Studentiem uzticēts plānot Rīgas pagalmu labiekārtošanu 0
Jau pavasarī galvaspilsētas pelēkajos iekškvartālos varētu iemirdzēties cerību stars par krāsaināku ikdienu. Aizvadītajā nedēļā Rīgas dome vienojās ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) par studentu piesaisti trīs galvaspilsētas iekšpagalmu labiekārtošanu Zolitūdes, Pļavnieku un Purvciema apkaimē.
Šāda sadarbība sākta, pateicoties apjomīgai iekškvartālu sakārtošanas programmai, kādu grasās īstenot pašvaldība. “Mēs labprāt vēlētos iesaistīt šajā darbā arhitektūras studentus, lai pagalmos taptu labiekārtota publiskā telpa ar bērnu rotaļu laukumiem un sportošanai atvēlētām vietām. Studentiem tiek dota pilnīga brīvība radošajai izdomai,” norāda pilsētas mērs Nils Ušakovs.
Tomēr ir arī galvenie nosacījumi, kas jāievēro, izstrādājot priekšlikumus: bērniem un sportam piemērota vide, maksimāla funkcionalitāte un estētiski baudāms vizuālais risinājums. RD sabiedrisko attiecību pārstāvis Uģis Vidauskis uzsver: “Studenti ir cilvēki no malas, kam ir pavisam cits skatījumus un jauni priekšlikumi, ar kuriem dalīties.”
Tikmēr RTU rektors Leonīds Ribickis norāda – jau līdz šim universitāte aktīvi sadarbojusies ar Pilsētas attīstības un Satiksmes departamentu. Arī šis projekts ir lieliska iespēja arhitektūras studentiem savas zināšanas lietot praksē un sākt vairāku pagalmu tipu projektēšanu.
Plānots, ka projektu izstrādē piedalīsies triju līdz piecu studentu grupas, jo projekta izstrādei ir ierobežots laiks.
“Šis varētu būt kaut kas līdzīgs kursa darbam pēdējo gadu studentiem,” stāsta L. Ribickis. Universitātes rektors uzsver, ka šādu reālu problēmu risināšana un projektu izstrāde ļoti labi raksturo Rīgas Tehnisko universitāti, jo tā sadarbojas ne tikai ar pašvaldību, bet arī ar uzņēmējiem Rīgā un visā Latvijā.
“Mūsu studenti labprāt iesaistās šādos projektos, tāpēc nobeigumu darbi pārsvarā ir saistīti ar darbu izstrādi konkrētiem uzņēmumiem,” skaidro rektors.
Arī Rīgas pilsētas arhitektu biroja direktora vietniece un arhitekte Regīna Bula atbalsta šādu projektu, kurā studentiem ir dota iespēja piedāvāt savas idejas. “Iespējams, studenti uzreiz neuztaisīs tādu projektu, ko šodien var realizēt, taču tur būs savs pipars, ko ikdienas projektētāji varbūt nemaz neizdomā,” uzskata arhitekte. Viņasprāt, pilsētas iekšpagalmu uzlabošana un attīstīšana ir aktuāls jautājums, kura ietvaros ir jādomā ne tikai par atpūtas un izklaides zonām, bet arī par infrastruktūru, apstādījumiem un praktisku lietu funkcionalitāti un vizuālo risinājumu – piemēram, veļas žāvētāji un atkritumu konteineri.
Kā būtiskāko problēmu R. Bula min autostāvvietas, taču reizē arī norāda, ka tā nav problēma, ko var atrisināt cilvēks, kam ir uzdots izstrādāt labiekārtošanas projektu. “Pašreiz visi pagalmi kalpo tikai stāvvietām – tā ir mašīnu jūra. Tāpēc pilsētai ir jābūt savai politikai šajā jautājumā,” uzsver speciāliste.
Savukārt arhitektu biroja “Depo projekts” arhitekte un projekta “Radi Rīgu” dalībniece Inga Bruzgule uzskata, ka ļoti būtiski šādos projektu izstrādes procesos ir iesaistīt iedzīvotājus, jo jāņem vērā viņu vajadzības un vēlmes. “Tikai ieklausoties iedzīvotāju vajadzībās, projektam ir jēga, un tas studentiem ir jāmāca jau skolā,” uzskata arhitekte. Sarunu ceļā speciālisti atrod labākos risinājumus un iegūst iedzīvotāju atbalstu un pozitīvu attieksmi pret pārmaiņām, jo nevar cilvēkiem uzspiest to, kas viņiem nav vajadzīgs.
Lai studentu izstrādātos projektus un tajos iekļautās idejas varētu realizēt, pieredzējusī arhitekte Regīna Bula iesaka “sabalansēt idejas lidojumu ar reālām iespējām, jo projektam vienlaicīgi ir jāpieiet gan ar izdomu, gan profesionalitāti un realitātes izjūtu”. Idejas lidojums ir svarīgs un nepieciešams, taču jāatceras par pieejamajiem resursiem un būtiskākajām problēmām. Šim viedoklim pievienojas arī I. Bruzgule, uzsverot, ka šādi projekti studiju procesā ir ļoti nepieciešami, lai netiktu radīta tikai “papīru arhitektūra, kur ideja ir skaista, taču dzīvē tā nav īstenojama”.