RTU doktoranti rada ērtu mobilo telefonu uzlādes staciju 0
“Šo uzlādes staciju esam veidojuši tā, lai pat pusaklai omītei nebūtu nekādu grūtību saprast, kā tā izmantojama. Visam jābūt tik ērtam, lai nebūtu pat iespējams kaut ko salikt kopā nepareizi,” tā savu un kolēģu jaunāko tehnoloģisko izstrādājumu – šūnveida mobilo telefonu uzlādes staciju “Cozy Cell” – raksturo Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes doktorants un elektroinženieris Artūrs Paugurs.
“Cozy Cell” tapšanā viņš sadarbojies ar savu studiju biedru Oskaru Bormani, kurš ikdienā strādā uzņēmumā “Mikrotīkls”. Abi jau gadiem “perēja domu, ka kaut kas kopā jārada”. Jauno inženieru idejas ievirzīt biznesa gultnē palīdzēja uzņēmējs Artūrs Bernovskis.
Nākotnes iekārta modernākajiem telefoniem
Uzlādes stacija gan savā ziņā ir nākotnes produkts. Proti, pilnībā tā priekšrocības – iespēju uzlādēt mobilo tālruni, neizmantojot vadus, varēs izbaudīt tikai tie, kuriem ir jaunāko modeļu premiumklases telefoni, jo tiem ir iebūvēta bezvadu uzlādes funkcija. Patlaban tirgū ir ap 80 modeļiem ar šādu funkciju. Ja tādas telefonā nav, var pieslēgt īpašu plāniņu “gadžetu” bezvadu lādēšanai.
A. Paugurs gan paredz: nākotnē aizvien biežāk tiks lietoti tālruņi, kuros bezvadu uzlādes funkcija jau iekļauta. Tad arī “Cozy Cell” būs noderīgāka plašākam lietotāju pulkam.
Jaunais elektroinženieris atzīst: tirgū jau ir dažādas mobilo telefonu uzlādes stacijas un arī bezvadu lādēšanas ierīces, tāpēc nevar teikt, ka RTU tapušās šūnas būtu iepriekš nebijis zinātnisks atklājums. “Mēs neesam izgudrojuši jaunu riteni, taču esam atraduši jaunu tehnoloģisku risinājumu. Tāda tipa uzlādes staciju kā mūsu radītā iepriekš tirgū neesam redzējuši,” viņš skaidro. “Līdzšinējās lādēšanas ierīces parasti ļauj vienlaikus lādēt tikai vienu ierīci. Kad meklējam iespēju uzlādēt telefonu kādās publiskās vietās, pirmkārt, ir jābūt līdzi lādētājam, otrkārt, ir jāatrod brīva rozete. Tās ne vienmēr ir pieejamas. Kafejnīcās un birojos arī ne pārāk labi izskatās daudzi vadi, sadalītāji un pagarinātāji, kas nepieciešami, lai lādētu daudzus mobilos telefonus. Lielie mobilo tālruņu uzlādes skapji ir ļoti lieli un dārgi – maksā vairākus tūkstošus eiro. Tos pat ir grūti pārvietot, turklāt maziem uzņēmumiem tik lielas iekārtas nemaz nevajag. Piemēram, nelielas kafejnīcas šādus skapjus neiegādāsies, taču mūsu radīto “Cozy Cell” klientu ērtībai tās varētu nopirkt.”
A. Paugurs lēš, ka viena šūna varētu maksāt līdz 50 eiro. Katrā ziņā prototipu izveide šādā cenā iekļāvās, bet prototipu radīšana ir krietni dārgāka nekā sērijveida ražošana. Produkta cena tirgū lielā mērā būs atkarīga arī no ražošanas apjoma.
Gatavās šūnas drukātas RTU Dizaina laboratorijā, izmantojot 3D printeri. Taču ar to šūnas top ļoti lēni – lai izprintētu nepieciešamās detaļas vienai šūnai, vajadzīga pat diennakts.
Jauno staciju kā “Lego” konstruktoru katrs var salikt pats, jo tā sastāv no šūnām. Var izmantot tikai vienu šūnu, bet teorētiski var sabūvēt kopā kaut 100 šūnas. Teorētiski tāpēc, ka tik daudz šūnu pētniekiem vēl nav un viņi praktiski nav izmēģinājuši, cik daudz šūnu spēj darboties vienotā sistēmā. Vienā šūnā var uzlādēt vienu vai divus telefonus, jo katrā šūnā ir arī USB ligzda. Līdz ar to vienu telefonu uzlādei var ievietot šūnā, bet otru – lādēt caur USB ligzdu. Ja telefonu lādē, ievietojot šūnā, nav nepieciešams vads vai lādētājs. Pati šūna gan ir jāpievieno rozetei, taču, lai arī cik šūnu kopā savienotu, tām visām nepieciešama tikai viena rozete. Elektrība starp šūnām pārvietojas pa tajās iebūvētājiem kontaktiem.
Šūnu skaldnes kopā satur tajās iebūvētie magnēti. Tie arī nodrošina iespēju savienot tās dažādās konfigurācijās. Šūnu skaitu un izkārtojumu var mainīt pēc vēlēšanās. Iecerēts arī, ka šūnas būs dažādās krāsās un no dažādiem materiāliem, tādējādi produkts kļūs par interjera dizaina elementu.
Idejas par to, kādai būt mobilajai telefonu uzlādes stacijai, bijušas dažādas, piemēram, viena no domām bijusi, ka tās varētu būt līdzīgas bezdelīgu ligzdai. Tomēr šūnu forma citus variantus pārspēja.
Katra neērtība – iedvesmas avots
Lai attīstītu produktu, būs nepieciešama sadarbība ar ražotājiem. RTU iespējams izstrādāt prototipus, bet nav iespējams ražot lielus daudzumus. Par iespējamu sadarbību ar RTU pētniekiem jau interesējies kāds uzņēmējs no Amerikas Savienotajām Valstīm. Ražotne gan viņam pieder Ķīnā. A. Paugurs tomēr uzskata, ka pagaidām nav jātraucas uz Ķīnu. Vispirms jāatrod tepat Latvijā iespēja saražot dažus simtus šūnu un jāraugās, vai tās pērk. Ja būs pieprasījums, tad jāmeklē partneri masveida ražošanai. “Sākotnējie ieguldījumi, kas nepieciešami šādas ražošanas sākšanai, ir milzīgi,” teic jaunais pētnieks. “Vairākus tūkstošus eiro izmaksā tikai šūnu veidnes izgatavošana.”
Jaunā iekārta jau demonstrēta vairāku augstskolu, kafejnīcu un restorānu vadītājiem, kuri atzinīgi izteikušies par šo uzlādes staciju. A. Paugurs cer, ka jau tuvākajos mēnešos šūnu uzlādes staciju varētu izvietot kādā iestādē testēšanai.
Jautāts, kādi vēl tehnoloģiski jauninājumi RTU inženieriem padomā, A. Paugurs sola, ka noteikti kaut kas vēl taps, jo jaunie inženieri grib savas zināšanas izmantot praktisku lietu radīšanā: “Mūsos ir liela degsme radīt zinātni ar maksimāli praktisku lietojumu. Dzīvojam ar tādu attieksmi, ka visu laiku skatāmies, ar kādām problēmām cilvēki ikdienā sastopas. Katra lieta, kas pašam vai kādam kolēģim vai draugam sagādā neērtības, var dot iedvesmu un ideju kāda jauna tehnoloģiska risinājuma tapšanai.”
FAKTS
“Cozy Cell” ir tapusi AS “Latvenergo” radošajā laboratorijā, kas atrodas RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātē. Tajā RTU studenti nodarbojas ar elektronisko un elektrotehnisko shēmu un dažādu inovatīvu prototipu izveidi.