LETA

Streļčenoks informēs ANO un ārvalstu vēstniecības par mēģinājumiem vājināt KNAB 15

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) informēs ārvalstu vēstniecības un starptautiskās organizācijas par mēģinājumiem vājināt KNAB neatkarību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Biroja vadītājs Jaroslavs Streļčenoks šodien speciāli sasauktajā preses konferencē paziņoja, ka iestājas par KNAB neatkarību, sabalansētu uzraudzību un nedalāmību. Tāpat Streļčenoks kritizēja Iekšlietu ministrijas (IeM) valsts sekretāres Ilzes Pētersones-Godmanes darba grupas priekšlikumu pievienot KNAB IeM.

“Mēs sagatavosim vēstules starptautiskajām organizācijām – GRECO (Pretkorupcijas starpvalstu grupa), ANO un Eiropas Komisijai par to, kāds ir viņu viedoklis. Mēs domājam, ka šīs vēstules aizies ārvalstu vēstniecībām, un bez tam mēs jautāsim viedokli Latvijā esošajām sabiedriskajām organizācijām attiecībā uz biroja esamību, vājināšanu un tā tālāk,” uzsvēra Streļčenoks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ņemot vērā nepieciešamību pēc biroja neatkarības no politiskās ietekmes, Streļčenoks preses konferencē nolasīja nelielu paziņojumu visām politiskajām partijām.

“Kādas konkrētas politiskas partijas draudzība ar KNAB ir izdevīga šai partijai, bet tā nav izdevīga pārējām partijām. Otrkārt, KNAB politiskā ietekme ir izdevīga vienai partijai, bet KNAB patiesā neatkarība ir izdevīga visiem politiskajiem spēkiem. Līdz ar to šajā situācijā es vēršos pie visām partijām ar lūgumu izvērtēt jautājumu par KNAB neatkarību,” aicināja KNAB priekšnieks.

Streļčenoks arī paziņoja, ka ir gatavs ar partijām runāt par procesiem, kas notiek “ap biroju, birojā un aizstāvēt pozīciju par KNAB nedalāmību, neatkarību un sabalansētu uzraudzību ar politisko ietekmi”.
KNAB priekšnieks secinājis, ka pie politiskās varas esošie cilvēki jūt, ka KNAB stiprina savu neatkarību un lēmumus, un dažiem tas acīmredzot nav pieņemams.

Konkrētas partijas viņš atturējās nosaukt, taču kritizēja “Vienotības” pārstāvi premjerministri Laimdotu Straujumu, kura divpusējās sarunās aizstāvējusi toreizējo Streļčenoka vietnieci Jutu Strīķi, kas patlaban ir pārcelta zemākā amatā. Tāpat pēdējo desmit mēnešu laikā izveidotas četras komisijas, kas “pārmeklējušas un izvērtējušas” Streļčenoku un KNAB.

Streļčenoks uzskata, ka darba grupas priekšlikums pievienot KNAB IeM ir vērtējams negatīvi. Viņš sliecas domāt, ka šī darba grupa izveidota, lai viņu atceltu no amata. Streļčenokam ir grūti iedomāties biroja pievienošanu IeM, jo, pirmkārt, Latvija uzņēmusies starptautiskas saistības par korupcijas centralizētu apkarošanu. Otrkārt, pastāvētu bažas, vai pievienošanas gadījumā KNAB spētu reaģēt aktīvi uz IeM darbinieku likumpārkāpumiem un ar šādu autoritāti aizstāvēt normatīvo aktu pilnveidošanu. Treškārt KNAB šādā gadījumā pārraudzītu vienas partijas ministrs, līdz ar to automātiski pastāvot interešu konflikta riski.

Reklāma
Reklāma

Valsts kancelejas vadītā darba grupa, kurā darbojās arī Streļčenoks, strādājusi aptuveni desmit mēnešus, bet Godmanes-Pētersones vadītā darba grupa ir darbojusies vien pāris mēnešus. Valsts kancelejas darba grupas slēdzienu Streļčenoks nevarot komentēt, taču šī darba grupa apspriedusi plašu jautājumu loku, piemēram, par biroja neatkarības stiprināšanu un KNAB priekšnieka vietnieku novērtēšanas procesu.

Komentējot kompānijas “Latvijas Fakti” pēc KNAB pasūtījuma veikto pētījumu par to, ka KNAB zaudējis sabiedrības uzticību, Streļčenoks norādīja, ka citādu rezultātu viņš negaidīja, jo, pirmkārt, pēdējo divu gadu laikā esot darīts viss, lai biroja tēlu grautu ne tikai no iekšienes. Otrkārt, pēdējo desmit mēnešu laikā izveidotas četras dažādas komisijas, lai vērtētu procesus par KNAB un tā priekšnieku. Treškārt, iepriekšējais premjerministrs Valdis Dombrovskis (V) trīs reizes iejaucies biroja darbā, atceļot Streļčenoka lēmumu par Strīķes atbrīvošanu no KNAB priekšnieka vietnieces amata.

“Tas ir acīmredzami, un likumsakarīgi, ka sabiedrība var arī neuzticēties iestādei, redzot, kādā veidā politiķi iejaucas, un kādā veidā par biroju runā,” uzsvēra KNAB priekšnieks. Viņš gan piebilda, ka, neraugoties uz aptaujas rādītājiem, ir palielinājies to cilvēku skaits, kas lūdz KNAB palīdzību par dažādiem jautājumiem, un tas liecina, ka uzticība birojam tomēr pieaug.

Vaicāts, vai saredz arī savu atbildību KNAB sliktajā tēlā, Streļčenoks atbildēja, ka viņš strādā, lai iestādes reputācija būtu augsta, taču no viņa visi procesi nav atkarīgi.

Lai arī KNAB amatpersonu un darbinieku arodbiedrība iebilst pret plānoto KNAB iekšējo reorganizāciju birojā un lūgusi Streļčenoku veikt grozījumus savā rīkojumā par izmaiņām, KNAB priekšnieks uzskata, ka reforma ir nepieciešama. Pēdējos gados KNAB konstatēta virkne nepilnību, kuru novēršanai, biroja efektivitātes palielināšanai un birokrātijas mazināšanai, pēc Streļčenoka domām, ir nepieciešama reorganizācija.

LETA jau ziņoja, ka pēdējās nedēļās aktualizējušies vairāki jautājumi saistībā ar KNAB struktūru un nākotni.
Ekspertu darba grupa, kas izvērtēja KNAB darbību, rosina to pievienot IeM resoram. Savukārt KNAB drīzumā plānots uzteikt darbu vairākiem desmitiem biroja darbinieku un tiem piedāvāt amata vietas jaunveidojamās nodaļās. KNAB amatpersonu un darbinieku arodbiedrība iebilst pret plānoto reorganizāciju birojā un lūgusi KNAB priekšnieku Streļčenoku veikt grozījumus savā rīkojumā par izmaiņām.

Savukārt Valsts kancelejas vadītās ekspertu darba grupa otrdien politiķiem un sabiedrībai vērtēšanai nodos sagatavotās izmaiņas KNAB likumā. Ekspertu izstrādātie grozījumi paredz, ka Ministru kabineta pārraudzība pār KNAB tiek īstenota caur Ministru prezidenta institūciju. Turpmāk KNAB priekšnieka prettiesisku lēmumu vai bezdarbības gadījumā Ministru prezidents uzdos tos labot. Savukārt, ja KNAB priekšnieks tam nepiekrīt, jautājumu nodos izskatīšanai valdībā, un tās lēmums būs galīgs.

Tāpat šīs darba grupas priekšlikumos konkrēti atrunāta KNAB vadītāja atbildība pret Ministru kabinetu un Saeimu, un tikšot stiprināta parlamenta loma iestādes darbības uzraudzības nodrošināšanā, nosakot KNAB priekšnieka atskaitīšanos par darbības rezultātiem.

Darba grupa arī piedāvā palielināt valsts pārvaldes, valsts drošības iestāžu un tiesu varas ekspertu grupas lomu, kas atlasīs iestādes vadītāja pretendentus, vērtēs vadītāja vietniekus un izmeklēs vietnieku disciplinārpārkāpumus, kā sniegs atzinumus Ministru kabinetam, ja būs aizdomas par pārrauga tiesību pārkāpumu, kā arī sniegs izvērtējumu Saeimai par priekšnieka atbrīvošanas ierosinājuma pamatotību.

Savukārt KNAB plānotajā iekšējās reorganizācijas rezultātā birojā uzteiks darbu vairākiem desmitiem biroja darbinieku un tiem piedāvāt amata vietas jaunveidojamās nodaļās. Streļčenoka rīkojums paredz likvidēt Juridiskās un personālvadības nodaļu, Korupcijas novēršanas nodaļu, Darbības nodrošinājuma nodaļu ar amata vietām un Finanšu nodaļas galvenā speciālista amata vietu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.