Foto-Shutterstock

Suni pie ķēdes? Tikai izņēmuma gadījumos 0

Pilsētā suns dzīvo dzīvoklī, un nav nekādu problēmu, bet vasarnīcā skrien pa dobēm, lec pāri krūmiem. Vai dzīvnieku turēt pie ķēdes? ZIGMUNDS SAULKRASTOS

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Suņi ir sociāli dzīvnieki, tiem nepieciešams pastāvīgi atrasties cilvēka tuvumā, uzticības pilnas attiecības. Suņi labprāt pēta apkārtni, ir aktīvi un ar prieku pilda saimnieka komandas.

– Vislabāk turēt suni slēgtā pagalmā aiz apmēram 1,8 m augsta žoga, – iesaka kinoloģe Jūlija Bogomolova. Taču, ja teritoriju neieskauj žogs un suns mēdz klaiņot apkārt, ja mājās ir mazi bērni vai garām staigā daudz cilvēku, uzticīgais dzīvnieks jātur pie ķēdes. Sunim briesmīgākais un nežēlīgākais sods ir visu mūžu pavadīt nebrīvē. Pie ķēdes dzīvojot, mainās ne tikai dzīvnieka uzvedība, bet arī psihe.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču saimnieks var pāri pagalmam novilkt viegli slīdošu trosi. Tā ļaus dzīvniekam justies brīvākam, turklāt mājas sargs varēs pārraudzīt lielāku platību. Cits variants – ierīkot voljeru. Tajā noteikti jāatrodas siltinātai suņa būdai, kā arī ēdiena un dzēriena bļodām. Vienmēr jāpārliecinās, vai ūdens trauks nav apgāzts. Ja suns tiek turēts ķēdē vai aplokā, jānodrošina, lai dzīvniekam ir kur paslēpties no asa vēja, lietus un karstiem saules stariem. Suņa būdā un apkārtnē nedrīkst savairoties ektoparazīti, piemēram, blusas. Kasīšanās ir normāla parādība, ja vien to nedara pārāk bieži. Deviņos gadījumos no desmit niezi izraisa blusas. Suņa apkārtne jātur tīra. Ja dzīvnieks dabiskās vajadzības nokārtojis ķēdes atļautajā rādiusā, čupiņas jānovāc.

Vismaz reizi dienā suns noteikti jāizved pastaigā, jāļauj izskrieties, nokārtot savas darīšanas. Svarīgi ir vest garākā pavadā un iemācīt mierīgi soļot līdzās. Visu dienu piesietu suni pastaiga īsā pavadā uzbudina. Ieteicams ar četrkājaino draugu un mājas sargu runāties, biežāk noglāstīt. Obligāti jāpārbauda, vai suņa kaklasiksna nav kļuvusi par šauru, vai nav norīvējusi kaklu vai iegriezusies ādā. Karstā laikā tas īpaši svarīgi, jo zem siksnas ātri var izveidoties grūti dziedējams iekaisums. Dzīvnieku nedrīkst piesiet vietā, kur tas var sapīties vai pakārties saitē, lecot pāri žogam, utt.

Iegaumējiet: sunim nepatīk visu laiku būt vienam, dzīvnieks skumst un ilgojas pēc saimnieka. Daudzi ķēdē turēti suņi sāk rakt bedres, kost asti, grauzt būdu. Kaimiņi nereti pārmet, ka suns visu dienu rej, taču tas ir tikai dzīvnieka lūgums pēc sabiedrības. Tādēļ, lai kliedētu vienmuļo dzīvi, der sarūpēt dzīvniekam kādas rotaļlietas.

– Veidojiet ar suni draudzīgas attiecības un iegaumējiet, ka ķēde ir nepieciešamība ārkārtas gadījumos, nevis norma! – uzsver kinoloģe.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.