Foto – pexels.com

Stresam nav vietas guļamistabā 0

Ja naktīs iemigt neļauj domas par nesamaksātiem rēķiniem, nepatikšanām darbā, bet no rīta kāds iekšējs nemiers pāragri izrauj no miega, drīz vien būs klāt arī nogurums, koncentrēšanās grūtības un slikta pašsajūta, ar laiku radot pat nopietnu kaitējumu veselībai. Kā nomierināt nervus, lai atkal labi izgulētos?

Reklāma
Reklāma

Adrenalīna varā

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

“Nonākot stresa situācijā, to atceroties vai paredzot nākotnē, organismā strauji sāk izdalīties stresa hormoni – adrenalīns un noradrenalīns, kas noārdās tikai trīs četru stundu laikā. Stresa hormonu dēļ paaugstinās asinsspiediens, sašaurinās perifērie asinsvadi, tādēļ sāk salt rokas un kājas, bet sirds pukstēt straujāk. Par iemigšanu nevar būt ne runas,” tipisku bezmiega ainu zīmē medicīnas sabiedrības “ARS” neirologs un miega medicīnas speciālists Ainārs Vecvagars.

Par to, ka radušies miega traucējumi, liecina pārāk garš iemigšanas laiks: ilgāks par 20 – 30 minūtēm, trausls, virspusējs miegs un pārāk agra pamošanās no rītiem. Svarīgs kritērijs ir arī tas, vai cilvēks ikdienā guļ vismaz 7 – 8 stundas un pēc tam jūtas pietiekami mundrs un atpūties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bezmiegu var veicināt arī pārēšanās, spriedzes filmu skatīšanās vai ziņu lasīšana internetā. “Nekādā gadījumā ikdienas sa­traukumus nedrīkst ņemt līdzi guļamistabā, piemēram, darboties ar datoru vai skatīties televīziju. Ja problēmas tiks risinātas gultā, būs grūti iemigt, sāksies grozīšanās, un, jo vairāk cilvēks grozīsies, jo vairāk domu jauksies pa galvu. Jāpieradina sevi pie domas, ka gulta paredzēta tikai atpūtai un nekam citam,” uzsver neirologs.

Arī kafija, vīns, cigaretes vakaros nav domātas miega uzlabošanai. Sākumā alkoholiskie dzērieni tiešām palīdz aizmigt, bet pēc dažām stundām to darbība ir tieši pretēja – tie izbojā miegu un cilvēks atkal pamostas.

Receptes labam miegam

Tiem, kuri vakarā nevar ilgi aizmigt, neirologs iesaka nevis gultā mocīties, bet piecelties un aiziet uz virtuvi vai kādu laiku pastāvēt viesistabā pie loga. Tas nebūs diez ko patīkami, tādēļ gribēsies atgriezties siltajā, mīkstajā gultā. Pēc 30 – 50 minūtēm vēlme gulēt parasti atgriežas, tādēļ to nedrīkst palaist garām, uzsākot lasīt aizraujošu romānu vai vērojot filmu.

Lai nomierinātu nervu sistēmu un veicinātu miegu, var lietot pārbaudītos tautas medicīnas līdzekļus, piemēram, raudenes tēju, iedzert gāzi silta piena vai apēst lielu siera šķēli – vismaz centimetra biezumā.

Ja miega traucējumi turpinās ilgāk par divām nedēļām vai arī tiem ir tendence atkārtoties, vajadzētu vērsties pie ģimenes ārsta, kurš var nosūtīt uz vairogdziedzera vai virsnieru hormonu līmeņa pārbaudēm, jo miega traucējumi var būt kādas slimības simptoms. Ciešot no mokošas trauksmes un nemiera sajūtas, vislabāk palīdzēs neirologs, psihoterapeits vai psihiatrs. “Ar ārsta izrakstītiem medikamentiem piecu mēnešu laikā miega ciklu var sakārtot. Taču, jo ātrāk cilvēks vērsīsies pie ārsta, jo īsāku laiku būs jādzer zāles un būs labāks rezultāts,” norāda neirologs Vecvagars.

Reklāma
Reklāma

Taču pats galvenais ieviest kārtību savos gulētiešanas paradumos – doties pie miera un mosties vienā un tajā pašā laikā, parūpēties, lai gulta būtu ērta, vēdināt telpas, regulāri vingrot, pastaigāties svaigā gaisā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.