
Soctīklos pamanīju sava kolēģa Armanda Pučes ierakstu, kas iedvesmoja pacensties noskaidrot ko vairāk. Runa ir par baumām, ka Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS) esot sākusies štatu samazināšana.
Armands rakstīja tā: “Zvanīja viens no armijas… Mēģiniet noticēt. Šonedēļ Nacionālajos bruņotajos spēkos sākusies štatu samazināšana vispārējās optimizācijas vārdā – birokrātijas apkarošanas uzvārdā. Armijnieki uz pakaļas. It kā aizsardzība esot prioritāte. Bet acīmredzot lielāka prioritāte ir stulbums. Varētu domāt, ka mums pie Ādažu poligona cilvēki stāv rindā. Pirmā izkapts skārusi armijas kaujas grupas atbalstošās struktūras – bet kā tas iet kopā ar vienību kopējo kaujas spēju, kas laikam taču tiek gatavotas kara apstākļiem? Kur tāda centība un izpildība dzimst? Kāds tajā nozares ministrijā ir taisīts norakstīta tanka stobrā. Bet, ja apskatās uz slavenās birokrātijas mazināšanas darba grupas sastāvu – šī ziņa tomēr kopumā iederas pilsoniskās sabiedrības “jēgpilnajā ilgtspējas tvēruma iekļaujošajā integrācijā”… ”
Nevaru noliegt, šī ziņa satrauca, tāpēc nolēmu sazināties ar NBS, lai saprastu, vai “velns ir tik melns, kā to mālē”.
NBS skaidro, ka 2024. gadā Aizsardzības ministrijas uzdevumā viņi uzsāka atkārtoti pārskatīt savu organizatorisko struktūru, lai to izveidotu atbilstoši Valsts Aizsardzības koncepcijā noteiktajam 31 000 miera laika karavīru skaitam. Šāds karavīru skaits sakrīt arī ar NBS 12 gadu attīstības plānu. Vienlaikus ir saņemti NATO definētie spēju mērķi, kuru izpildei NBS ir nepieciešams veidot jaunas vienības.
“Ņemot vērā gan Aizsardzības ministrijas, gan NATO kolektīvās aizsardzības sistēmas dotos uzdevumus, NBS konsultējas ar personāla vadības jomas speciālistiem, lai salāgotu prasības ar reāli iespējamo personālsastāva apjomu, ņemot vērā Latvijas demogrāfiskās situācijas attīstības tendences.
Neskatoties uz pozitīvo karavīru skaitu pieauguma tendenci, visas amata vietas NBS struktūrās aizvien nav nokomplektētas, tādēļ tiek turpināta karavīru rekrutēšana visos piedāvātajos NBS dienesta veidos – profesionālajā dienestā, Zemessardzē, Valsts aizsardzības dienestā un rezervē. Īpaša uzmanība tiek veltīta potenciālo jauno virsnieku rekrutēšanai studijām Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā.
Lai pieejamo personālu izmantotu pēc iespējas efektīvāk, NBS nepārtraukti turpina pārskatīt organizatorisko struktūru, kas šobrīd ir īpaši aktualizēts ar uzdoto mērķi integrēt valsts aizsardzības dienestu un augstas gatavības rezervi kaujas uzdevumu veikšanai, kā arī nodrošināt ar personālu jau esošās un nākotnē plānotās kaujas spējas. Ņemot vērā nepieciešamību attīstīt jaunas spējas (gaisa telpas aizsardzība, droni, krasta aizsardzība), kā arī palielināt valsts aizsardzības dienesta karavīru skaitu, notiek esošo štatu pārskatīšana, primāri identificējot amatus, kurus funkcionāli var pildīt civilie darbinieki, tādējādi ir iecerēts no šādām funkcijām atteikties, nodrošinot, ka profesionālā dienesta karavīri primāri pilda militāru uzdevumu amatus.
Arī nākotnē, atkarībā no operacionālajām izmaiņām un mācoties no citu valstu pieredzes, tiks turpināta NBS struktūras pārskatīšana, lai paaugstinātu kaujas gatavību vienībās.”