Foto.l pexels.com/diphtheria hospital

Strādā un dzīvo ārzemēs, bet pie ārsta brauc uz Latviju – kas par to maksās? 0

Situācijas, kad cilvēks dzīvo ārzemēs, taču ārstējas Latvijā, mēdz būt visai biežas. Žurnāls “Praktiskais latvietis” publicējis Nacionālā veselības dienesta skaidrojumu par šādām situācijām. Ieskatāmies!

Reklāma
Reklāma

Svarīgi, kur cilvēks apdrošināts

Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Kuras dāvanas īpaši nes laimi un labklājību? 4 padomi labām dāvanām
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) klāsta – tā kā nebija informācijas par Latvijas pilsoņu sociālo apdrošināšanu, deklarēto dzīvesvietu un citiem apstākļiem, atbilde tika sniegta, pamatojoties uz nacionālo normatīvo regulējumu jeb Veselības aprūpes finansēšanas likumu un tajā noteiktajām Latvijas pilsoņa tiesībām Latvijā saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpi.

Attiecīgi sniegtais skaidrojums – ka dzīvesvieta ārpus Latvijas neliedz saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu Latvijā atbilstoši statusam – ir saistoša tiem cilvēkiem, kuri ir sociāli apdrošināti Latvijā, bet dzīvo ārzemēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču skaidrības labad nepieciešams papildinājums par veselības aprūpes pakalpojumiem Latvijas pilsoņiem, kuri ir sociāli apdrošināti citā Eiropas Savienības (ES) valstī un vēlas saņemt veselības aprūpes pakalpojumus Latvijā.

Gadījumā ja Latvijas pilsonis ir sociāli apdrošināts vai nodarbināts kādā citā ES dalībvalstī, uz viņu attieksies ES regulējums – Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) nr. 883/2004 par sociālās nodrošināšanas sistēmu koordinēšanu.

Tas nozīmē, ka valsts apmaksāto veselības aprūpi cilvēks ir tiesīgs saņemt valstī, kurā ir sociāli apdrošināts. Tādējādi, ierodoties Latvijā, cilvēkam par plānveida veselības aprūpes pakalpojumiem būs jāmaksā un, atgriežoties valstī, kur ir sociāli apdrošināts, viņš ir tiesīgs vērsties kompetentajā iestādē, lai saņemtu izdevumu kompensāciju.

Līdzīgi, kā ir, ja Latvijā sociāli apdrošināts cilvēks saņem maksas veselības aprūpes pakalpojumus citā ES valstī, viņš var vērsties NVD ar iesniegumu par izdevumu atmaksu.

Bērnu tiesības izriet no vecāku statusa – ja vecāki ir sociāli apdrošināti citā ES dalībvalstī, arī viņu bērni, neraugoties uz Latvijas pilsonību, varēs saņemt pakalpojumus Latvijā par maksu un vēlāk izdevumus apliecinošos dokumentus par saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem iesniegt tās valsts, kurā ir sociāli apdrošināti, kompetentajā iestādē, lai saņemtu izdevumu atmaksu.

Var noderēt arī EVAK

Vienlaikus NVD atgādina par iespēju pieteikt (arī attālināti) un bez maksas saņemt Eiropas veselības apdrošināšanas karti jeb EVAK. Tā ES dalībvalstu iedzīvotājiem, kas ir sociāli apdrošināti, sniedz iespēju nepieciešamības gadījumā saņemt valsts apmaksātu neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību jebkurā ES dalībvalstī, Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā, Šveicē vai Apvienotajā Karalistē.

Reklāma
Reklāma

Tad nepieciešamības gadījumā, piemēram, pēkšņa saslimšana vai trauma, varēs saņemt valsts apmaksātu neatliekamo vai nepieciešamo medicīnisko palīdzību, bet tas neattiecas uz plānveida veselības aprūpes pakalpojumiem.

Plašāka informācija par EVAK un pieteikšanos kartei pieejama NVD tīmekļvietnē: vmnvd.gov.lv, sadaļā EVAK karte.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.