Straujuma: ES cukura ražošanas kvotas jāatceļ 0
Eiropas Savienības (ES) noteiktās cukura ražošanas kvotas ir jāatceļ no 2015.gada, kā plānots, uzsvēra zemkopības ministre Laimdota Straujuma.
Zemkopības ministrijas (ZM) Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dagnija Muceniece aģentūrai BNS norādīja, ka Straujuma 28. un 29.novembrī piedalīsies ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmē, kurā tiks spriests par Kopējo lauksaimniecības politiku nākamajā ES plānošanas periodā no 2014. līdz 2020.gadam.
Straujuma sanāksmē plāno uzsvērt, ka Latvijai ir svarīgi, lai Kopējā lauksaimniecības politika būtu orientēta uz tirgu un lauksaimniecisko ražošanu, lai lauksaimnieciskās produkcijas ražotāji būtu mazāk atkarīgi no subsīdijām un varētu strādāt, elastīgi pielāgojoties tirgus prasībām. “Eiropas Komisija piedāvā daļu atbalsta maksājumu lauksaimniekiem tikai tad, ja tiks ievērotas “zaļās komponentes” prasības. Šai pieejai ir jābūt maksimāli vienkāršai attiecībā uz lauksaimniekiem, bez jauniem ES papildu apgrūtinājumiem,” pavēstīja zemkopības ministre.
Sanāksmē diskutēs arī par cukura ražošanas kvotu sistēmas atcelšanu no 2015.gada ES. Straujuma plāno uzsvērt Latvijas viedokli, ka cukura ražošanas kvotas ir jāatceļ, kā plānots, no 2015.gada un nekādi pagarinājumi cukura kvotu sistēmas saglabāšanai ES nākotnē nav pieļaujami.
Jau vēstīts, ka Straujuma otrdien dosies vizītē uz Briseli, lai piedalītos ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmē.
Ziņots, ka 2006.gadā ES tika sākta cukura reforma, kuras uzdevums bija daļēji atvērt cukura tirgu trešajām valstīm un samazināt cukura cenu ES iekšējā tirgū. Pirms cukura reformas sākšanas cukurs tika ražots 23 ES valstīs no 27. Cukura reformas laikā no cukura ražošanas pilnībā ir atteikušās Latvija, Portugāle, Īrija, Bulgārija un Slovēnija.
Latvijā savulaik strādāja trīs cukurfabrikas – Liepājā, Jēkabpilī un Jelgavā. 1999.gadā Jēkabpils cukurfabrika tika pasludināta par maksātnespējīgu, bet 2007.gadā cukura ražošanu pārtrauca arī Liepājā un Jelgavā. Abas cukurfabrikas darbību pārtrauca ES cukura reformas ietvaros, un par to no ES cukura nozares restrukturizācijas fonda abas kopumā saņēma 6,8 miljonu latu kompensācijas. No šā fonda kompensācijas saņēma arī cukurbiešu audzētāji – kopumā 330 lauksaimniekiem tika izmaksāti 13,98 miljoni latu.