Sūnas un smilšakmens interjerā: ienes dabiskus materiālus savā mājoklī 0
Ļoti savdabīgs un maz Latvijā redzēts apdares materiāls ir “Flexstone” – uz armētas elastīgas bāzes izveidots dabiskā smilšakmens apdares panelis, kas līdzīgs biezām tapetēm. To iegūst no dabiskā smilšakmens bluķa, vispirms virspusi fiksējot ar speciālu elastīgu materiālu, tad sacietējušo līmes kārtiņu noņemot reizē ar 2 mm plānu smilšakmens slāni.
Katram smilšakmens klucim ir neatkārtojams ornaments, un tādēļ no tiem izgatavotās 260 x 130 cm loksnes šķiro atsevišķās kaudzēs. Smilšakmens tapeti var izmantot iekštelpu un ārtelpu apdarē temperatūras robežās no -40 līdz +650 oC. Uzsildīts ar celtniecības fēnu, “Flextone” kļūst plastisks un izstiepjoties tik viegli pielīp viļņainām virsmām, ka ar to iespējams aplīmēt pat bumbas un skulptūras. Augstā tapešu siltumizturība ļauj ar to apšūt pat viļņainas apaļās krāsns virsmas. Materiāla apgriešanai izmanto šķēres un nazi. Pie gruntētas virsmas materiālu piestiprina ar speciālo flīžu līmi. Pēc uzklāšanas virsmu nostiprina ar dziļo fiksāžu. Ja nevēlas izmantot oriģinālo vācu materiālu, iztiek ar “Tiefgrund”.
Elastīgā materiāla izmantošanas iespējas ir plašas. Aplīmējot gludas plaknes, tas atgādinās līdzenas smilšakmens klintis, kuru virsma saglabā telpisko smilšu graudiņu mikroreljefu. Vislabāk gan “Flextone” izmantot liektu virsmu aplīmēšanai. Pelēks apaļš tornis mājas fasādē iegūs masīva akmens torņa šarmu, bet vecas metāla kolonnas pārvērtīsies par skaistiem dabiskā smilšakmens stabiem. Uzlīmēts uz speciāli sagatavotas viļņainas sienas, materiāls atgādinās dabisku, vēja izpūstu smilšakmens klinti. Turklāt “Flextone” ir caurspīdīgs un aiz tā sienā var izveidot gaismekļus (protams, savlaicīgi padomājot par spuldzīšu nomaiņu). Gaisma cauri dažādu krāsu, biezuma un blīvuma smiltīm spīdēs dzelteni brūnā toņu gammā, radot intīmu, acīm tīkamu apgaismojumu. Pateicoties materiāla mitrumizturībai, to var izmantot arī vannas istabās. Ar “Flextone” aplīmējot sienas un griestus, vannasistabu var pārvērst par smilšakmens alu. Sienas telpiskās konstrukcijas var veidot no jebkura mitrumizturīga materiāla (piemēram, putuplasta), horizontālās plaknes – no dabiskā akmens vai stikla.
Dzīvais paklājs
Ja vannas istabā ir smilšakmens apdare, tās grīdu var papildināt ar dabisku segumu, piemēram, ar Šveices dizaineres Ngujenas Lakampas veidoto unikālo dzīvo paklāju.
Tam izmantotas sūnas un ķērpji, kas ieaudzēti ūdens necaurlaidīgā putu polimēra pamatnē izveidotos padziļinājumos. Padziļinājumi pasargā sūnu un ķērpju sakņotni no izmīdīšanas (pēc būtības sūnu paklāja pamatne ir līdzīga telpiskajam zāliena režģim, pa kuru var staigāt, zāli neizbradājot). Tepiķīti var novietot tikai mitrās telpās, jo sausumu un tiešus saules starus tas nepanes. Sūnas ir ļoti mīkstas un taustei tīkamas. To veģetācijai pietiek ar mitruma daudzumu, kas nopil, cilvēkam iznākot no vannas. Paklājiņam nav nepieciešama īpaša kopšana, vienīgi jārūpējas, lai neieviešas mikroorganismi. Speciālisti uzskata, ka, nopērkot speciālu mitrumizturīgu putota polimēra augu paliktni un tajā ieaudzējot sūnas, zaļu dabas paklājiņu vannas istabai var katrs radīt mājās arī pats.