēļu.
Noteikti jāizvēlas dzīvniekiem, nevis cilvēkiem paredzētie šampūni. Ja apmatojuma īpašību vai īpatnību dēļ suni nepieciešams mazgāt regulāri, jāpērk šampūns, kas nesatur ziepes un nesausina ādu. Jāizmanto arī kondicionieris, kas papildus mitrinās ādu, neļaujot tai kļūt sausai un rasties blaugznām.
Zoopreču veikalos pieejami dažādi šampūni, putas un pūderi ikdienas kopšanai. Ieteikt labāko nav viegli, jo katram sunim ir savs apmatojuma tips un īpašības. Vieniem der sausie šampūni, kas nav jāizskalo, bet tikai jāizslauka, turpretī citiem, piemēram, garspalvainajiem ar biezu pavilnu, šie līdzekļi nederēs. Veterinārajās aptiekās nopērkami arī šampūni problemātiskai ādai, kam nepieciešama specifiska kopšana. Šo līdzekļu sastāvā ir dziļi attīrošas, antibakteriālas vielas. – Bet, pirms secina, ka jūsu sunim ir problemātiska āda, noteikti konsultējieties ar savu veterinārārstu. Kaut gan šie šampūni pieejami bez receptes, iesaku būt atbildīgiem par sava četrkājainā kompanjona veselību, – skaidro Santa Zirnīte.
Katram apmatojuma tipam (asspalvains – raupjš, īsspalvains, garspalvains – mīksts) vajadzīgs attiecīgs šampūns, kas gādā, lai apmatojums saglabātos tāds, kādu daba devusi. Droši var konsultēties gan pie audzētājiem, kuri pārzina suņu šķirņu īpatnības, gan veterinārārstiem. Nav nozīmes tam, vai suns ir vai nav konkrētas šķirnes pārstāvis, – svarīgāk ir redzēt apmatojuma struktūru. Noteikti jāpērk kvalitatīvi līdzekļi, jo ar lētākajiem āda nereti tiek sabojāta un nākas doties pie veterinārārsta, lai ārstētu ādas iekaisumu un alerģiju.
Mūsdienās arvien vairāk cenšamies izmantot pēc iespējas dabiskākus līdzekļus arī mūsu mīluļu mazgāšanai. Vieni no šādiem ādas un apmatojuma kopšanas līdzekļiem ir firmas “Dermoscent” šampūni un putas. To sastāvā ir tikai dabiskas izejvielas un ēteriskās eļļas, bet nav ziepju, tāpēc, mazgājot pat vairākas reizes nedēļā, tiek saglabāts ādas tauku slānītis. Līdzekļi der dzīvniekiem, kam ir jutīga un problemātiska āda.
– Pret mājas apstākļos gatavotiem šampūniem es esmu skeptiski noskaņota, jo receptēs ir gan etiķis un dzeramā soda, gan olīveļļa, šķidrās ziepes un pat kukurūzas milti dažnedažādās proporcijās. Uzskatu, ka labāk neeksperimentēt ar sava dzīvnieka veselību un uzticēties jau pārbaudītiem, profesionāliem ādas kopšanas līdzekļiem, – uzskata veterinārārste.