Stradiņu slimnīcas stutēšanai atvēlēs desmit miljonus 0
Ministru kabinets konceptuāli atbalstīja 34,6 miljonu latu papildu finansējuma piešķiršanu medicīnai. No šīs naudas 10 miljoni ir paredzēti P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas finanšu situācijas uzlabošanai. Taču slimnīcas vadībai ir jāiesniedz Veselības ministrijai precīzs atšifrējums pa pozīcijām, kam nauda tiks tērēta. Valdība par Stradiņa slimnīcu lems augustā.
Pēdējā laikā par situāciju veselības aprūpē ir ziņojusi gan mediķu arodbiedrība, gan arī Veselības ministrija, publiskojot obligātās veselības apdrošināšanas koncepciju. Situācija, kas nepavisam nav spoža, ir iezīmēta no visām pusēm, tāpēc pārsteidz, ka vakar valdībā sniegtais Veselības ministrijas ziņojums par finanšu situāciju veselības aprūpē bija ierobežotas pieejamības. “Mēs tur neko nevaram darīt, tas ir ministrijas lēmums,” taisnojās Valsts kancelejas komunikācijas departamenta vadītāja Laine Kučinska. Visticamāk, ka ministrija negribēja iepriekš publiskot “Stradiņiem” paredzētos desmit miljonus, lai nesāktos nevajadzīgi protesti no citām ārstniecības iestādēm.
Parasti pie tik svarīga jautājuma spriešanas kā papildu finansējums vienmēr ir klāt arī nozares ministrs, tāpēc dīvaini, ka veselības ministre Ingrīda Circene ir izvēlējusies naudas dalīšanas laiku, lai dotos atvaļinājumā.
Arī augstākais ierēdnis valsts sekretārs Rinalds Muciņš sēdē nepiedalījās, jo devies uz Eiropas Savienības veselības ministru neformālo sanāksmi, kas, protams, ir attaisnojami.
Ministru prezidents V. Dombrovskis ir satraucies, ka valstī strauji palielinās invalīdu skaits, kas, nenoliedzami, ir likumsakarīgas sekas krasai medicīnas budžeta apcirpšanai. Tas, ka šāda situācija izveidosies, tika prognozēts jau tad, kad valdība strikti ierobežoja plānveida ārstēšanu slimnīcās. “(..) Ir izveidojusies satraucoša situācija ar garām gaidīšanas rindām pacientiem, kam akūti nepieciešamas endoprotezēšanas operācijas vai medicīniski izmeklējumi strauji progresējošu invaliditāti izraisošu slimību diagnožu noskaidrošanai. Ja situācija steidzami netiks mainīta, ir pamatotas bažas, ka liela daļa pacientu var kļūt par invalīdiem, kuru atbalstam obligāti būs jārod finansējums no valsts budžeta, tajā skaitā no sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta līdzekļiem. Tas nozīmē, ka būs jārod finanšu līdzekļi seku iespējamai mazināšanai, nevis efektīvai invaliditātes cēloņu novēršanai, lai gan tas ir būtiski svarīgāk ne tikai konkrētajam cilvēkam, bet arī visai sabiedrībai kopumā,” tā premjers raksta veselības ministrei Ingrīdai Circenei, labklājības ministrei Ilzei Viņķelei un finanšu ministram Andrim Vilkam. Ministri ir atraduši 1,4 miljonus papildu naudas progresējošas invaliditātes novēršanai. Invalīdiem būs iespēja, negaidot rindā, laikus tikt pie speciālistiem. Arī endoprotezēšanai papildus paredzēts piešķirt 897 tūkstošus latu. Valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško sacīja, ka tas būtiski uzlabos situāciju jau šogad – rindas krasi samazināšoties.
Uzziņa Kam paredzēti 34,6 miljoni latu 10 miljoni – Stradiņa slimnīcai; 1 miljons – mātes un bērnu programmai; 10,7 miljoni – diagnostikai un laboratoriskajiem izmeklējumiem; 8,1 miljons – speciālistiem un dienas stacionāriem; 1,4 miljoni – rindu mazināšanai invazīvajā kardioloģijā, kā arī izgulējumu mikroķirurģiskajai ārstēšanai; 897 tūkstoši – endoprotezēšanai; 600 tūkstoši – kompensējamiem medikamentiem. |