Strādājot praksi, iepazīst pasauli 0
Latvijas studentiem paveras aizvien plašākas iespējas gūt darba pieredzi ārzemēs.
“Līdztekus praksei Amerikas Savienotajās Valstīs varēju arī atvaļinājuma laikā izbraukāt visu valsti. Redzēju Lielo kanjonu, Niagāras ūdenskritumu. Aizbraucu pat līdz Meksikai. Tas bija viens no lielākajiem Amerikas laika ieguvumiem,” stāsta Inga Stiprais.
Inga pēc studiju pabeigšanas biznesa augstskolas “Turība” tūrisma un viesmīlības nozares uzņēmumu vadības studiju programmā tika praksē uz ASV, kur gadu strādāja Kolorādospringsas Brodmūras viesnīcā, kas atrodas kalnainā vietā un kuras serviss atbilst piecām zvaigznēm, kā arī pieciem dimantiem, kas ir ASV lokālā viesnīcu klasifikācijas sistēma. Viesnīcā bieži notiek konferences, tad jāizmitina to dalībnieki, to iecienījuši arī golfa spēlētāji.
“Man ASV arī ļoti patika turienes savstarpējo attiecību kultūra. Kā cilvēki viens otram smaida, kā viens otru uzrunā. Latvieši no amerikāņiem varētu pamācīties atvērtību,” saka Inga.
Viesis nav draugs
Meitene piedāvājumu strādāt praksi tādā luksusa viesnīcā saņēma pēc tam, kad Latvijā bija ieradušies attiecīgās viesnīcu ķēdes pārstāvji un intervēja studentus, kas vēlētos strādāt ASV.
Kad Ingu izvēlējās, viņa saņēma studentu vīzu, kuras viens no nosacījumiem – pēc sešiem mēnešiem jāmaina amats. Tāpēc sākumā Inga bija viesu sagaidītāja viesnīcas restorānā, bet vēlāk kontrolēja viesnīcas numuru minibāra saturu, kā arī piedāvāja viesiem kafiju un citus dzērienus. Pirms darba sākšanas gan bija īpaši kursi.
“Standarti viesnīcā ir ļoti augsti. Lai tur strādātu, nepieciešama perfekta angļu valodas prasme, jābūt disciplinētam. Turklāt bija arī nosacījums, ka ar viesiem nedrīkst runāt kā ar draugiem; uz viesiem jāskatās kā uz augstāk stāvošu personu,” atceras Inga.
Meitene iepriekš bijusi praksē arī Grieķijas viesnīcās. Salīdzinot ar ASV, Grieķijā darba organizācija esot haotiskāka, viss nav tik stingri reglamentēts. ASV ļoti stingri uzskaitītas virsstundas, darbinieks noteiktā laikā sūtīts atpūsties vai paēst. Par virsstundām vienmēr atbilstoši samaksāts. Tikmēr Grieķijā nav tik stingra virsstundu uzskaite un par tām ne vienmēr samaksāja. Toties, braucot praksē uz Grieķiju, tika segti ceļa izdevumi un arī dzīvošana bija apmaksāta. Ceļu uz ASV Inga apmaksāja pati, arī dzīvoklis bija jāatrod pašai, taču atalgojums bija pietiekams, lai gan ceļa izdevumi atmaksātos, gan nodrošinātu iztikšanu.
Inga stāsta, ka viesnīcā personāls bijis internacionāls. Amerikāņi biežāk bijuši menedžeri, bet zemāka līmeņa amatos bija daudz ungāru, bulgāru, arī krievu. “Eiropiešus darbā pieņem labprāt, jo viņi strādā virsstundas, ko amerikāņi nedara, un neprasa brīvdienu ASV Neatkarības dienā 4. jūlijā,” novērojusi Inga.
Meitene nolēmusi turpināt studijas maģistrantūrā un cer drīzumā atkal tikt praksē uz ASV. Pēc maģistra grāda iegūšanas Inga vēlētos ceļot pa pasauli, ik pa laikam strādājot kādā viesnīcā. “”Turība” mūs ir saslimdinājusi ar ceļošanu.”
Jābūt patiesi laipnam
Tikmēr šīs pašas studiju programmas topošā otrkursniece Sanita Štendenberga (attēlā) vēl joprojām atrodas Grieķijā, kur strādā piecus mēnešus ilgu praksi “Holiday Village Atlantic” viesnīcā Rodas salā. Arī Sanita Grieķijā nokļuva pēc intervijas ar viesnīcas pārstāvjiem. “Pieteicos uz praksi Grieķijā, jo gribējās tikt uz ārzemēm. Domāju: kāpēc gan neizmantot iespēju,” teic Sanita.
Brīdī, kad telefoniski runājamies, Rodas salā ir pat 45 grādu liels karstums, bet jūrā ūdens ir 27 grādus silts. “Katru dienu pēc darba peldos,” stāsta Sanita.
Jautāju, vai praksē noder tas, kas augstskolā iemācīts teorijā. Sanita atbild, ka prakse nekādā ziņā nav pretrunā studijās apgūtajam, tomēr, lai strādātu tūrisma industrijā, ar skološanos vien nepietiks, jāpiemīt arī noteiktām rakstura īpašībām. “Strādājot viesnīcā, vienmēr jāsmaida, jābūt laipnam. Patiešām laipnam, nevis jātēlo,” skaidro meitene.
Sanitai ceļa izdevumi gan nav segti, taču darba samaksa šīs izmaksas kompensē. Arī viesnīcas nodrošinātā dzīvesvieta esot laba. “Man pietrūkst māju,” neslēpj Sanita. “Taču dzīve te ir tik aktīva, ka nav laika skumt.”
Pēc studiju pabeigšanas Sanita cer atrast darbu ārvalstīs.
Ne tikai viesnīcas
Jautāju arī citu augstskolu pārstāvjiem, vai studentiem ir iespējams strādāt praksi ārzemēs. Latvijas Universitātes studentiem ir iespēja doties praksēs uz ārzemēm. Vairākums izmanto programmas “Erasmus” piedāvātās iespējas. Šī prakse nodrošina stipendiju un darba iespējas kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, kā arī Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā, Šveicē vai Turcijā. Šogad šādu iespēju izmantoja 34 LU studenti.
Arī Vidzemes Augstskolas (ViA) studenti strādā prakses ārzemēs, izmantojot “Erasmus” vai arī “Nordplus” programmas. Iepriekšējā studiju gadā praksi ārvalstīs strādāja 75 studenti no visām fakultātēm, visvairāk no Tūrisma vadības un viesmīlības fakultātes. ViA starptautisko studiju speciāliste Vineta Pūce pastāstīja, ka vispopulārākā prakses valsts ir Spānija, uz kurieni visbiežāk dodas Tūrisma un viesmīlības vadības fakultātes studenti, lai praktiskās iemaņas gūtu Spānijas lielajās viesnīcās dažādos amatos. 2011./2012. akadēmiskajā gadā uz Spāniju “Erasmus” praksē devies 21 students. Nākamā populārākā ārvalsts prakses vieta ir Vācija, uz kurieni izvēlas doties studenti, kas labi pārvalda vācu valodu. Šogad Vācijā praksē ir bijuši 11 ViA studenti. Tikpat devušies uz Islandi, kur ir plašas iespējas iegūt praktiskās iemaņas aktīvā tūrisma jomā, kas pēc tam noder, meklējot darba vietas Latvijā.
Studenti, kas neapgūst viesmīlības jomu, dodas praksē uz ārzemēm sabiedrisko attiecību aģentūrās, vietējos medijos, nevalstiskajās un politiskajās organizācijās, IT kompānijās.
Uzziņa
Praksi ārzemēs šogad strādāja 158 biznesa augstskolas “Turība” studenti. Grieķijā – 128, Kanāriju salās – 2, ASV – 15, Šveicē – 2 un Spānijā – 11.