Publicitātes foto

Koka dēlīši, finiera gabaliņš – sulu spiede gatava!. Kā izgatavot paša rokām 0

Vēl mēnesis, un augļu dārzos būs ienākušies pirmie vasaras āboli. Ja nepieciešams izspiest vairāk nekā dažas glāzes sulas un jāsagatavo krājumi ziemai, ar veikalos nopērkamajām spiedēm nepietiks. Vislabāk izgatavot pašam savu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Var iztikt bez metināšanas

Šajā brīdī vairākums lasītāju teiks, ka tas ir pārāk sarežģīti un jāmeklē pazīstams metinātājs. Nekā, ābolu sulu spiedi var izgatavot no koka plankām un dažiem finiera gabaliņiem!

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai taptu shēmā redzamā ierīce, nepieciešami 9,75 m gari 100 x 50 mm dēļi, 19,2 m garas 20 x 40 mm līstes, 1,1 m garš M14 izmēra vītņu stienis, astoņi M14 uzgriežņi un tikpat daudz M14 plato paplāk­šņu. Vajadzēs arī hidraulisko domkratu, kura celtspēja ir 2 t (šāda ierīce veikalos nopērkama aptuveni par 15 eiro), un 400 x 400 x 8 mm finiera plāksnīti.

Kokmateriālu apēvelē un sazāģē atbilstīgi shēmā redzamajiem izmēriem. Brusiņas: 1000 mm – 4 gab.; 650 mm – 6 gab.; 400 mm – 4 gab.; 250 mm – 1 gab. Detaļu stūros izurbj caurumus un detaļas savstarpēji saskrūvē ar 275 mm gariem vītņu stieņa gabaliņiem. Lai būtu vieglāk precīzi iezīmēt urbumu vietas, vērts izgatavot šablonu, nevis katru vietu iezīmēt atsevišķi.

Atbilstīgi 2. shēmai izgatavo konstrukciju, kas piespiedīs restītes un drānā ietīto ābolu masu. Savukārt no līstītēm jāsaskrūvē paliktņi (3. shēma).

Detaļai, kas 1. shēmā atzīmēta ar burtu A, centrā piestiprina metāla plāksnīti, pret kuru atspiedīsies hidrauliskā domkrata cilindrs. Tai pretī apakšā pieskrūvē galdiņu – finiera plāksnīti.

Paplāte ar caurumiņu

Lai savāktu sulu, būs vajadzīga plastmasas paplāte ar iespējami augstākām malām. Ērtības labad tās vienā stūrī izurbj caurumu, zem kura paliek trauku sulas savākšanai. Būs nepieciešams arī audums, kurā ietīt ābolu masu pirms likšanas presē.

Ņemot vērā vidējās zāģmateriālu cenas, spiedes izgatavošanas izmaksas ir šādas: 50 x 100 mm dēļi – aptuveni 8 eiro, 20 x 40 mm līstītes (sausas, ēvelētas) – 7 eiro, vītņu stienis – 1,5 eiro, uzgriežņi, paplāksnes, skrūves – aptuveni 2 eiro. Domkrats, finieris un audums kopā – aptuveni 38–40 eiro.

Mazliet metāla

Lai darbs veiktos, būs vajadzīgs ābolu smalcinātājs. Arī to visai viegli iespējams izgatavot pašam. No finiera plāksnītēm saskrūvē 4. shēmā redzamo kastīti. To vēlāk varēs nostiprināt virs spaiņa. Vienīgā detaļa, kuras izgatavošanai nepieciešamas iemaņas metālapstrādē vai atslēdznieka palīdzība, ir smalcinātāja ass. Tā ir metāla caurule 30 mm diametrā, kurā ievietoti dzelkšņi, bet galos – asis, uz kurām nostiprina lodīšu gultņus. Viena no asīm izveidota tā, lai to var iestiprināt 800 vatu jaudas urbjmašīnas patronā. Savukārt gultņus stiprina biezāka finiera plāksnītēs izurbtās ligzdās. Smalcinātāja ekspluatācijas laiks ir īss, un slodze nav pārāk liela, tāpēc precizitāte nav tik svarīga.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.