Foto – Shutterstock

Ko pacientiem nozīmēs “modificētais ģimenes ārstu streiks”? 0

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) vadība ir pagarinājusi ārstu streika termiņu līdz 1. oktobrim, jo cer, ka Veselības ministrija (VM) piekāpsies un izpildīs visas viņu prasības.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Turklāt prasības papildinātas, neraugoties uz to, ka streika likums to neparedz. Streika komiteja pēc sarunām ar valdības vadītāju Māri Kučinski ir pievienojusi prasību, ka “VM sagatavo un saskaņo ar LĢĀA pacienta pamattiesību un ģimenes ārsta konfidencialitātes pienākuma izpildīšanai nepieciešamos normatīvo aktu projektus”.Tas nozīmē, ka no ministrijas tiek gaidīts, lai tā saskaņo ar asociāciju likumprojektus un Ministru kabineta noteikumu projektus, kas skar ģimenes ārstu darbu.

“Ģimenes ārsti ir iespītējušies un neņem vērā Veselības ministrijas piedāvājumu – ja tiks izpildīti ikdienas kvalitātes kritēriji, kas nav nekas neizpildāms, tad varēs saņemt 150 eiro lielu piemaksu par labi veiktu darbu. Tas mudina secināt, ka asociācijas vadība vairs nepārstāv ģimenes ārstu intereses. Tāpēc vēlos tikties ar ģimenes ārstiem plašākā konferencē, lai varētu runāt bez starpniekiem – aci pret aci,” sacīja veselības ministre Anda Čakša.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ministru prezidents un veselības ministre ir nosūtījuši vienošanās projektu streika komitejai, kurā plānots ģimenes ārstiem maksājamās pacientu galvasnaudas pieaugums, lai varētu palielināt viņu atalgojumu. Vienošanās projektā ir norādīti arī jau pieminētie 150 eiro par atsevišķu kvalitātes kritēriju izpildi.

VM ir ar mieru precizēt sadaļu par primāro veselības aprūpi valdības pieņemtajā konceptuālajā ziņojumā par veselības aprūpes sistēmas reformu, kā arī līdz 15. septembrim sagatavot izvērstu redzējumu primārās veselības aprūpes attīstībai. Paredzēts arī veikt grozījumus tiesību aktos, nosakot, ka līdz 2018. gada 1. janvārim e-veselības lietošana ģimenes ārstiem ir brīvprātīga. Līdz šim bija paredzēts, ka ģimenes ārstiem tai obligāti jāpieslēdzas no šā gada 1. septembra.

VM apņēmusies līdz 2018. gada 1. janvārim aprēķināt ģimenes ārstu praksē apmaksājamo medicīnisko manipulāciju faktiskās izmaksas un sākt to ieviešanu. Vairāki ģimenes ārsti, kuri nepiedalās streikā, ir apgalvojuši, ka jau tagad ģimenes ārsts var labi nopelnīt, ja vien spēj veikt visas medicīniskās procedūras, kuras apgūtas rezidentūras laikā un kursos. LĢĀA vadība paudusi, ka ģimenes ārsti e-veselībai pieslēgsies tad, kad produkts būšot pietiekami labs, tajā tiks ievērota drošība, respektētas pacientu tiesības un ārstu konfidencialitātes pienākums.

Streika komiteja paziņojusi, ka ģimenes ārsti kopš vakardienas ir pārgājuši uz citu protesta formu, ko paši dēvē par “modificētu” streiku – tikšot pieņemti ne vairāk kā 20 pacienti dienā un netikšot veikta pieaugušo profilakse. Ja parēķina, ka ārsts vienam pacientam velta 15 minūtes, tātad stundā pieņem četrus slimniekus un kopumā ār­sta pieņemšanas laiks ir četras piecas stundas, tad slimnieku skaits, pat nestreikojot, dienā svārstās ap 20 vai nedaudz vairāk pacientiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.