Suņmēle – augs, kas aizdzen žurkas 0
Kāda izskatās dziedniecības suņmēle? Esmu dzirdējusi, ka, ieliekot to pagrabā, grauzēji aizbēg. VELTA TALSU NOVADĀ
Ārstniecības suņmēle (Cynoglossum officinale) ir divgadīgs skarblapju dzimtas lakstaugs. Latvijas Botāniķu biedrības valdes priekšsēdētāja Agnese Priede atzīst: savvaļā suņmēle jau kļuvusi par retumu (to var atrast, piemēram, Abavas ielejā), jo aizaug, izzūd sausās pļavas.
! Augs ir indīgs, līdz 90 cm augsts. Lapas ir vienkāršas, veselas, ar gludu malu. Violeti sarkanbrūnie ziedi plaukst aptuveni vienu mēnesi. Sēklas nogatavojas augustā, tās ir pārklātas sīkiem dzelonīšiem. Botāniķe piebilst, ka ārstniecības suņmēle nav aizsargājama suga, tāpēc, ja nepieciešams, sēklas var ievākt savvaļā un augu ieaudzēt dārzā.
Suņmēlei ir nepatīkama smaka, kas netīk pelēm, žurkām un kurmjiem. Grauzēju atbaidīšanai izmanto, kad tai ienākas sēklas. Vietās, kur ieviesušies grauzēji (piemēram, pagrabā), ievieto augu ar visām saknēm, lakstiem un sēklām.
Pirmajā gadā augs veido lapu rozeti, otrajā gadā zied. Suņmēle jāsēj rudenī, pirms augsne sasalusi. Dīgsti parādās nākamā gada pavasarī. Vislabāk aug trūdvielām bagātā, kaļķainā augsnē. Augus novācot, parasti daļa sēklu izbirst, tādējādi sējums atjaunojas pats.
Dārzos dekoratīviem nolūkiem audzē burvīgo suņmēli (Cynoglossum amabile). Suga cēlusies Ķīnā, un reizēm to sauc par Ķīnas neaizmirstuli. Ap 50 cm garajam augam ir zili, līdz 0,6 cm diametra ziediņi. Izveidotas arī vairākas skaistas šķirnes, piemēram, ‘Firmament’ (debeszili ziediņi, izaug apmēram 40 cm augsta, kompakta), ‘Blue Shower’ (ziediņi nedaudz tumšākā tonī, apmēram 60 cm augsta, skaisti izskatās puķu pušķos). Suņmēles ir piemērotas robežstādījumiem saulainā vietā.