Stropos darāmie pēdējie rudens darbi 0
Arī bites vēl bauda pēdējo rudens siltumu un pa kādai izskrien no stropa, taču kopumā saimes kamolos gatavojas ziemai. Bitenieks iesaka nepieļaut populāro amatieru kļūdu un nepārsiltināt stropus.
Tur vēsumā
Rudenī un ziemas pirmajā pusē saimi pietiek piesegt ar bišu spilvenu. Siltāk pako ziemas beigās. Galvenais, lai būtu laba ventilācija, jo bitēm visbīstamākais ir lieks mitrums stropā. Biškopis novērojis, ka plāni sasegtajām bitēm pavasara pusē ir mazāk caurejas gadījumu nekā silti nopakotajām.
Igors jau tagad virs ligzdas rāmjiem uzliek līstītes (ērti lietot pārgrieztas plastmasas caurulītes), uz kurām uzgulda medus rāmjus, ja pavasarī saimei sāk trūkt barības. Papildbarībai pavasarī der medus rāmīši vai kandijs. Ja ir šaubas par barības krājumiem, saimi pārbauda februāra beigās. Saime attīstās labāk, ja iespējams barības rāmi ielikt ligzdā blakus kamolam.
Līstītes starp stropu un sedziņu palīdz bišu kamolam ziemā pāriet arī pa līstīšu augšpusi.
Līdz šim Igors dravojis galvenokārt ar tradicionālajiem Latvijas stāvstropiem. Taču tagad plānos ir bišu vagoniņi, lai var bites vest ganībās un mazāku postījumu nodarītu lāči, kuri pēdējos gados piesaka savas tiesības uz medu.
Vāc ziedputekšņus
Igors visu sezonu vāc ziedputekšņus. Stropiem virs skrejas pielikti pamatīgi jumtiņi, lai mitrums netraucē. Rudens pusē putekšņu vācēji mazina saimju aplaupīšanos. Kopējo ziedputekšņu ievākšanas daudzumu putekšņu ķērāja uzlikšana palielina, jo stropā to ir par maz un bites nes atkal. To uzliek agri pavasarī, lai bites labāk pierod.
Lai iegūtu vairāk bišu maizes, rāmjus ar to vajag noņemt arī vasaras pirmajā pusē, lai saime veido jaunus krājumus un turpina vākt ziedputekšņus. Turklāt lieli, strauji savākti bišu maizes krājumi var kavēt saimes attīstību, jo mātei rāmjos maz brīvu šūnu dēšanai.