Foto: Kharkhan Oleg/SHUTTERSTOCK

Kā lauku mājā no akas ievilkt ūdensvadu? 1

“Kā lauku mājā no 15 metru dziļas akas ievilkt ūdensvadu un ierīkot vannasistabu? Pašreiz ūdeni ņem ar vibrosūkni vai nes ar spaiņiem?” interesējas Dzidra Vītola Gulbenē.

Reklāma
Reklāma

Sūknis akā

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
RAKSTA REDAKTORS
4 biežākās kļūdas, kāpēc topošie šoferi “izkrīt” CSDD braukšanas eksāmenā. Tās der atcerēties arī pieredzējušiem šoferiem
Lasīt citas ziņas

Optimālu ūdens padevi no akas nodrošina sūknis ir hidroforu, taču aku ierīkošanas speciālisti atklāj, ka zemākā robeža, no kuras iespējams ar virszemē novietotu sūkni uzsūkt ūdeni, ir deviņi metri. Iemesls ir atmosfēras spiediens.

Sūknis rada vakuumu, kuru kompensē atmosfēras spiediens, liekot ūdenim pacelties sūkņa caurulē. Taču atmosfēras spiediens šādā situācijā spēj radīt vien līdz desmit metriem augstu ūdensstabu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja gruntsūdens līmenis ir dziļāk par šiem deviņiem metriem, neatliek nekas cits kā sūkni novietot pašā akā, tuvāk ūdenim. Tas, cik augstu sūknis spēj uzspiest ūdeni, tieši atkarīgs no ierīces jaudas.

Tādējādi akā jāierīko konstrukcija, kas atrodas augstāk par līmeni, līdz kuram pavasaros akā paceļas ūdens, taču pietiekami zemu, lai sūknis spētu ūdeni uzsūkt. Uz konstrukcijas jānovieto sūknis ar hidroforu.

Vēlamais hidrofora tvertnes tilpums atkarīgs no ūdens lietošanas paradumiem, taču parasti pietiek, ja tie ir 20–25 litri. Ierīces cena – sākot no 80 eiro.

Iesūkšanas caurules un caurules, pa kuru ūdens plūst uz māju, optimālais diametrs ir 32 mm. Šim mērķim domātās polietilēna caurules maksā ap 90 centu par metru.

Iesūkšanas caurules apakšējā galā noteikti vajadzīgs pretplūdes vārsts un filtra sietiņš. Vēl viens no risinājumiem – hidrofora rezervuāru ierīkot mājā, savukārt akā lietot iegremdējamu sūkni.

Tam gan jābūt aprīkotam ar spiediena sensoru, kas pēc vajadzības ieslēdz vai izslēdz sūkni, un pretplūdes vārstu. Šādu sūkņu cena ir vairāki simti eiro.

Jāņem vērā sasaluma robeža

No akas uz māju ūdensvads jāierok zemē nedaudz dziļāk par tās sasalšanas robežu. Latvijas apstākļos grunts sasaluma joslas robeža parasti ir 1–1,2 metri. To ietekmē grunts sastāvs. Māliem tā ir 1,1, mālsmiltij un smiltij 1,2 metri, bet rupjai smiltij un grantij – 50 cm.

Tajā pašā tranšejā jāiegulda elektroinstalācijas kabelis. Kabeļa galā nepieciešama rozete, kas paredzēta ekspluatācijai mitrās telpās, kurās pieslēgs hidrofora sūkņa kontaktdakšu.

Reklāma
Reklāma

Lai ūdensvada cauruli un elektroinstalācijas kabeli ievadītu akā, attiecīgajā dziļumā akas grodos jāizurbj atvere, ko pēc komunikāciju ierīkošanas aizdara ar elastīgo, āra darbiem paredzēto flīžu līmi.

Vietā, kur kabelis šķērso grodu, to vēlams ievietot piemērota diametra plastmasas čaulā. Akai nepieciešams siltināts vāks.

Neaizmirst par ventilāciju!

Savukārt, ierīkojot vannasistabu, nedrīkst aizmirst par pietiekamu grīdas, griestu un sienu siltināšanu un hidroizolāciju. Vannasistabā ir paaugstināts mitruma līmenis, kas var kaitēt ēkas konstrukcijām.

Tāpat jāierīko pietiekami jaudīga ventilācija, kas vannasistabas lietošanas laikā aizvadīs radušos mitrumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.