Newly appointed Latvian Prime Minister Laimdota Straujuma addresses journalists after a meeting on the forming of a new government in Riga, Latvia, on January 8, 2014.  Straujuma, 62, replaces Valdis Dombrovskis, who stepped down after a deadly supermarket roof collapse in a suburb of the capital Riga in November 2013.    AFP PHOTO / ILMARS ZNOTINS
Newly appointed Latvian Prime Minister Laimdota Straujuma addresses journalists after a meeting on the forming of a new government in Riga, Latvia, on January 8, 2014. Straujuma, 62, replaces Valdis Dombrovskis, who stepped down after a deadly supermarket roof collapse in a suburb of the capital Riga in November 2013. AFP PHOTO / ILMARS ZNOTINS
Foto – LETA

Straujuma partijām piedāvā savu variantu ministru amatu sadalei 1

Ministru prezidenta amata kandidāte Laimdota Straujuma (V) jauno valdību veidojošajām partijām piedāvājusi savu redzējumu par ministriju sadali, pēc tikšanās ar partiju pārstāvjiem informēja Straujuma.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar viņas piedāvājumu “Vienotība” varētu uzņemties atbildību par Finanšu ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, Aizsardzības ministriju, kā arī kopā ar neatkarīgajiem Saeimas deputātiem arī par Satiksmes ministriju.

Reformu partijai (RP) piedāvāts ieņemt ekonomikas ministra, veselības ministra un iekšlietu ministra amatus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nacionālo apvienību “Visu Latvijai”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) Straujuma aicina izvirzīt pārstāvjus Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas, Kultūras ministrijas un Tieslietu ministrijas vadīšanai.

Savukārt Zaļo un zemnieku savienībai piedāvāts uzņemties atbildību par Zemkopības ministriju, Labklājības ministriju un Ārlietu ministriju.

Kā atklāja Straujuma, uz diviem gadiem varētu izveidot arī Eiropas lietu ministra amatu.

Jau šodien sarunas laikā izskanēja, ka ar ministrijām varētu “samainīties” RP un “Vienotība”, tad IZM turpināt pārraudzīt RP, bet VM – “Vienotība”. Arī pie
frakcijām nepiederošo deputātu līderis Klāvs Olšteins pauda viedokli, ka savos amatos būtu jāpaliek līdzšinējai ministrei Ingrīdai Circenei (V), kā arī satiksmes ministram Anrijam Matīsam.

Savu vērtējumu par Straujumas piedāvājumu partijas sniegšot rīt.

Ministru prezidenta amata kandidāte šodien pēc tikšanās ar partiju pārstāvjiem norādīja, ka tā dēvēto resursus tērējošo ministriju sadalījumā iespējamas izmaiņas un šis esot tikai piedāvājums diskusijai. Tāpat iespējamas arī citas izmaiņas.

Šodien neesot runāts par konkrētiem ministru amatu kandidātiem.

Topošās koalīcijas partneri paredz izmaiņas jaunās valdības atbildības jomu sadalījumā, ko piedāvājusi Straujuma.

RP un “Vienotība” varētu “samainīties” un Veselības ministrija (VM) paliktu “Vienotības” pārziņā, bet Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) – RP pārziņā. RP valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters šodien žurnālistiem norādīja, ka veselības joma RP pašreiz ir sveša.

Reklāma
Reklāma

Vienlaikus Demiters norādīja, ka īpašu uzdevumu ministra Eiropas jautājumos amats varētu tikt piedāvāts RP. Taujāts, vai šo amatu varētu ieņemt pašreizējais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP), Demiters atbildēja, ka šodien nerunās par personālijām, jo šodienas piedāvājums “nāca kā pārsteigums”.

VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars pauda, ka šodienas saruna notikusi ļoti konstruktīvā gaisotnē un radies iespaids, ka iesāktie darbi vērsti uz to, lai šis valdības modelis varētu darboties ilgtermiņā un arī pēc nākamajām vēlēšanām.

Straujumas piedāvājums amatu sadalē, Dzintara vērtējumā, ir vērsts uz maksimālu līdzsvara atrašanu starp iespējamiem koalīcijas partneriem. Nacionālā apvienība gatava uzņemties atbildību piedāvātajās jomās. Vienlaikus Dzintars neizslēdza, ka varētu būt diskusijas par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), un izskanēja versija, ka nacionālā apvienība varētu uzņemties Ekonomikas ministrijas (EM) vadību.

Nacionālā apvienība apliecināja, ka gatava uzņemties atbildību gan par VARAM, gan EM.

Arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Uldis Augulis norādīja, ka šodienas saruna bija pietiekoši konstruktīva. Par atbildības jomu sadalījumu diskutēs ZZS partijas un tad, līdz rītdienai, tiks sniegts vērtējums.

Augulis atzina, ka ZZS pārstāvētajai Latvijas Zaļajai partijai ir svarīgi VARAM pārziņā esošie vides jautājumi, kas pašlaik ir “atstāti novārtā”. Viņš gan uzsvēra, ka par iespējamo amatu sadalījumu ZZS vēl pieņems kopējo lēmumu, ņemot vērā, ka šis piedāvājums saņemts tikai šīs tikšanās laikā.

Pie frakcijām nepiederošo deputātu līderis Klāvs Olšteins norādīja, ka neatkarīgo deputātu aicinājums bija, ka darbs jāturpina pašreizējai veselības ministrei Ingrīdai Circenei (V) un satiksmes ministram Anrijam Matīsam.

Kā ziņots, līdz šim “Vienotības” līderi izteikušies, ka ministrijas starp topošās koalīcijas partneriem būtu jāsadala līdzvērtīgi, proti, katra partija varētu uzņemties atbildību par trīs ministrijām, savukārt “Vienotība” – par četrām, tostarp Finanšu ministriju.

Viens no principiem, kā sadalīt ministrijas starp partneriem, paredzētu, ka katrai partijai pienāktos pa vienai “resursu” ministrijai (Satiksmes ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Ekonomikas ministrija, Zemkopības ministrija), pa vienai “atbildības” ministrijai (Labklājības ministrija, Veselības ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija, Kultūras ministrija) un pa vienai no “spēka” un “stratēģiskajām” jeb tiesiskā bloka ministrijām (Aizsardzības ministrija, Tieslietu ministrija, Ārlietu ministrija, Iekšlietu ministrija).

Oficiāli politiķi uzsver, ka pašlaik amati jaunajā valdībā vēl netika sadalīti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.