Foto: pexels.com

Suņa mīlestība palīdz mums dzīvot ilgāk! Pētījums atklāj, kāpēc veselīgi rūpēties par četrkājaino draugu 0

Meklē iemeslu, kā pierunāt ģimenes locekli adoptēt suņuku? Kā būtu ar iespēju dzīvot ilgāk?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Mūsu pētījumu pārskatā konstatēts, ka rūpes par suni aizsargā no priekšlaicīgas nāves,” CNN stāsta endokrinoloģe Dr. Karolīna Kramere, galvenā sistemātiska gandrīz 70 gadu ilga globālā pētījuma pārskata autore.

Pārskatā par cilvēka labākā drauga ietekmi uz veselību tika analizēti pētījumi, kuros piedalījušies gandrīz 4 miljoni cilvēku ASV, Kanādā, Skandināvijā, Jaunzēlandē, Austrālijā un Apvienotajā Karalistē.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Suņu saimniekiem ir par 24% mazāka iespēja priekšlaicīgi nomirt,” sacīja Kramere.

Īpaši svarīgs šis atklājums ir tieši infarkta un insulta pacientiem, kuriem rūpes par mājdzīvnieku par 31% samazināja risku nomirt no sirds un asinsvadu slimībām, īpaši tiem, kuri dzīvo vieni. Šie dati ir svarīgi, jo sirdslēkmes un insults ir galvenie nāves cēloņi visā pasaulē, norāda Pasaules Veselības organizācija.

Foto: pexels.com

“Mēs zinām, ka vientulība un sociāla izolācija ir spēcīgi priekšlaicīgas nāves riska faktori, un mūsu hipotēze bija, ka mājdzīvnieka kompānija to var mazināt,” sacīja pētījuma autore Tove Fala, Zviedrijas Upsalas universitātes epidemioloģijas asociētā profesore.

“Vientuļiem suņu saimniekiem dienā vairākas reizes ir jādodas pastaigā ar mīluli. Fiziskās aktivitātes, kā zināms, rehabilitācijā pēc miokarda infarkta vai insulta ir ļoti svarīgas!” piebilda pētījuma autore.

Foto: pexels.com

Pētnieces gan atklāja, ka viņu darbs pierāda kādas savstarpējas saistības starp rūpēm par dzīvnieku un veselības uzlabošanos, tomēr gan Falas pētījums, gan Krameres pētījumu pārskats, neatbild uz jautājumu – kāpēc? Vai veselību uzlabo dzīvnieka klātbūtne, vai rūpes par to, iespējams, ka suņu saimnieki ir turīgāki, līdz ar to viņiem ir labāka veselība? Pagaidām tie ir minējumi.

Ir gan atrodami neskaitāmi pētījumi par šo tēmu, kas savelk ciešākas likumsakarības starp mājas mīluli un stipru veselību. Ir atklāts, ka suņu saimnieki par 30 minūtēm ilgāk ikdienā pastaigājas, nekā cilvēki, kuriem nav mājdzīvnieku.

Tas gan nav nekas šokējošs – ķepainim vismaz trīs reizes dienā ir jādodas pastaigā, bet arī tik nevainīga aktivitāte palīdz arī saimniekam izkustināt kājas.

“Ir pētījumi, kas liecina, ka suņu saimniekiem ir labāks holesterīna līmenis un zemāks asinsspiediens,” saka Kramere.

Citi pētījumi atklāj, ka suņu draudzība un pieķeršanās mazina trauksmi un depresiju, kas atkal ir īpaši svarīgi pēc nopietnas slimības, piemēram, sirdslēkmes vai insulta. “Tas ir viens no iemesliem, kāpēc suņu terapija ir tik efektīva,” atklāj pētniece.

Reklāma
Reklāma

Kaut arī šobrīd nav iespējams precīzi izskaidrot, kādēļ suņa klātbūtne mājās uzlabo saimnieka veselību, veiktie pētījumi vismaz liecina par šo saistību. Protams, ka veselības uzlabošanai nevajadzētu būt par iemeslu suņa iegādei – dzīvnieks ir jāmīl, jāspēj par viņu finansiāli rūpēties un veltīt pietiekami daudz laika.

Ja šāda iespēja ir tad, īpaši ģimenēm ar bērniem, veselības uzlabojumi būs tikai bonuss. Suņi ietekmē bērna sociālo, emocionālo un kognitīvo attīstību, veicina aktīvu dzīvesveidu un šobrīd īpaši apmācīti suņi pat spēj atklāt tuvojošās epilepsijas lēkmes un palīdzēt slimiem saimniekiem ikdienas gaitās, vēlreiz pierādot, ka patiesi ir cilvēka labākā drauga titula cienīgi!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.