
Stukāns par vardarbības upuru skaita pieaugumu: Cietušie ir kļuvuši drosmīgāki un biežāk vēršas policijā 0
Fiziska aizskaršana, mentāla aizskaršana, bērnu nepieskatīšana, nebarošana, seksuāla uzmākšanās, terorizēšana, izsekošana – tās un vēl daudz citas ir vardarbības pazīmes. Sabiedrībā arvien vairāk izskan dažādi gadījumi par dažādiem vardarbības gadījumiem gan mājās, gan skolā, gan citur. TV24 raidījumā “Dienas personība” ģenerālprokurors Juris Stukāns pauž savu viedokli, kāpēc sabiedrībai šķiet, ka vardarbības upuru skaits pieaug.
“Diemžēl tur mēs redzam, ka tur ir liels pieaugums bijis pēdējos, varbūt, divus gadus, bet šobrīd tā situācija ir stabilizējusies,” par vardarbību ģimenē izsakās Juris Stukāns. Viņš stāsta, ka, visticamāk, noziegumu skaits nepieaug, bet cietušie ir kļuvuši drosmīgāki – tie vairāk un biežāk vēršas policijā. “Attiecīgi prokuratūra, tiesa paveic lielu darbu, lai atpazītu un saprātīgā laikā virzītu šīs lietas. Arī tur mēs tiekam galā,” skaidro ģenerālprokurors.
Vardarbība ģimenē izpaužas dažādos veidos. Gan pieaugušo starpā, gan pret bērniem. Jau ziņots, ka pērn Rīgas bāriņtiesa pieņēmusi desmit gados lielāko vienpersonisko lēmumu par bērna aizgādības tiesību pārtraukšanu vecākiem skaitu. Pagājušajā gadā pieņemti 142 šādi lēmumi – 66 gadījumos iemesls bērnu šķiršanai no vecākiem bija bīstami apstākļi, 31 gadījumā – ļaunprātība, bet 17 gadījumos – vardarbība.
Sabiedrībā ne reizi vien izskanējuši apgalvojumi arī par vardarbību sportā. Aprīļa vidū par vienu no šādiem gadījumiem prokuratūra pabeigusi izmeklēšanu un nosūtījusi tiesai krimināllietu, kurā kāds kāpšanas sporta treneris apsūdzēts par seksuāla rakstura darbībām ar nepilngadīgo, kura bijusi viņa audzēkne. Nepilngadīgā jauniete baidījusies, ka tas ietekmēs sporta gaitas, tāpēc pateikusi trenerim, ka ir simpātijas pret viņu, un tad treneris sācis uzmākties. Piemēram, viņš audzēknei rakstījis: “…kas ir stulbākais tad, kad tev būtu iespēja mani noskūpstīt vai palikt divatā, tu viņu neizmanto.”