Suņi atkal mirst no barības. ‘Megaesophagus’ Austrālijā līdzīgs Latvijas gadījumam 0
Šopavasar pasauli atkal pāršalc suņu barības skandāls, šoreiz – Austrālijā. ASV pārtikas korporācijas “Mars Petcare” ražotā barība “Advance Dermocare” tiek atsaukta no tirgus, jo pastāv iespēja, ka tā ir saistīta ar vairāk nekā 70 suņu nāvi no megaesophagu (ME)jeb barības vada paplašināšanās. Šīs slimības saistību ar Latvijā ražoto barību “DOGO” pētīja Latvijas zinātnieku un veterinārārstu komanda, piesaistot ārzemju kolēģus un izmantojot laboratorijas. Latvijā kaite prasījusi vairāk nekā 200 suņu dzīvību. Tomēr, kā zināms “DOGO” ražotājs AS “Tukuma Straume” rīkojās pretēji “Mars Petcare”, barību neatsauca, bet iesūdzēja tiesā veterinārārstus un pētniekus.
Latvijas zinātnieki un veterinārārsti cieši sadarbojas ar kolēģiem, kas iesaistīti ME uzliesmojuma izpētē Austrālijas suņiem. Latvijas ME epidēmijas cēloņu pētniecības grupas vadītāja profesore Ilze Matīse-van Houtana stāsta, ka šobrīd Austrālijā ir apstiprināti 74 ME gadījumi suņiem, kas baroti ar “Mars Petcare” sauso barību. Situācija no slimības aspekta ir ļoti līdzīga situācijai Latvijā pirms diviem gadiem: ME skartie suņi ir ēduši minēto barību dažādu laika posmu – daži pat vairākus gadus, bet problēmas parādījušās tikai samērā nesen, kopš pagājušā gada decembra.
“Mars Petcare” atsauca “Advance Dermocare” barību šī gada marta beigās. Ir veikti daudzi barības izmeklējumi un izslēgti toksīni, kas ir zināmi kā ME cēloņi. Cēlonis nav atrasts, taču tas nekavē Melburnas universitātes pētnieku grupu un tagad arī “Mars Petcare” atzīt, ka ir saikne starp barību “Advance Dermocare” un saslimšanu ar ME. Viņi, tāpat kā Latvijas zinātnieku un pētnieku grupa 2015.-2016. gadā, konkrēto barību dēvē par risku faktoru.
Suņu īpašniekiem tā ir svarīga informācija, jo ikviens saimnieks grib pasargāt savu mīluli no šīs slimības, no kuras var nomirt vai kura pilnībā izmaina suņa un saimnieka dzīvi. Latvijas veterinārārsti vērtē “Mars Petcare” rīcību kā atbildīgu – viņi ir atsaukuši savu produktu, atdod naudu cilvēkiem, kas ir iegādājušies dārgo barību, atbalsta izmeklēšanu, kas notiek Melburnas universitātē un kompensē ārstniecības izdevumus, stāsta Ilze Matīse-VanHoutana. Viņa uzsver, ka “Advance Dermocare” barība nav pieejama Latvijā – tas ir vietējais Austrālijas produkts, tāpēc Latvijas suņu īpašniekiem nav jāuztraucas.
Diemžēl arī izdzīvojušo suņu īpašniekus Austrālijā, tāpat kā Latvijā, negaida nekas iepriecinošs. Ja sunim ir konstatēts barības vada paplašināšanās, tam visu atlikušo mūžu būs nepieciešami īpaši turēšanas un barošanas apstākļi. Suņus ar šo diagnozi baro ļoti bieži, mazām porcijām un ēdināšana notiek speciālā krēslā, kurā suns barošanas laikā un brīdi pēc tam sēž pilnīgi vertikāli. Pretējā gadījumā barība uzkrājas barības vadā, rūgst un rada komplikācijas, nevis nonāk gremošanas sistēmā kā veselam sunim.
Melburnas universitātes pētnieki ziņo, ka būs vajadzīgi vairāki mēneši, lai noskaidrotu suņu saslimšanas un bojāejas patieso cēloni, taču pagaidām ne zinātnieki, ne ražotājs nenoliedz, ka saikne ar barību ir. Kā ziņo Austrālijas izdevums “ABC News”, korporācijas “Mars Petcare” pārstāvji atsakās sniegt plašākus komentārus, tomēr atbildēja uz dažiem jautājumiem. Tiek ziņots, ka ir veikti simtiem barības “Advance Dermocare” testu. Vienlaikus notikušas pārbaudes barības ražotnē Besurstā. Veiktās pārbaudes uz pesticīdiem, smagajiem metāliem un nerotoksīniem – vielām, kas tiek uzskatītas par iespējamajiem ME cēloņiem. Kompānija paziņojusi, ka neviens no zināmajiem ierosinātājiem nav konstatēts ne barībā, ne ražotnē.
“Mars Petcare”ražo arī citu populāru zīmolu barību: “Chum”, “Pedigree”, “Schmackos” un “Whiskas”. Neviena no tām nav atsaukta vai radījusi aizdomas, ka tā varētu jel kā kaitēt suņiem vai kaķiem.