Foto – Aija Geida

Sulīga sojas karbonāde fotoreceptē 0

Karstajās dienās, kad pusdienās gribas kaut ko vieglu, var uzcept gardu sojas karbonādi, kas kopā ar salātiem ir ideāla maltīte.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
RAKSTA REDAKTORS
“No kaut kā diemžēl jāatsakās.” “Swedbank” bankomātos vairs nav pieejams viens pakalpojums 58
Lasīt citas ziņas

Daudziem ir aizspriedumi pret soju, jo tā garšojot pēc salmiem. Taču viss atkarīgs no pagatavošanas prasmes. Soja var būt tikpat garda kā tradicionālā karbonāde vai gulašs, jāzina tikai mazi knifiņi par garšvielām un vārīšanu.

Veikalā nopērkamas dažādu izmēru sojas granulas, gabaliņi un šķēlītes. Tā ir strukturētā soja, ko gatavo no sojas miltiem, atdalot taukvielas. Strukturētajai sojai parasti ir arī gaļas ēdienu nosaukumi – sojas gulašs, karbonāde, steiks, bifšteks, maltā gaļa utt. Tas ir koncentrēts olbaltumvielu avots, tāpēc ikdienā iesaka lietot ne vairāk par 150–200 gramiem. Sojas produktiem nav izteiktas garšas, tāpēc bagātīgi jāpievieno garšvielas: ķiploki, sīpoli, zaļumi, sinepes, dažādi pipari (Kajennas, čili, melnie), kurkuma, paprikas pulveris.

RECEPTE (4 porcijām)

CITI ŠOBRĪD LASA

1. Strukturētās sojas karbonādes gabali ir lieli un biezi, tāpēc tos nevis mērcē, bet uz lēnas uguns 25 minūtes vāra ūdenī, kam pievienoti zaļumi (seleriju, diļļu kāti, pētersīļi). Vāroties sojas gabaliņi kļūst divreiz platāki, tāpēc no viena gabala iegūst divas lielas karbonādes.

2. Kad soja izvārīta, ūdeni nolej, gaba­liņus liek uz virtuves dēlīša un nospiež lieko šķidrumu, lai karbonāde nebūtu ūdeņaina. Pārgriež gareniski uz pusēm.

3. Ar asu nazi katram sojas gabalam viducī izdara iegriezumu, lai tajā var ievietot labi kūstoša siera (piemēram, Krievijas, Zelta, Holandes un līdzīga) šķēli un smalki sakapātus ķiploka gabaliņus. Lai cepšanas laikā siers neiztecētu, sojas gabalu nedrīkst pilnībā pārgriezt uz pusēm.

4. Karbonādes gabaliņiem uzlej sojas mērci un liek vienu uz otra, lai no abām pusēm iesūcas mērce, kas dos pikantu, mazliet sāļu garšu.

5. Zirņu miltus (ja nav pieejami, var izmantot kviešu miltus) sajauc ar garšvielām un sāli. Pamazām lej klāt aukstu ūdeni un maisa.

6. Mērcei jābūt tādai, lai lēnām notek no karotes. Ja būs par šķidru, cepšanas laikā lielākā daļa nolīs no karbonādes, bet, ja pa stingru, apkārt būs it kā bieza maizes kārta.

7. Pannā uzkarsē eļļu, katru sojas gabaliņu no abām pusēm apviļā zirņu miltu mērcē un cep uz straujas uguns, līdz izveidojas zeltaini brūna garoziņa. Tā kā soja jau ir izvārīta, jācep mazliet, lai izkūst siers. Gatavojot uz lēnas uguns, lielākā daļa siera iztecēs un karbonāde būs sausa un sīksta. Soju nedrīkst pārvārīt un pārcept! Pasniedz ar zaļumiem un salātiem.

Reklāma
Reklāma

Padomi

• Lai izvairītos no ģenētiski modificētas sojas, ieteicams pirkt tikai bioloģiski audzētu soju (var sameklēt lielākajā daļā bioloģiski audzētas pārtikas veikalu). Otrs variants – veikalā jautāt pārdevējam sertifikātu, ka sojas produkcija nav ražota no ģenētiski modificētām pupiņām.

• Ja ir problēmas ar pākšaugu un sojas pārstrādi, ieteicams papildus pievienot fenheli, koriandru, kumīnu, diļļu sēklas vai ķimenes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.