Studenti gādā darbu sev un citiem 0
Latvijā patlaban norit jaunradītu un īstenotu studentu biznesa projektu konkurss “Radām novadam”. Projektu organizē starptautiska bezpeļņas organizācija “JCI Latvija”. Tā misija – valsts augstskolu studentiem dot iespēju sevi apliecināt, izstrādājot un īstenojot biznesa projektus savos dzimtajos novados.
Palīdz jaunajiem uzņēmējiem
Apes novada “Saglabāt kā” komandā ir trīs Ekonomikas un kultūras augstskolas interjera dizaina specialitātes studentes Anete, Santa un Renāta. Komanda darbojas nepilnu gadu, un meitenes ir uzrakstījušas jau divus biznesa plānus, kas ir apstiprināti un saņēmuši finansējumu. “Mūs vieno moto, ka pats labākais ir ceļš, kas ved uz mājām,” stāsta komandas kapteine Anete Reķe. “Projekta būtība ir attīstīt novadu, piesaistīt finansējumu un radīt jaunas darba vietas. Kāds jaunietis, kam palīdzējām ar projektu, ir izveidojis uzņēmumu auto dizainēšanai ar Latvijā vēl maz izplatītu paņēmienu. Otra uzņēmuma profils būs auto detaļu krāsošana. Arī mēs pašas tūlīt reģistrēsim savu uzņēmumu, lai piedāvātu nelielu interjera priekšmetu dizainēšanu un telpu noformēšanu. Ar saviem izstrādājumiem reklamēsimies Apē mājražotāju tirdziņos un plānojam tikt iekšā arī Rīgā amatnieku un mājražotāju veikaliņos.”
Līdztekus praktiskiem darbiem Apes komandas meitenes palīdz projektu izstrādē jaunajiem uzņēmējiem, bet sadarbībā ar pašvaldību ir iecere par Apes novada mājražotāju kooperatīva dibināšanu.
Veidos mājražotāju kooperatīvu
Anete: “Zinām, ka daudzi kaut ko ada, pin, cep garšīgas kūkas un nodarbojas vēl ar daudz ko citu, taču vēlamies šos amatniekus ieinteresēt jau oficiāli atzītai uzņēmējdarbībai vai individuālā komersanta statusam. Mēs varētu palīdzēt izskaidrot, kā jāsadarbojas ar Valsts ieņēmumu dienestu, Pārtikas un veterināro dienestu un citām institūcijām. Tādēļ jau nākamā gada sākumā organizēsim seminārus, bet nevis lielus Apē, kur, iespējams, daudzi nemaz neatbrauks, bet uz vietām pagastos. Tur cilvēki varēs dalīties pieredzē, pārrunāt kooperatīva ideju. Tāpat ar mājražošanu var nodarboties paralēli, strādājot arī citu algotu darbu, bet reizē nodrošinot papildu ienākumus ģimenei. Ir iecerēts braukt apskatīties, kā darbojas šādi mājražotāju kooperatīvi Kuldīgas novadā un Beverīnas novadā. Tālākais jau varētu būt Apes novada kopīgas preču zīmes izveidošana.”
Pašvaldības līdzdalība, uzsver Anete, ir ļoti stimulējošs faktors. Protams, vispirms gan jāpierāda, ko komanda var, ko jau spējusi izdarīt, un tad netikšot liegts arī finansiāls atbalsts. Īpaši vērtīgs tas būtu amatniecības un mājražošanas pastāvīga tirdziņa izveidošanai Pleskavas šosejas malā Virešu stāvlaukumā. Anete ir pārliecināta, ka ar laiku tam noteikti būtu atdeve, jo šajā vietā braucējiem ir ērti apstāties, un kādēļ gan nepiedāvāt viņiem iespēju pie reizes arī kaut ko nopirkt. Tas būtu tāpat kā Kurzemes ceļu malās, kur vasaras periodā var iegādāties visu: sākot ar agrajiem dārzeņiem, augļiem, ogām un beidzot ar rokdarbiem, medu un citādiem pašražotiem labumiem.
Tāpat nākamgad Anete noteikti grib turpināt organizēt nometnes Latvijas bērniem: “Šajā vasarā Vidagā notika divas. Tajās darbojās Sikšņu pamatskolas pedagogi, taču lielākā pievienotā vērtība bija, ka darbā iesaistījās novada vidusskolēni. Viņi tātad iemācījās strādāt komandā, vadīt cilvēku grupu, organizēt radošās darbnīcas. Nākamgad noteikti vajadzētu vismaz sešas vai pat astoņas tādas nedēļu garas nometnes, jo iegūst visi.”
Nevis uz ārzemēm, bet uz dzimto novadu
Konkursā “Radām novadam” studentes nolēmušas piedalīties tādēļ, ka vēlējušās doties prom no Rīgas, strādāt un pelnīt naudu savā novadā, savā uzņēmumā. Noteikti nav bijusi doma braukt peļņā uz ārzemēm. Daudzi Anetes draugi, protams, šo iespēju izvēlējušies, tomēr atzīst, ka labprāt atgrieztos dzīvot un strādāt dzimtenē. Diemžēl nevarot nopelnīt. Arī Apes komanda necer uz bagātīgu eiro birumu makā, tomēr ir pārliecinātas, ka vienkārši jādarbojas un jāīsteno idejas, un konkurss ir lielisks veids motivēt sevi jau iecerētai darbībai. Anete ir pārliecināta, ka reiz pienāks brīdis, kad arī Virešu pagasta Vidagā būs tāda uzņēmējdarbības vide, lai tur atgrieztos uz ārzemēm vai uz Rīgu aizbraukušie jaunieši ar ģimenēm.
Anete: “Kā komanda esam ļoti laba, darbi sadalījušies paši no sevis. Esmu ideju ģenerators un praktisko lietu kārtotāja, meklēju visus pieejamos resursus mērķu sasniegšanai. Renāta – lietu vizuālā tēla izskaistinātāja un jaunā uzņēmuma preču realizācijas menedžere. Santa – uz lietām skatās reāli, tur mūsu idejas pie zemes, lai neaizejam galējībās. Mūsu vislielākais atbalstītājs ir mazā, taču visu laiku izcilākā skola – Sikšņu pamatskola un tās direktore Una Reķe.
Skola Vidagā ir kā mugurkauls pagastam, tai uzticas teju visi novada iedzīvotāji. Tieši tāpēc, sadarbojoties ar skolu, ceram, ka gūsim lielu atbalstu arī no pašiem iedzīvotājiem. Gribam, lai novadā atgriežas līdzīgi domājoši jaunieši. Neatkarīgi no tā, kādus panākumus gūsim konkursā, mēs turpināsim strādāt arī ārpus konkursa termiņiem.”
Novada jaunieši jau ir pierādījuši, ka spēj salikt galvas un rokas kopā – pēc savas iniciatīvas viņi jau reiz Vidagā izveidoja volejbola laukumu. Vienam rosība atļāva strādāt ar traktortehniku, sagatavojot laukumu, citiem bija pieejamas volejbola laukumam nepieciešamās smiltis, vēl citi līdzināja smiltis un sakārtoja laukuma teritoriju.