Franks Gordons
Franks Gordons
Foto – Timurs Subhankulovs

Franks Gordons: Kas bija Kijevas Ruse – vēl viens konflikts starp Ukrainu un Krieviju 14

Kņazs Vladimirs Svjatoslavičs (Vladimirs Lielais) nomira 1015. gada jūlijā. Sakarā ar šī notikuma tūkstošgadi starp Ukrainu un Krieviju iededzies strīds par to, kas pēc savas būtības bija tā savam laikam visai spēcīgā valsts, ko šis valdnieks pievērsa kristietībai?

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Tā bija Kijevas Ruse (Kijevskaja Rusj). Tulkojot “Teiku par Igora karagaitu”, Uldis Bērziņš un Knuts Skujenieks norādīja, ka latviski apzīmējums “Ruse” būtu pareizāks, jo “Krievzeme” nāk no “krieviem” un “krievi” no krivičiem, kas bija tikai viena no vairākām austrumslāvu ciltīm, pār kurām valdīja kņazs Vladimirs.

Kas tad īsti bija šī Kijevas Ruse? Te jāņem vērā, ka Maskava tika dibināta tikai 1147. gadā un kņaza Vladimira laikā tur nebija nekā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ukrainas prezidents Petro Porošenko nu pamatīgi saērcinājis Krievijas (jeb Maskavijas…) prezidentu Vladimiru Putinu, kņaza Vladimira nāves tūkstošgades sakarā svinīgi deklarējot, ka kņazs Vladimirs radījis “eiropeisku (!) viduslaiku dižvalsti – Rusi-Ukrainu”. Uzsvars likts uz šīs senās valsts piederību Eiropas civilizācijai. Mūsdienu krīzes apstākļos šai Porošenko deklarācijai ir principiāla nozīme. Te gan ir viens āķis: pirms 1000 gadiem tāda jēdziena “Ukraina” nebija, jo ukraiņi kā nācija izveidojās daudz vēlāk, un pats vārds “Ukraina” etimoloģiski nozīmē ja ne nomali, tad vismaz “malu”, t. i., daļu no kaut kā lielāka. Porošenko licis šo tūkstošgadi plaši atzīmēt, ieviest naudas zīmes, monētas, pastmarkas ar Vladimira attēlu, slavinot šīs Ruses-Ukrainas ieguldījumu tālaika Eiropas attīstībā.

Bet nē, mūsdienu Krievijas Federācija jeb Maskavija uzstāj, ka kņazs Vladimirs bijis “viņējais”, kurš licis pamatus pareizticīgas Krievzemes un krievestības godībai.

Vēl šogad 4. novembrī – Tautas vienotības dienā – Maskavas Zvirbuļu kalnos, no kurienes paveras majestātisks skats uz Putina impērijas metropoli, pacelsies stalts piemineklis kņazam Vladimiram (kamēr šāds piemineklis rotā Kijevu jau kopš 1853. gada).

Tā nu iznāk: Kijeva pret Maskavu, Eiropa pret… Āziju, vai? Arī te plosās karš – šoreiz tikai terminoloģisks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.