Studenti Ogres novadā radīs koģenerācijas iekārtas 2
Studentu grupa no Rīgas Tehniskās universitātes novadu attīstības projekta “Radām novadam” ietvaros Ogres novadā plāno ražot koģenerācijas iekārtas, kas plastmasas atkritumus pārstrādā elektroenerģijā un siltumenerģijā. Ražot siltumu un elektrību viņi iecerējuši ar degšķidrumu, kas iegūts, plastikāta atkritumus karsējot augstā temperatūrā. Komandā ir astoņi jaunieši, no kuriem vairāki ir ogrēnieši. Tiesa, jau pirmajos darbības mēnešos nācies atskārst, ka ne vienmēr cilvēku daudzums nozīmē raitāku darbu virzību. Šobrīd dažādu ikdienas pienākumu, eksāmenu sesiju, bakalauru darbu u. tml. lietu dēļ daļai komandas biedru laika, ko veltīt konkursam, neatliek tik daudz, cik sākotnēji iecerēts. Taču tas ļāvis komandas priekšgalā izvirzīties vairākiem līderiem, kas ar dubultu dedzību strādā idejas vārdā. Viens no viņiem – komandas kapteinis Raimonds Ritums – gan ir pārliecināts – tā kā konkurss ir pietiekami ilgs, pēc kāda laika arī pārējie dalībnieki atkal aktīvāk iesaistīsies un lietas veiksmīgi ritēs savu gaitu. Turklāt jau tagad komanda piesaistījusi papildspēkus no malas, kas arī ieinteresēti palīdzēt un līdzdarboties.
Ar izgudrotāju un pētnieku starpniecību komandai izdevies iegūt šādas koģenerācijas iekārtas prototipu un pašiem to arī izmēģināt. Tā kā tā bijusi pārāk maza un ar nelielām nepilnībām, nolemts, ka uzlabojama, un nu izveidoti jau automatizētas iekārtas rasējumi. Komanda izstrādājusi ierīces izmaksu tāmi, kā arī apzinājusi šķirotu plastmasas atkritumu pieejamību un izmaksas Latvijā. Koģenerācijas iekārtas prototipa izveidei un sertificēšanai viņiem jāpiesaista ap 20 000 eiro lielas investīcijas, tāpēc Raimonds jau ticies un veicis pārrunas ar ES fondu speciālistiem, ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un Jauno uzņēmēju centra konsultantiem, kā arī riska kapitāla fondu apguvēju. Tādējādi jau tapis arī biznesa plāna uzmetums, tiesa, tas vēl uzlabojams.
Veiktie teorētiskie aprēķini liecina, ka šāda koģenerācijas sistēma siltumenerģiju varētu saražot par 50%, bet elektrību – par 60% lētāk, tāpēc iekārtas klientu loks varētu būt visai plašs – daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji, privātmāju īpašnieki, tirdzniecības centru vai citu lielu ēku uzturētāji, zemnieku saimniecības, uzņēmumi, atkritumu savācēji un pārstrādātāji utt. Jaunieši nolēmuši, ka iekārtas jāražo pēc pasūtījuma – pielāgojot to jaudu klienta vajadzībām.
Pagājušonedēļ divi komandas pārstāvji tikās ar Ogres novada pašvaldības attīstības nodaļas un Ogres Biznesa un inovāciju centra pārstāvjiem, lai izklāstītu jau paveikto un konsultētos par turpmākajiem soļiem. Ogres Biznesa un inovāciju centra vadītājs Uģis Amons reāli raugās uz ideju un skaidro jauniešiem, ka šādas iekārtas sertificēšana varētu būt visai sarežģīts process. Viņš arī iesaka pieteikt ideju biznesa inkubatorā, kas ļautu pēcāk daļēji atgūt investētos līdzekļus.
Bez vērienīgās koģenerācijas iekārtas, atsaucoties uz novada pašvaldības aicinājumu, komanda nolēmusi veicināt arī vietējo tūrismu, izveidojot klinšu kāpšanas sienu un attīstot ūdenstūrisma iespējas. Vēl plānā īstenot ēdienu tirdzniecības izbraukumus ar busiņu dažādos publiskos pasākumos un tirdziņos, kas ienesīšot nodokļus pašvaldībai, veicināšot tūrismu un izklaidi novadā un ļaušot arī iegūt pieredzi uzņēmējdarbībā.
Ogrēnieši Raimonds Ritums un Ivo Grīnbergs jau skolas laikā sapņojuši par savu biznesu, taču nu tam radies lielisks pamats. “Biznesu varējām sākt veidot, arī neiesaistoties “Radām novadam”, taču konkurss lieliski disciplinē, dzen uz priekšu un ieliek rāmjos,” skaidro Ivo. Jaunieši komandā pārstāv ļoti dažādus studiju virzienus, ko arī uzskata par savu plusu. Viņuprāt, līdz uzņēmuma dibināšanai ceļš esot tāls un sarežģīts, taču apņēmības netrūkst, un viņi gatavi izaicinājumiem.
Līdz jūnija vidum RTU “Ogre”, tāpat kā citu Latvijas augstskolu komandas, gatavojas konkursa “Radām novadam” pirmā posma noslēgumam, veidojot novadu attīstības rīcības plānus turpmākajiem diviem gadiem.
Fakti
Konkursa “Radām novadam” ietvaros studentu komandas patstāvīgi vai sadarbībā ar pašvaldībām, vietējiem uzņēmējiem un citiem interesentiem izstrādā un īsteno dažādus projektus ar mērķi radīt jaunas darbavietas un veicināt ekonomisko attīstību Latvijas novados.
Konkurss ilgs līdz 2016. gada 1. jūlijam, un tā kopējais balvu fonds ir 50 000 eiro.
Vairāk informācijas www.radamnovadam.lv