Foto – Shutterstock

Strijas – ne tikai vīriešu problēma. Kāpēc veidojas un kā novērst 0

Kaut gan pastāv uzskats, ka strijas galvenokārt ir sieviešu problēma, strauji mainoties svaram, no tām nav pasargāts neviens. Ko darīt, lai nepieļautu neglītās pārmaiņas uz ādas? Ja strijas tomēr radušās, kā no tām atbrīvoties?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Strijas ir zemādas saistaudu plīsumi, kas rodas ādas audu nevienmērīgas iestiepšanās dēļ, kurus pakāpeniski aizvieto rētaudi. Jaunas strijas, kuras nav ilgāk par pusgadu, ir iesārtas, zilgani violetas, bet vecas – bālas, ar izteiktu reljefu un atgādina rētas, kas liecina par nedzīviem audiem.

! Ja izveidojušās strijas, jāaizmirst par sauļošanos, it īpaši, kamēr tās ir sārtas, jo veidosies pigmentācija. Turklāt ultravioletais starojums grauj kolagēnās un elastīgās šķiedras, kā arī mazina mitruma līmeni ādā. Uzturoties saulē, jālieto aizsarglīdzeklis ar SPF 50. Vēl nevēlamāks ir solārijs, jo tajā ir augstāka ultravioleto staru intensitāte.

Kāpēc veidojas

CITI ŠOBRĪD LASA

Āda plīst galvenokārt hormonālu svār­stību un strauju svara pārmaiņu dēļ. Visbiežāk strijas veidojas grūtniecēm, pusaudžiem un sportistiem, kas audzē muskuļus. Ja svars mēneša laikā palielinās par pieciem kilogramiem, šādas problēmas būs neizbēgamas. Reizēm tās rodas, arī krasi zaudējot ķermeņa apjomu.

Ja strijas radušās bērnam, vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu vai endokrinologu, jo tās var liecināt par endokrīnu slimību.

Pastāv uzskats, ka strijas veicina arī ādas traumas, piemēram, spēcīga masāža bez speciāliem līdzekļiem, kas nodrošina elastību.

Grūtniecības laikā lielāks risks ir pirmajos augļa attīstības mēnešos, taču hormonālo pārmaiņu dēļ dažreiz sarkanās svītriņas veidojas līdz pat divus mēnešus pēc dzemdībām.

! Parasti āda plīst ķermeņa vietās, kas visstraujāk reaģē uz svara pārmaiņām, – uz vēdera, gurniem, krūtīm, augšstilbiem, sēžamvietas, augšdelmiem.

Tas notiek ne tikai sievietēm, bet arī vīriešiem – visbiežāk tiem, kam ir alus vēderiņi un kas lieto bioloģiskās piedevas muskuļu masas palielināšanai.

Nelāgās svītriņas var provocēt dažādas ģenētiskas un endokrīnas slimības, kā arī kortikosteroīdu un citu hormonālu preparātu lietošana, kas rada starpšūnu tūsku, tādējādi veicinot svara pieaugumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.