Dokumentu pieņemšana studijām Rīgas Stradiņa universitātē.
Dokumentu pieņemšana studijām Rīgas Stradiņa universitātē.
Foto: Zane Bitere/LETA

“Kas pirmais brauc, tas pirmais maļ…” Augstskolas studentus uzņem ar rezervi 0

Kā jau pēdējos gados ierasts, arī šogad augstskolām pamatuzņemšanā nav izdevies aizpildīt visas valsts finansētās studiju vietas. Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) gan saka: tas, ka augstskolas joprojām aicina pieteikties valsts apmaksātām studiju vietām, nenozīmē, ka šādu vietu brīvu daudz.

Reklāma
Reklāma

Lielākais atbirums – STEM jomā

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“Tas, ka augstskolas publiskajā saziņā izmanto ziņu par pieejamām budžeta vietām, ir vērtējams kā studējošo piesaistes paņēmiens, nevis fakts, ka patiešām ir daudz neaizpildītu budžeta vietu,” apgalvo IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece politikas ieviešanas un monitoringa jomā Diāna Laipniece.

Viņa paskaidro: augstskolas parasti uzņem vairāk studējošo budžeta vietās, nekā to faktiski ir, rēķinoties ar to, ka daudzi studenti mācības pārtrauc jau pirmajā kursā.
CITI ŠOBRĪD LASA

Studenti pārtrauc studijas visās studiju pro­grammās, vismazāk – medicīnas jomā, kur jau sākotnēji ir augsts konkurss (neraugoties uz to, ka tieši šajā studiju jomā ir visvairāk valsts piešķirtas budžeta vietas), bet arī tur studijas pārtrauc ap 10 procentiem, vidējs studiju pārtraukšanas gadījumu skaits ir sociālajās zinātnēs – ap 15 procentiem, bet visaugstākais tas ir tā saucamajās STEM jomās, kurās var apgūst dabaszinātnes un inženierzinātnes, – ap 20 procentiem.

“Tie nav Latvijai unikāli skaitļi, tie ir visai līdzīgi arī citur pasaulē. Tādēļ augstskolas uzņem vairāk studējošo, nekā tām ir piešķirtas budžeta vietas, rēķinoties ar studiju pārtraukšanas gadījumiem,” norāda D. Laipniece.

Potenciālos studentus ar rezervi augstskolas uzņem arī tāpēc, ka studiju līgumu noslēgšana notiek vēl arī septembrī un šobrīd nav skaidri zināms, cik no tiem, kas iestājās, noslēgs līgumu un uzsāks studijas.

Arī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Uzņemšanas komisijas vadītāja Inesa Bušovska norāda uz augstskolu centieniem uzņemt studentu rezervi: “Būtībā budžeta vietu aizpildīšanas plāns ir izpildīts. Taču, tā kā daļā studiju programmu katru gadu ir liels atbirums, uzņemam studentus ar rezervi.” Vienlaikus RTU cīnās pret šo lielo atbirumu: ieviešot papildnodarbības sarežģītākajos studiju kursos un uzticot vecāko kursu studentiem kā mentoriem palīdzēt pirmkursniekiem.

Situācija ir mainīga

Par to, cik daudz šobrīd ir brīvo valsts apmaksāto studiju vietu, augstskolās runā nelabprāt. Iemesls: uzņemšana joprojām turpinās un situācija kuru katru brīdi var mainīties. Tikai LU atklāja, ka pagājušajā ceturtdienā pamatstudiju programmās joprojām bija pieejama pat 101 valsts apmaksātā studiju vieta. Kāds ir brīvo vietu sadalījums starp studiju programmām, LU Studentu servisa departamenta vadītājs Jānis Saulītis neatklāja tieši mainīgās situācijas dēļ.

Reklāma
Reklāma

Tomēr augstskolās neslēpj, ka vairāk brīvo studiju vietu ir dabaszinātņu studiju programmās, taču dažviet brīvās studiju vietas ir arī tehniskajās un humanitārajās studiju programmās.

Salīdzinoši daudz brīvo studiju vietu ir skolotāju studiju programmās.

Piemēram, LU nav aizpildītas piešķirtās budžeta vietas studiju programmā “Fizika”, “Dabaszinātņu un informācijas tehnoloģiju skolotājs”, “Vācu valodas skolotājs”. J. Saulītis vērtē: tendences, kuras tad ir tās nepieprasītākās programmas, pēdējo gadu laikā nemainās.

Daugavpils Universitātē (DU), tāpat kā citus gadus, arī šogad pirmajās uzņemšanas kārtās nav izdevies aizpildīt visas valsts apmaksātās studiju vietas tādās programmās kā “Bioloģija”, “Fizika (nanotehnoloģijas vai materiālu apstrādes tehnoloģijas)”, “Ķīmija (atjaunojamo resursu ķīmija vai praktiskā bioanalītika)”, “Vides zinātnes”. Taču brīvas vietas vēl ir arī humanitārās vai sociālo zinātņu studiju programmās, piemēram, “Austrumeiropas kultūras un biznesa sakari”, kā arī dažādās filoloģiskās un pedagoģiskās studiju programmās. Ja brīvās budžeta vietas neizdosies aizpildīt, tās pārdalīs par labu pieprasītākām radniecīgām vai augstāka līmeņa – maģistra, doktora – studiju programmām, saka DU rektora vietnieks attīstības jautājumos Jānis Kudiņš.

Liepājas Universitātē tāpat joprojām pieejamas valsts finansētas vietas dažādu jomu pamatstudiju programmās: “Baltu filoloģija, kultūra un komunikācija”, “Eiropas valodu un kultūras studijas”, “Informācijas tehnoloģija”, “Mehatronika”, “Vides un atjaunojamo energoresursu pārvaldība un inženierija”, “Matemātika, fizika un datorzinātne”.

Atšķiras sistēma, kādā augstskolas uzņem reflektantus, kas pretendē uz pamatuzņemšanā neaizpildītajām valsts budžeta studiju vietām.

Piemēram, RTU valda princips: “kas pirmais brauc, tas pirmais maļ”.

Proti, kurš pirmais piesakās uz neaizpildītajām budžeta vietām, tas arī tiek uzņemts, ja vien atbilst prasībām. LU un citās augstskolās toties apkopo pieteikumus uz brīvajām vietām un, ja pretendentu ir vairāk nekā vietu, atkal rīko konkursu.

Vēsturiskais princips mazinoties

Salīdzinot valsts piešķirtās studiju vietas dažādu jomu studiju pro­grammās un pieprasījumu pēc tām, redzams, ka ne vienmēr brīvas studiju vietas paliek tajās studiju programmās, kur piešķirts daudz budžeta vietu, dažkārt nav iespējams valsts apmaksātās studiju vietas aizpildīt arī tur, kur to ir maz. Piemēram, LU Datorikas studijās budžeta vietās varēja uzņemt pat 220 jauno studentu un visas vietas arī aizpildītas. Savukārt Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā studiju programmā “Apģērbu dizains un tehnoloģija” piešķirtas tikai 10 budžeta vietas, bet aizpildītas vien divas.

Ja gadu no gada kādā studiju programmā ir grūti aizpildīt valsts apmaksātās studiju vietas, vai IZM samazina tā saukto budžeta vietu skaitu attiecīgajā studiju programmā?

D. Laipniece skaidro: veicot pārrunas ar augstskolām par budžeta vietu skaitu, ministrija pārbauda Studējošo un absolventu reģistrā faktisko studējošo skaitu studiju pro­grammās un to dinamiku pēdējos gados, cik bija budžeta, cik maksas studējošo. Tas tiek darīts, lai pārliecinātos, vai studiju programmai ir potenciāls aizpildīt budžeta vietas.

Agrāk līgumā ar IZM valsts budžeta vietas piešķīra studiju jomām, bet starp programmām pašas augstskolas tās varēja sadalīt diezgan brīvi, bet tagad tomēr līgumos jau ir paredzēts konkrēti, cik budžeta vietu būs katrai studiju programmai. Pamazām izzūd valsts apmaksāto studiju vietu piešķiršana pēc vēsturiskā principa, kad studiju programmai deva apmēram tikpat studiju vietu, cik bijis iepriekš, stāsta J. Saulītis.

Tagad tomēr vairāk tiek vērtēts, kuras studiju pro­grammas ir pieprasītas gan studētgribētāju, gan darba devēju vidū.

Augstskolās sola: vismaz daļa nepieprasīto studiju programmu tuvākajā laikā tiks konsolidētas vai pārveidotas, lai padarītu tās jauniešiem saistošākas. Jau zināms, ka tiks mainīta skolotāju sagatavošanas sistēma: tiek izstrādātas jaunas pedagoģiskās studiju programmas. RTU pēdējos gados grūti aizpildās studiju vietas tādās studiju programmās kā “Dzelzceļa elektrosistēmas” un “Dzelzceļa transports”, tāpēc uz nākamo studiju gadu šīs studiju programmas jau tiks mainītas.

Līdzīgs liktenis gaida arī studiju programmu “Siltumenerģētika un siltumtehnika”. Studiju programmu modernizēšanai augstskolām šobrīd ir iespēja izmantot Eiropas struktūrfondu līdzekļus.

Kā valsts 2019. gadā sadalījusi budžeta vietas starp augstskolām

Augstskola –  Budžeta vietu skaits:

Rīgas Tehniskā universitāte – 6080

Latvijas Universitāte – 4897

Rīgas Stradiņa universitāte – 3248

Latvijas Lauksaimniecības universitāte – 2613

Daugavpils Universitāte – 1392

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija – 856

Liepājas Universitāte – 757

Latvijas Mākslas akadēmija – 730

Ventspils Augstskola – 541

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija – 540

Vidzemes Augstskola – 527

Latvijas Kultūras akadēmija – 471

Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija – 461

Latvijas Jūras akadēmija – 246

Kurās studiju jomās ir visvairāk valsts apmaksāto studiju vietu?

Joma Budžeta vietu skaits

Veselības aprūpe 3118

Inženierzinātnes un tehnoloģija 2902

Datorika 1801

Dati: IZM

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.